TARTIŞMALI PROJE ONAYLANDI

TARTIŞMALI PROJE ONAYLANDI

Bolu İl Özel İdaresi'nin, Abant Tabiat Parkı'nda iç ulaşım yollarında yapacağı çek çek, yaya ve bisiklet yolları projesi, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında İl Özel İdare tarafından başlanan ve hem yerelde, hem de ulusalda ciddi tepkiler toplayan Abant Uzun Vadeli Gelişim Planı kapsamındaki proje, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklama ile Abant Gölü'nün çevresinde dolgu çalışmaları yapılan yolda yapılacak çek çek, yaya ve bisiklet yolu projesinin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandığı belirtildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün, Abant Tabiat Parkı'nın işletilmesi ve Abant Uzun Devreli Gelişme Planı'nın gerektirdiği yatırımların gerçekleştirilmesi işini, 1 Eylül 2009 tarihinde Bolu İl Özel İdaresi'ne devrettiği ifade edilirken, alt yapı çalışmaları tamamlanan yollarda yapılacak çek çek yolu, yaya yolu ve bisiklet yolu ile ilgili üst yapı projelerinin İl Özel İdaresi'nce hazırlandığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nca incelenen projelerin 25 Haziran'da onaylandığı açıklandı.

Açıklamada, Abant Tabiat Parkı iç yollarında kullanılacak olan doğal taş alım ihalesinin hemen yapılarak, projelerin hayata geçirileceği belirtildi.

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından dün BSM'de açılan “Doğanın Seslenişi” sergisine Vali İbrahim Özçimen de katıldı. Sergiyi Vali Özçimen'e gezdiren Yüksek Orman Mühendisi Mehmet Tokcan, Abant'ın endemik ürünü olan Abant çiğdeminin fotoğrafının önüne gelince Vali Özçimen'e, Abant çiğdeminin neden endemik bir tür olduğu konusunda bilgiler verdi. Tokcan açıklamasında, Özçimen'e Abant çiğdeminin “Yavru Abant” denilen bölgede yetiştiğini ve o bölgede özel bir koruma bandı geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Tokcan'ı dikkatle dinleyen Vali Özçimen, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Bu sırada usta gazeteci Metin Ferah, Bolu eski Valisi H. İbrahim Akpınar döneminde Abant'ta yaşanan tahribatla ilgili kısa bilgiler verdi ve Vali Özçimen'in Abant konusunda görüşünün ne olduğunu sordu. Vali Özçimen bunun üzerine yeni hazırlanan Abant Uzun Vadeli Gelişim Planı'nın bakanlık tarafından bugün onaylandığını, planın ayrıntısına gireceklerini, her şeyin çok güzel olacağını, bu konuda kamuoyuna bilgiler vereceklerini belirtti.

Son onaylanan Abant Uzun Vadeli Gelişim Planı'nda eskiye göre ne gibi değişiklikler olduğu doğa severler tarafından merakla bekleniyor.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.