Nizamettin YILDIRIM

Nizamettin YILDIRIM

Sülün Osman Yaşasaydı

1923'te İstanbul'da doğan Osman Ziya Sülün başta kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları, galata kulesi, tramvaylar olmak üzere birçok kamu malını ve tarihi eseri halka satarak ya da kiraya vererek büyük paralar kazanmış. Çevirdiği işler ve yaptığı savunmalarla fıkra gibi bir hayat yaşayan Sülün, birçok filme ve kitaba da konu olmuştur.

Satmadığı ne kalmıştır deseniz, ben kısa bir araştırma yaptım. Köprü satmış ama yolu  sattığını duymadım. Otoyollar o devirde olsaydı mutlaka üç beş kişiye satardı.

Günümüzde o da gerçekleşti, Bolu’da yol satıldı. Yanlış duymadınız yol satıldı hem de üzerine konut yapılması için, temeli bile kazıldı.

Bilmeyenler için olayı kısaca özetleyelim. Yollar fatihi Sayın Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz dönemlerde hızlı  bir yol genişletme çalışmasına başladı. Çok da iyi yaptı, istimlak bedeli ödemeden, bazen gönüllü, bazen telkinle, bazen korkutarak mevcut yolları genişletti, öyleki arsa köşelerini bile törpüledi. Sağlık mahallesinde Aşağısoku mahallesin mezarlığının köşesi,  Bolu Meslek Yüksekokulu’nun kuzey doğu köşesinde karşılıklı gelmeyen yolu, okulun bahçesinden kırparak iki yolu hizaladı. Bir zamanlar okul bahçesinin içinde olan 60-70 yıllık ağaçlar da haliyle yol ortasında kaldı.

Seçimden önce bir de baktık ki sözü geçen o noktada köşe başındaki parselde hafriyat başladı, yolun o kısmı trafiğe kapatıldı. Her gün o noktadan geçtiğim için bu işe bir anlam veremedim. Gerçi basında yol satıldı haberini duymuştum ama inanmak istemedim, burası değildir diye düşündüm.

Bir iki gün yolun o noktası tamamen kapatıldı, ağaçlar kesildi, yolun o kısmı asfaltlandı, arsa sahibi de gecekondu mantığı aceleciliğiyle gece gündüz çalışarak temel hafriyatını bitirdi.

Neticede yolu köşedeki arsaya katıverdik.

Bunda suçlu kim?

Yasal prosedürüne bakarsan her şey kitabına uygun. İmar komisyonu üzerinde çalışmış, belki meclisten onay aldı, yol arsaya dönüştürüldü, hatta tapuya bile işlenmiştir. Merak ediyorum komisyonlarda yada mecliste konu görüşülürken kimler karşı çıktı, kimler aleyhte oy kullandı? Ben kimsenin karşı çıktığını zannetmiyorum.

Bundan yıllar önce depremde yıkılan Abant – Veciz sitelerinin yerine Başak Yapı tarafından yapılan binalar da ön cepheden 5 m çekilmesi gerekirken ticari bölge gerekçesiyle hemen kaldırımın devamına yapıldı. O dönem konuyu muhalefet üyelerine sorduğumda haberleri bile yoktu. Burada etik olmayan konu sıradan vatandaşın arsasından alarak yolu genişletirken birilerinin faydalanması için imar değişikliğiyle rant sağlamak.

Her şey yasal gibi görünse de etik ve estetik değildir. Oradan gelecek üç beş kuruşla derdimiz hallolacak mı? Sayın Alaaddin Yılmaz giderayak kariyerine bir leke sürmüş aleyhinde olanların eline büyük koz vermiştir.

Söz konusu inşaatın durdurulduğu söyleniyor. Arsayı alanlar da işin riskli bir şey olduğunu bilerek almışlardır herhalde. Çünkü söz konusu satışın icradan mal almaktan farkı yok, milleti ahı tutabilir.

Sülün Osman sağ olsaydı “ben bile köprü sattım da üzerine ev yapılsın diye yol satmadım” derdi her halde.

Bu yazı toplam 2027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.