Tarihi geleceğe taşımak

            03.11.2004

Geçmişin yol haritasında insanların önüne çıkan engelleri nasıl aştıklarını bilirsek, geleceğe uzanan yolda nelerle karşılaşacağımızın hesabını iyi yapar, her konuda hazırlıklı olmaya çalışırız. Geçmişi günümüze bağlayan değerlerin başında, kültürel adetler ve sanatsal yapıtlar gelir. Bir noktada gelişmişliğimizi onlarla kantara çeker, nerede olduğumuzun hesabını yaparız.

Sanatın inceliğini alınterinde harmanlayan insanların bıraktığı eserleri, günümüzün makina ağırlıklı teknolojileriyle kıyasladığımızda, eski insanların ne kadar sabırlı, ne kadar sanatı sanat için yaptıklarını görmekteyiz.

Bırakılan eserlere baktığımızda, asırların yıpratamadığı sağlamlığın yanında, göz zevkini okşayan estetik bir güzelliği de görebiliyoruz.

İşte bunlardan bir parça olan Yukarı Taşhan’ın onarımı ve hizmete açılması. 1389-1402 yılları arasında Yıldırım Bayezıd Han tarafından yaptırılan külliye. Cami-Han-Hamam. Bu eserler geçmişin kültüründe birbirinden ayrılmayan üçlü olarak karşımıza çıkıyor. Temizlik, istirahat ve ibadet eski insanların vazgeçemediği davranış özelliği.

Tarihi eserlerin korunmasında, belde insanlarına ekonomik katkıların elde edildiğini de görüyoruz. Ecdadın nerede ne yaptığını görme merakı turizm sektörünü de canlandırmış oluyor. Bolumuz’un göbeğinde bulunan ilk ticaret merkezi Yukarı Çarşı’daki Yıldırım Bayezıd Camii, Taşhan ve hemen yakınlarındaki hamamlar turizm hareketliliğini hızlandıran değerlerdir. Bunlara sahip çıkılması, Yukarı Çarşı esnafının ticari hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Camiyi eski haline getiren, onarımı ve arkasından Yukarı Taşhan’ın restorasyonunu gerçekleştiren Yukarı Çarşıyı Koruma-Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneğimizin Başkan ve yönetimini yürekten kutlamak Bolu halkının görevi olmalı. Bundan sonra düşünülmesi gereken Yukarı Taşhan’ı Bolu ile bütünleştirecek hareketin nasıl olması gerektiğine ait beyin jimnastiği yapmak olmalıdır. Bolu’ya gelen bir yabancı Bolu’yu simgeleyen bir ürünü Taşhan’da bulacağını bilmeli. Burası alışılagelmiş ticari görünümden kurtarılmalı. Ne olmalı? Örneğin Bolu patentli el sanatları, kimyasal işlemleri olmayan ev yapımı yiyecek ürünleri, organik tarım ürünleri pazarlanmalı. Keşke koşulları elverse de eski nostaljiyi yaşatacak Han olarak kullanılır hale getirilebilmenin yolu bulunabilse. Yukarı Taşhan’ın yeniden hizmete açılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Başta Yukarı Çarşı esnafına, Bolu’ya ve Bolulular’a hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 779 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.