Tarımsal kalkınmada iki önemli eğitim verildi

Tarımsal kalkınmada iki önemli eğitim verildi

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Kıbrısçık İlçesinde mevcut Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin başkanları ile kuruluş aşamasında bulunan Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin kadınlarına dönük iki eğitim yapıldı.

Birinci eğitim için Kıbrıscık'ta ormancılık faaliyeti yürüten kooperatifler ile Kıbrıscık Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda bir araya geldi.

tarim.webp

Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şubesi Müdürü Hasan Şen, Kıbrıscık ilçe tarım ve orman müdürü Bekir Kaya, Kıbrıscık Orman İşletme Müdürü Mustafa Altınışık'ında Katılımı ile "Kooperatifçilik Mevzuatı ve Orman Üretimi" konuları anlatıldı.

tarim-4.webp

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan Şen Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin çok amaçlı kooperatifler olduğunu, köy bazında kurulduklarını, hayvancılıktan bitkisel üretime, kırsal turizmden el sanatlarına ve ormancılığa kadar ortaklarının her türlü faaliyetlerine imkan tanıyan kooperatif özelliği taşıdığı için kooperatife ortak olmak için mutlaka orman işi yapmak zorunda olunmadığını, ortak olma hakkı ile ormandan kesim yapma şartları ayrı ayrı olduğuna vurgu yaparak, hak ve sorumluluklarının Kooperatif Ana Sözleşmeleri'nde yazdığını anlattı. Ayrıca kooperatifin her faaliyeti için ilgili mevzuata tabi olduklarını, orman kesimi işi yaparken de Orman Mevzuatı'nın gereklerine uyulması gerektiğini söyledi.

tarim-2.webp

Kıbrıscık Orman İşletme Müdürü Mustafa Altınışık'da yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kooperatif başkanlarından ormanda kesim yapmayacak ortaklara kesinlikle iş vermemelerini söyleyerek, ormanda kesim işi yapacak ortakların ise kesim işi yapabilir belgeli olmasını istedi.

Son kısımda sorular cevaplanırken, bu tür toplantıların çok yararlı olduğunu sorunların asgariye indirgenmesinde olumlu faydaları olacağı düşünceleri paylaşıldı.

İkinci eğitim için Kıbrıscık Kaymakamı Ali Erdoğan'ın öncülüğünü yaptığı Kıbrıscıkta Kadın kooperatifi kurma çalışmaları ile ilgili olarak kurucu üye olan Kıbrıscık kadınları ile Kütüphane'de toplanıldı.

tarim-3.webp

Toplantıya Bolu İlçe Merkezi'nde kısa zamanda büyük başarılarla ismini duyuran S.S. Demirciler Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Emine Dönmez Özdoğan, kurucu üyelere hem kadın ortakları ile yaptıkları faaliyetleri ve tecrübelerini anlattı, hem de kendilerine her daim destek olacaklarını söyleyerek kadın dayanışmasının önemine vurgu yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.