Tasarımın beceride şekillenmesi-1

2005-2006 öğretim yılında Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve kurumlarındaki öğrenci-kursiyerler arasında PROJE TABANLI BECERİ YARIŞMASI değerlendirmesi yapıldı. İlimiz Merkez İzzet Baysal And. Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin UZAKTAN KUMANDALI TELEVİZYON SEHPASI-DİJİTAL YAPILI LABORATUVAR TİPİ GÜÇ KAYNAĞI, GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN BEBEK ARABASI-İNSANSIZ ÇALIŞAN İŞ MAKİNASI. Mimar İzzet Baysal And. Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin; TEKNO EV. Zübeyde Hanım And. Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi’nin; HOP ETEK, HOP PANTOLON, SESLERİN BÜYÜSÜ-IŞIKLI KİTAP-ÇOCUK ŞARKILARI ve ŞARKILI OYUNLAR DERLEMESİ-BOLU’NUN SERİNLİĞİ. Bolu Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi’nin KİŞİSEL NOT SİSTEMİ, Gerede Endüstri Meslek Lisesi’nin VİNÇ MAKETİ ve TAŞIMA BANDI-DERİDEN HALI ve TÜRKİYE BÖLGE HARİTASI-DERİ ÜZERİNDE YAĞLIBOYA TABLO-PLC KONT-ROLLÜ ASANSÖR MAKETİ-AKILLI BEŞİK. Gerede Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün ÇIRAK ÖĞRENCİ SAĞLIĞI. Gerede Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü’nün DERİ KEMER PAZARLAMA SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI. Gerede And. Kız Meslek Lisesi’nin DERBAĞDAN NAKKAŞA-GEÇMİŞTEN YANSIMALAR-ÖĞRENCİ NOT SİSTEMİ-TOPRAĞIN BEREKETİ-BİR CANLI OLUŞUYOR-DÖRT MEVSİM-İLKNUR’U MEVSİMLERE GÖRE GİYDİRİYORUM- HAYVANLARIN DÜNYASI-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE. Göynük Çok Programlı Lisesi’nin (GPL): PLC ile ÇAMAŞI MAKİNASI PROGRAMI VE SMİLASYONU. Kıbrıscık Çok Programlı Lisesi’nin (ÇPL): ŞİFRELİ KAPI KİLİDİ. Seben Çok Programlı Lisesi’nin (ÇPL) GEÇMİŞLE GELECEĞİN KAVUŞMASI adlarını taşıyan proje ve projelere uygun olarak hazırladıkları ürünlerin değerlendirilmesi, Bolu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn. Recep Nuri KAÇMAZ Başkanlığı’nda oluşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç.Dr. Sn. Mustafa Nursoy-Şoförler Derneği’nden Sn. Selami Kaya-Bolu Ticaret ve San. Odası’ndan Sn. Kemal Sert ve benden oluşan jüri üyeleri tarafından, 14-15 Nisan 2006 tarihlerinde değerlendirilmek üzere incelendi.

Bu yarışmaya ilimizden yukarıda isimleri sayılan okullarımızdan 42 danışman öğretmen nezaretinde 100 öğrencimiz, akıllarını, becerileriyle birleştirerek, ürettikleri ürünleri 15’er dakikalık süre içinde tüm işlem basamaklarına ait düşünce, kaynak, araştırma safhasından başlamak üzere proje ve imalatın nasıl gerçekleştiğini tek tek anlattılar.

Burada güzel olan, Mesleki Teknik öğretim okul ve kurumlarında kazanılan becerinin yetenekleri doğrultusunda, geliştirmenin yanında hayal gücünün düşünce şablonuna oturtulması, düşünülen ürünün kullanılabilir hale gelmesi için tüm detaylarıyla projelendirilmesi, yaptığı projeyi makina ve el işçiliği ile hayata geçirmesi ve alın teri ile yoğurduğu ürününü tanıtması ve de pazarlama becerisini kazanabilecek olması. Bu yarışmada bu özellikleri gördük. Bu yarışma okullarımızdaki öğretimin belli bir kesitini görme şansını verdi. Bu yarışma hangi konularda noksanlıklarımız var, bunları gösterdi.

Değerlendirmede getirilen, değerlendirme ölçüleri daha sadeleştirilmiş olarak yapılabilirdi diye düşündüm. Sanki işlem basamaklarının değerlendirilmesi birkaç defa yapılmış gibiydi. Neydi bunlar?

1- Projenin bilimselliği ve farklılığı (5-4-3-2-1 puan sayısal değerleri)

2- Projenin amacının ifade edilişi.

3- Projenin ifade edilişi.

4- Proje işlem basamaklarının ifade edilişi.

5- Proje süresinin planlılığı,

6- Değişkenlerin tanımlanabilirliği ve kontrol edilebilirliği.

7- Proje konusunda yapılan kaynak taraması.

8- Projenin tanımlanabilirliği ve uygulanabilirliği.

9- Beceri yeterliliği.

10-Kusursuzluk ve dikkatsizlik gibi 10 ölçüt karmaşa yaratmayacak şekle getirilebilirdi.

Örneğin: “1- Projenin bilimselliği ve farklılığı, 2-Projenin amacı, 3- Proje işlem basamaklarına ait işçilik, 4-Projede kullanılan kaynak, 5-Projenin uygulanabilirliği ve ilavelerle işlevinin artırılabilmesi, 6-Zaman olarak değerlendirilebilirdi.

18.04.2006

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.