Tanju Özcan: Alaaddin Yılmaz, Bolu'nun hayırsız evladıdır

Tanju Özcan: Alaaddin Yılmaz, Bolu'nun hayırsız evladıdır

Bolu Belediyesi'ne ait işyerlerinin satışıyla ilgili ihale süreci devam ediyor. CHP İl Başkanı Tanju Özcan, gerçekleşen ihaleye ve satış yöntemindeki uygulamalara tepki gösterdi. Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a “Hayırsız evlat” benzetmesi yaptı.

Tanju Özcan açıklamasında, “Bolu Belediyesi'nin geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği ve yarından itibaren devam edeceği gayrimenkul satışları ile ilgili bazı değerlendirmelerimizi sizlere aktarmak istiyorum. Biz bu ihale öncesinde hukuki temeli olmayan herhangi bir şekilde tapusu bulunmayan bu işyerlerinin satılmasının hukuki anlamda hem alıcı, hem satıcı arasında sıkıntılar doğuracağını ifade etmiştik. Bu konuda duyduğumuz kaygı bugün de devam ediyor. Hatta şu soruyu sorduğumda, olayın ne kadar vahim olduğu ortaya çıkacak. Bugün burada ihaleye teklif veren arkadaşlarımızın herhangi bir şekilde bu gayrimenkulleri tapu almadan, ki bu tapu alma süreci 18 ay olarak belirtilmiş. Belki bu durum yıllar sürecek. Bu işyerlerini satın alan arkadaşlarımızın bu işyerlerini herhangi birine satabilme imkanları olmayacak. Ne zamana kadar da satılamayacağı belli değil” dedi.

BOLU'NUN HAYIRSIZI DİYE HİTAP EDECEĞİZ

Özcan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Ben bir Bolulu olarak Bolu'da siyaset yapan sorumlu bir yurttaş olarak, yaşanan süreci kaygı ile izliyoruz. Bu mülkler rahmetli Muzaffer Işın zamanında yapıldı. Necdet Gören ve Yüksel Ceylan tarafından da korundu ve geliştirildi. Hiçbir zaman bu iki belediye başkanımız bu mülkleri satmayı düşünmedi. Ancak mevcut Belediye Başkanı yıllardır sorumsuz harcamalar yaptığı için, Belediye'yi büyük yük altına soktuğu için neredeyse personel maaşlarını ödeyemez hale getirdiği için, “hayırsız evlat” misali bu mülkleri satmaya başladı. “Hayırsız evlat” diyorum, çünkü herkesin çevresinde, yakınında bir tane hayırsız evlat vardır. Bizim Belediye Başkanı da hayırsız evlat misali Bolu'nun, Belediye'nin, halkın malını üç beş kuruşa günü kurtarma adına satıyor. Biz kendisine bundan sonra Bolu'nun hayırsızı diye hitap edeceğiz.”

HALKIN PARASINI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKECEK

Belediye'nin yapacağı harcamaları takip edeceklerini ifade eden Özcan, “Bolu Belediye Başkanı bu mülklerden elde ettiği geliri de öyle tahmin ediyorum ki Bolu'nun yararına, halkın yararına bir yatırıma dönüştürtmeyecek. Daha önce yaptığı gibi temsil ve ağırlama giderleri adı altında birilerini bir yerlerde ağırlama adına, halkın parasını birilerine peşkeş çekecek. Bizim endişemiz, bu paraların nereye harcanacağını belediye meclis üyelerimizin aracılığıyla takip edeceğiz sonuna kadar” dedi.

BU HAYIRSIZLARDAN SADECE BOLU'DA YOK

Özcan açıklamasına şu şekilde devam etti: “Tabi başka bir durumu daha ifade etmek lazım. Bu hayırsızlardan sadece Bolu'da yok. Bu hayırsızların başı Ankara'da. Nasıl bizim belediye başkanımız kendisinden önceki belediye başkanlarının dişine tırnağına katarak elde ettiği bu taşınmazları bu mülkleri satıp günlük harcamalarında kullanıyorsa, Ankara'daki hayırsız da Cumhuriyet döneminde elde edilmiş olan bin bir zorlukla kurulmuş olan halkın değerlerini Telekom gibi, Erdemir Petkim gibi halkın değerlerini üç beş kuruşa birilerine peşkeş çekti. Sırf günü kurtarmak için."

BU HAYIRSIZLARA 12 EYLÜL'DE GEÇİT VERMEYİN

Açıklamasında referandum sürecine değinen Özcan, “Bu hayırsız çıkıyorlar referandumda “Evet” oyu kullanın diyor insanlara. Sizin insanların malını mülkünü, değerlerini satıyorsunuz. Sonra da çıkıp referandumda “Evet” oyu kullanın diyorsunuz. Biz CHP olarak şunu açıkça ifade ediyoruz, bu hayırsızlara 12 Eylül'de geçit vermeyin. Bu hayırsızlara “Hayır” demezseniz bu hayırsızlar yaptıklarının doğu olduğunu düşünüp daha fütursuzca hareket edeceklerdir. Biz bu durumdan endişe ediyoruz.”

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESMİŞ OLUYORSUNUZ

Elde edilecek gelirin sağlıklı bir şekilde kullanılmayacağını ifade eden Özcan, “Belediyenin sürekli devam eden bir geliri var. Birkaç Milyon TL elde etmek uğruna uzun yıllar devam edecek kira gelirlerini bir kenara bırakıyorsunuz. Altın yumurtlayan tavuğu kesmiş oluyorsunuz. Elde ettiğiniz geliri de gelir getirici bir yatırıma dönüştürmüyorsunuz. Günlük temsil giderlerine harcamak için günlük eş dost ağırlamak için bu paraları kullanıyorsunuz. İşte bizim karşı çıktığımız nokta bu” dedi.

İŞYERİ SAHİBİ MAHKEME HUZURUNDA ALDIĞI İŞYERİNİ İSPATLAYAMAZ

Özcan açıklamasının sonunda, “Bu ihalenin hukuki temeli hiç yok. Böyle bir ihale olmaz. Üstelik bu ihaleyi devlet ihale kanuna göre yaptığınızı iddia ediyorsunuz. Böyle bir şey söz konusu değil. Ortada parsellenmiş bir alan yok. Hukuki anlamda işyeri de yok. Bu işyerlerini şuan bir vatandaşımız aldı ve o işyerinde mevcut bir kiracı var. İşyeri sahibi kiracıya ihtar gönderip buradan çık dediğinde, kiracı sen burayı aldın da bunu ispat et dese, işyeri sahibi mahkeme huzurunda aldığı işyerini ispatlayamaz. Hangi işyeri kaç numaralı belli değil. Tapuda tasdiklenmiş bir plan yok ortada. Herhangi bir parsel numarası da yok. Bu durumda kiracılardan yada üçüncü kişilerden herhangi bir Bolulu'dan böyle bir hukuki talep gelirse, bana göre mahkeme böyle bir talebe kayıtsız kalmaz. Hukuki temeli olmayan ihaleyi iptal eder diye düşünüyorum” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.