Suyu bol kullanın, banyoyu sık kullanın

Suyu bol kullanın, banyoyu sık kullanın

Önceki gün gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısı'nda, CHP Belediye Meclisi Üyesi Erhan Beykoz'un bazı evlerde akan küflü suyla ilgili sorusunu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz şu şekilde cevaplandırdı: “Suyu bol kullanın. Problem ortadan kalkar.”

Gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısı'nda dilek ve temenniler bölümünde konuşma yapan CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz, “Belediye'nin üzerine vazife olmamakla birlikte, Beygaz'ın Bolu halkına yaptığı ekonomik zulümden bahsetmek istiyorum. Beygaz yeni abonelerden 333 TL ücret alıyor. Bu ücret 200 metrekareye kadar konutlar için geçerli. 200 metrekare üstünde evler için artı 150 Amerikan Doları, artı KDV şeklinde ücretlendiriliyor. Bu fiyatın EPDK tarafından yapıldığı söyleniyor. Fakat bu işlemin yapıldığı diğer illere baktığımızda, Elazığ'da bu işlem için 5 Amerikan Doları, Adıyaman'da bu işlem 100 Amerikan doları iken, Ticaret ve Sanayi Odası'nın yapmış olduğu bir çalışmayla, kamuoyunun baskısıyla bu ücret 5 TL'ye indirilmiş. Doğalgaz işlemlerinde yüzde dört ortaklığı olan Belediye'nin bu konuda bir öncü olarak ya bu paraları 5 TL'ye ya da 5 Amerikan Doları'na indirilmesinin sağlanmasını istiyorum. Bunu Bolu halkının menfaatleri göz önünde bulundurularak yapılmasını istiyorum. Sayın Başkanım bu konuda ricada bulunuyorum” dedi.

UMARIM BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Beykoz, Atatürk Orman Parkının işletmeciliğinin BEHDER'e verilmiş olduğunu söyleyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Aldığımız duyuma göre, Atatürk Orman Parkı'nda bulunan işyerlerinin işletilmesini BEHDER'e vermişsiniz. BEHDER de şuan o işyerlerine işletmeci arıyor. Umarım böyle bir durum söz konusu değildir. Yoksa bu konuda BEHDER'le ilgili bütün samimi duygularımı kaybedeceğimi bilmenizi istiyorum.”

ÜST YAPI SORUNLARINA NE ZAMAN EL ATACAKSINIZ?

Bahçelievler Mahallesi'ne ne zaman hizmet getirileceğini soran Beykoz, “Bahçelievler Mahallesi'nde birçok işletmemizin ve evlerimizin doğalgaz çalışmaları ve diğer alt yapı hizmetlerinin büyük bir çoğunluğu bitti. Artık dışlanmış bir mahalle olan Bahçelievler'in üst yapı sorunlarına ne zaman el atacağınız konusunda sizden bilgi rica edeceğim” dedi.

ESNAF YAPSAYDI İŞLEM YAPILIRDI

Bazı sivil toplum kuruluşları ve okullar tarafından yapılan kermeslerde açıkta gıda satıldığını söyleyen Beykoz, “İzzet Baysal Caddesi'nde Abant Köfte Salonu'nun hemen yanında eski bir binamız var. Bu binanın içinde son dönemde sıkça kermesler düzenleniyor. Düzenlenen bu kermeslerde açıkta gıda satılıyor. Bu durumu Bolu'da herhangi bir esnafımız yapsaydı, başta Belediye ve Tarım İl Müdürlüğü olmak üzere bu konuda kesinlikle işlem yapılırdı. Sizden bu konuda Bolu halkı adına çözüm bekliyorum. Bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

SUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞINIZI UMUYORUM

Beykoz, son zamanlarda musluklardan akan paslı suyla ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan birini sormak istiyorum. Çeşmelerden akan paslı suyla ilgili bilgi vereceğinizi umut ediyorum. Küçük sanayinin taşınmasıyla ilgili bundan yaklaşık bir yıl evvel, kent konseyinde sizden bir bilgi istemiştim. Ama biliyorum ki bu konuda çok ciddi bir çalışma gerçekleştirmişsiniz. Oraya konutları TOKİ'ye yaptıracakmışsınız. Bu konuda bir hayali gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışmayı gerçekleştiren herkesi kutluyorum. Alınan kararın Bolu'nun merkezi sahası için çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

ALAADDİN YILMAZ, ERHAN BEYKOZ'UN SORULARINI CEVAPLANDIRDI

Alaaddin Yılmaz, Erhan Beykoz'un sorularını şu şekilde cevaplandırdı: “İzzet Baysal Caddesi'nde bulunan binada satılan ürünler konusunda Zabıta kontrolü gerekiyorsa bunu yapalım. Biz tabi kermeslere karşı değiliz. Kermeslerden eğitim kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz faydalansın istiyoruz ama, bu işler yapılırken de sağlıksız ortamlar oluşmasın. Bahçelievler'e gerekli çalışmalar yapılmaya başlanacak. Karamanlı Mahallesi'ne yaptığımız kaldırımlara benzer kaldırımlar, isterlerse biz bunu hemen yapmaya başlarız. Ben orada doğal taş kullanmayı düşünüyorum.”
BEHDER'le ilgili soruyu Yılmaz şu şekilde cevaplandırdı: “Atatürk Orman Parkı'nın işletilmesinde ve kullanımında temiz olmasını istiyoruz. Atatürk Orman Parkı'nda para kazanmak birinci öncelik olsun istemiyoruz. Bolu halkının yapılan alanı kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle bu alanın gerekli organizasyonlarının yapılabilmesi için BEHDER'i tercih ettik.”

BİZ TÜRKİYE'DE EN UCUZ İKİNCİ DOĞALGAZI KULLANIYORUZ

Doğalgaz ücretleri ile ilgili soruya Yılmaz şu şekilde cevap verdi: “Beygaz'ın doğalgaz işlemlerinin ücret yüksekliği konusunda hemen bir komisyon oluşturulsun. Eğer diğer illerle bizim aramızda böyle bir fark varsa, bu konunun üzerine kesinlikle gideriz. Yılmaz'ın yaptığı açıklamasının arasında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Gezgin, “Bu konuyla ilgili Ticaret Odası ve Makine Mühendisleri Odası araştırma yaptı. Belirlenen rakam 180 Amerikan dolarıydı. Fakat EPDK'nın yaptığı ihalede bu rakam belirlendi, bu rakamda indirim yapılabilir. Ancak şu gerçeği göz ardı etmemek lazım. Biz Türkiye'de en ucuz ikinci doğalgazı kullanıyoruz. En ucuz İzmir kullanıyor, ondan sonra biz kullanıyoruz. Bu durumu avantaj olarak kabul edip bir defaya mahsus bu ücreti ödeyeceğiz ama, biz bu durumun karşılığını kullandığımız sürece alacağız” dedi.

İÇ TESİSATLA İLGİLİ BİR SORUN

Paslı sularla ilgili soruyu Yılmaz şu şekilde cevaplandırdı: “Çeşmelerden akan sularla ilgili açıklama yapayım. 15 gündür Bolu'ya arıtılmış su veriyoruz. Bu su verilirken bütün tahlilleri yapılarak veriliyor. O konuda hiçbir problemimiz yok. Ancak su tesisatı demir teçhizatı olan evlerde eski kireçli sular nedeniyle kireç kalıntısı verdiğimiz suyla çözülüyor ve çözülünce de demir küfler geliyor suyun içinden. Bulanık su geliyor. Ama yaşanan bu sorun bizimle değil, iç tesisatla ilgili bir sorun. Yeni su yeni boruya ulaşıncaya kadar o pislikler bir süre daha oluşacak. Bu süreçleri geçireceğiz. Bu konuda Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile bizim ekiplerimiz sürekli kontrollerini yapmaktadırlar. Bu sorun iç tesisatı plastik olan yerlerde yok. Bu sorunun giderilmesi için, vatandaşlarımızın suyu fazla kullanması gerekiyor. Yani banyoyu sık kullanın. Benim gibi hafta bir ayda bir kullanmayın. Su konusunda hiçbir problemimiz yok. Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile yaptığımız kontrollerde, bina girişinde su konusunda bir problem yok.

Ama suyun binaya çıkışında iç tesisattan kaynaklı bir problem var. Şuan teknik heyetin yaptığı açıklama bu. Bütün evlerde de aynı sıkıntı yok.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.