Suyun komuta merkezi DSİ

            12.04.2004

18 Aralık 1953 yılında çıkarılan yasa ile kurulan Devlet Su İşleri (DSİ), yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını ekonomiye kazandırmak adına kumandayı eline almış.

Gölköy tesislerinde 50.kuruluş yılı kutlanan DSİ, bugün dörtbuçuk hektar araziye can vermekte, kırkmilyon kilovat saat de elektrik enerjisine yol vererek teknolojik kalkınmaya güç olup yurt insanının önünü aydınlatmakta. Aynı zamanda otuzbir milyon dolar yatırımla ülke ekonomisine altmış milyon dolar geri dönüşümle gelir sağlandığını Genel Müdür Sn. Ayhan Yüksel’den öğreniyoruz.

İnsan başta olmak üzere, canlıların yaşamı ve doğa güzelliğinin vazgeçilmezi olan su; başı boş bırakıldığında iğne deliğinden geçerek büyük tehlike olduğu gibi, kontrol altına alındığında da hayat veren varlık oluyor.

Tanrının yarattığı varlıklardan birisi de sudur. İnsan yaşamında, bitkilerin oluşumda, canlıların varlıklarının korunmasında hava kadar yemek kadar önemlidir su. Günümüzde bu önemli varlığın komutanı DSİ’dir.

Su, yaşamın devamlılığını sağladığı kadar, başıboş bırakıldığında bir o kadar da tehlikeli olduğu herkes tarafından biliniyor. Selleri, taşkınları ile toprağı yerinden sökerek alıp götüren, erozyon denen tehlikeye neden olarak doğaya ve doğa üzerindeki tüm canlılara zarar verebiliyor.

DSİ’nin yakın çalışmalarını “Türkiye Acil Sel ve Deprem İyileştirme Projesi” içinde (TEFER) bölgemizde yakından gördük.

DSİ 53.Şube Müdürümüz Zekai Bikmen ve ekibinin çalışmalarını yansıtan sinevizyon gösteriminde taşkınlar öncesi ve sonrası çalışmalar ile göletler, barajlar konusunda neler yapıldığını ve yapılacağını izledik.

Yeni çalışmalarda bölgelerin sulama işleri, o bölgelerde başlatılan organik tarımın gelişmesine de yardımcı olacaktır. Suyun komutanı olan DSİ’nin 50.kuruluş yıldönümünde geldiği nokta, ülkemiz için mutluluk vericidir. Nice mutlu yıllara başarılarla ulaşmak en büyük dileğimizdir. Hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.