Taleplerimizde ısrarlı, mücadelede kararlıyız

Taleplerimizde ısrarlı, mücadelede kararlıyız

SES Bolu Şube Sekreteri Oğuzhan Erdemoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, taleplerinde ısrarlı olduklarını ve mücadele de kararlılıklarının sürdüğünü, 11 Mayıs’ta da seslerini duyurmak için Ankara’da Abdi İpekçi Parkında olacaklarını dile getirdi.

Erdemoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü; Uyguladığı sağlıkta dönüşüm programı ile halkın sağlığını paranın egemenliğine tabi kılan, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini de kölece çalışma koşullarına mahkum eden siyasi iktidar, bu politikalarını sürdürmekte ısrar etmeye devam ediyor.

Yürütülen bu politikalarla; İş güvencesinden yoksun, esnek ve kuralsız çalıştırma biçimi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe sokulan OHAL ve KHK’lerle birlikte artarak devam etmiştir. Kamu emekçileri hukuksuz bir biçimde ihraç edilirken, güvenlik soruşturmaları ile de çalışma ve eğitim hakkına yönelen saldırının boyutu geleceğimizi güvencesizleştirme üzerine yönelmiştir.

Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık hak olmaktan çıkarılmış, koruyucu sağlık hizmetleri tasfiye edilmiş, paran kadar sağlık anlayışı ile sağlık hizmetine ulaşımın önüne engeller konulmuştur.

Sosyal hizmetler alanı ise neoliberal politikalarla giderek piyasaya açılır duruma getirilmekte, kamusal hizmet olarak kamu tarafından verilmesi gereken sosyal hizmetler özelleştirilip, özel kurumlara devredilirken, sosyal hizmetler hak olarak değil “yardım”, “lütuf” olarak sunularak, iktidara bağımlı toplum yaratılmak istenmektedir.

Yeni emek ve siyasal rejim özelde çalışma yaşamını genel olarak yaşam koşullarını zorlamaktadır. Bu emek rejimi iş kolumuzda mesleki itibarsızlaştırmayla beraber şiddet ve intiharlar artmaktadır.

Her seçimde, yetki dönemlerinde, sağlık ve sosyal hizmet alanını ilgilendiren önemli günlerde siyasi iktidar, yanına yandaş sendikayı da alarak sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini boş vaatlerle oyalamaya çalışıyor. Bizler vaat dinlemeyi, oyalanmayı kabul etmiyor, çözüm istiyoruz…

Bu güne kadar sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşadığı sorunları tespit edip, onlarla birlikte oluşturduğumuz talepleri elde etmek için yoğun bir mücadele programını hayata geçirdik ve taleplerimizi elde edene kadar da mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz.

Sendikamızın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin insanca yaşam mücadelesinin en temel taleplerine yönelik son altı aydır yürüttüğü programın bir parçası olarak 11 Mayısta Ankara’da Abdi ipekçi parkında ülkenin her yerinden gelen sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ile buluşup bir kez daha taleplerimiz için mücadele etmeye devam edeceğimizi haykıracağız.

BİZ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİ

Haksız ve hukuksuz bir şekilde İhraç edilen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin işine iade edilmesi ve güvenlik soruşturmalarının iptal edilmesi,

Kamuda sözleşmeli 4-A, 4-B, 4-C, 4-D, geçici, ücretli, vekil, sözleşmeli vb. bütün güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmesi tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin kadroya geçirilmesi ve güvenceli istihdamın esas alınmasını, OHAL KHK ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin işine iade edilmesi.

Performansa dayalı ücretlendirmeden vazgeçilerek temel ücretin yükseltilmesi ve yapılan/yapılacak olan tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz.

 

Temel ücretimizin;

Türk – İş’in Kasım 2018’de yapmış olduğu araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.942,71 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.424.05 TL olduğu, 

Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2.385,11 TL olarak hesaplandığı,

Açlık sınırının 1942 TL, yoksulluk sınırının 6424 TL olduğu, üstelik yoksulluk sınırındaki artışın yani temel tüketim maddelerine yönelik fiyat artışının asgari ücretteki artışın yaklaşık 6 katı olduğu, artan zam ve vergi oranlarının alım gücümüzü zayıflattığı yerde bir de ücretlerimizdeki ciddi oranlardaki düşüşler nedeniyle en düşük 6500 TL olması için mücadele edeceğiz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum