TAHMİNLER TARTIŞMA YARATTI

TAHMİNLER TARTIŞMA YARATTI

Semercioğlu: Bu amatör bir çalışmadır

TR 42: Amatör bir çalışma olarak gösterilemez

Bolu TSO Başkanı Emin Semercioğlu, son günlerde tartışılan kişi başına düşen gelir seviyesi ile ilgili gazetemize açıklama yaptı. Semercioğlu yaptığı açıklamada, “Bahsi geçen rakamlar TÜİK'in kendi açıkladığı rakamlar değildir, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından yapılmış TÜİK'in tahmini rakamlarıdır. Ama verilen rakamlar yanıltıcıdır, asılsızdır” dedi.

20 Ocak tarihinde gazetemizde yayınlanan ve yaptığı tespitte, bir ailenin gelir seviyesini dudak uçuklatıcı rakamlar olarak ortaya çıkartan Kocaeli Sanayi Odası'na, Bolu TSO Başkanı Emin Semercioğlu yanıt verdi. Semercioğlu gazetemize yaptığı açıklamada; “Kamuoyunda tartışmalara neden olan tespit, Kocaeli Sanayi Odası tarafından yapılmış bir tespit çalışmasıdır. Yapılan tespitlerin doğru olduğunu düşünmüyorum. Yapılan çalışma amatör bir çalışmadır” dedi.

AMATÖR BİR ÇALIŞMA OLARAK GÖSTERİLEMEZ

Semercioğlu'nun bu demeci üzerine ilgili raporu hazırlayan TR 42 Bölgesel Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan'a ulaştık. Ayan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu çalışma, bölgenin mevcut durumunun tespiti için TÜİK ve DPT'nin resmi rakamları baz alınarak, 2010 yılında tamamlanmak üzere bölge ve il düzeyinde ekonomik ve sosyal göstergeleri temel alan durum tespit çalışmasıdır. TR 42'nin yaptığı çalışma ve veriler, evet tahmini bir çalışmadır, ancak bilindiği gibi, TÜİK raporları da tahmini verilere göre hazırlanır. Bu anlamda amatör bir çalışma olarak gösterilemez. Ayrıca bu tespitlerde kullanılan veriler, DPT ve TÜİK raporları ile ilgili verilerdir.”

Bilindiği gibi TÜİK, 2007 yılı kişi başı gelir rakamını Bolu için 17 bin 309 Amerikan doları olarak açıklamıştı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.