Tanju Özcan, "Ot yoldurmak için işçi bulamıyoruz"

Tanju Özcan, "Ot yoldurmak için işçi bulamıyoruz"

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, "Belediyede bin 100 çalışanımız var ot biçecek 20 kişi bulamıyoruz. Sıkıntımız bu.

 

Temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere alınmış ama açık havada çalışamam, tansiyonum var diye rapor alıyorlar. Görev yeri değişiklikleri yaptık. 7-8 kişi psikolojim bozuldu diye rapor almış" dedi.

Özcan personel hakkındaki görüşlerini şöyle sürdürdü; "Belediyede 59 tane teknik arkadaşımız var. Harita mühendisi, çevre mühendisi, mimar gibi. Ama biz bütün projelerimizi dışarıya yaptırıyoruz. Üretmeye alışmamışız" diye konuştu.

Bolu Belediyesi’nde İŞKUR aracılığıyla alınan işçiler dışında bin 100 çalışanın olduğunu belirten Tanju Özcan, ilgisiz kişilerin ilgisiz birimlerde çalıştığını kaydederek, “Bütün müdürler, bizim çalışan sayımız nüfusumuza göre çok diyor. Ama özele indiğinizde, her birimle ayrı ayrı konuştuğunuzda, ‘şu işi de yapmanızı istiyorum’ dediğinizde, ‘elemanım yok’ diyor. Burada liyakata hiç önem verilmemiş. Hiç ilgisi olmayan kişiler hiç ilgisi olmayan birimlerde çalışıyor. Bir de her şeyi dışardan temin etmeye, satın almaya, dışarıdaki insanlara yaptırmaya alıştırılmış buradaki personel. Burada 59 tane teknik arkadaşımız var. Harita mühendisi, çevre mühendisi, mimar gibi. Ama biz bütün projelerimizi dışarıya yaptırıyoruz. Üretmeye alışmamışız" ifadelerini kullandı.

"BENİ SÜRMEK İÇİN BÖYLE YAPTI DİYOR"

"Şimdi müdürlerinin birkaçını Eskişehir’e gönderdim. Oradan çok etkilenerek döndüler. Gördüler ki, Eskişehir belediyesi üreten belediyeciliğin örneği. Ama biz basit bir ferforjeyi bile kendimiz kaynatamayacak haldeyiz. Bunları üzülerek söylüyorum. Park bahçelerde bir fırın yapılmış. Ciddi paralar harcanmış ama bir tane elektrikçi orada olmadığı için çalıştırılamıyor. Belediye bünyesine bakıyorsunuz birçok elektrikçi var, veznedar olarak çalışan elektrikçi var, şoför olarak çalışan var ama biz park bahçelere bir tane elektrikçiyi bulamıyoruz. Değiştirmeye kalktığında da beni sürmek için böyle yaptı diyor.”

 

Önyargıları kırmak için tulum giyerek taş döşeyeceğini açıklayan Özcan, “3 tane proje kapsamında 6 aylık süreler kapsamında 367 İŞKUR personeli gelmiş. Ama bu 367 kişinin kabaca 150’si temizlik ve park bahçelerde çalışıyor. Tamamı temizlik ve park bahçelerde çalışmak üzere alınmış. 210 kadarı belediyede çalışıyor. Mali hizmetlere, yazı işlerine, fen işlerine git otur demişler. Ben ne iş olsa yaparım diye gelmiş ama kendisine verilen işi beğenmiyor. Bin 100 çalışanımız var ot biçecek 20 kişi bulamıyoruz. Sıkıntımız bu. Temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere alınmış ama açık havada çalışamam, tansiyonum var diye rapor alıyorlar. Görev yeri değişiklikleri yaptık. 7-8 kişi psikolojim bozuldu diye rapor almış. Temizlik işlerinde çalışmak ayıp değil. Herkes masa başında çalışamaz. Bu hizmet işlerini birilerinin yapması lazım. Bu arkadaşların önyargılarını kırmak için önümüzdeki günlerde işçilerle taş döşeyeceğim. Bunu yapmamız lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
117 Yorum