Tasarımın beceride şekillenmesi-2

Mesleki Teknik Öğretimin 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Meslek Liseleri arasında uyguladığı Beceri Yarışması’nın patenti, Merkez İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi’nindir. Atölyeler arasında başlatılan bu yarışmalar, şimdi Türkiye genelinde yaygınlaştırılarak Endüstri Meslek - Kız Meslek - Ticaret Turizm - Çok Programlı Liseler ve Mesleki Eğitim Merkezlerini (Çıraklık Eğitim) içine alacak şekle getirilmiş.

Öğrencilerin proje hazırlamadaki düşünce yeteneğini geliştirip becerisini ortaya koyan, bu yarışmada en önemli olayların birisi de, yaptığı işin pazarlamasını yapabilmeyi öğretmek olmalıdır. Gözlenen o ki; teknoloji geliştikçe, insanlar arasındaki iletişim, söz ve yazıdan ziyade, mekanik araçlarla kısa mesajlar halinde yapılmaya başlandığıdır. Bir tarafta öğrencilerimize Türkçemizi en güzel şekilde kullanıp konuşmak üzerine söylemlerde bulunurken, diğer tarafta bu beceriyi geliştirmek üzere hiçbir işlem yapmıyoruz. Okullarımız müfredat programlarında kompozisyon ne kadar ağırlıklı? Okullarımızda sınıflar arası, okullar arası, hangi konuda, kaç kez münazara yaparak onları güzel konuşmaya sevketmek için araştırma yapmaya yöneltiyoruz? Konuşma ağırlıklı hangi sosyal aktiviteleri yerine getirebiliyor, öğrencilerin çoğunluğu bu aktivitelerin içine sokabiliyoruz?

Gençlerin birbirleriyle anlaşmakta yaşadıkları zorlukların altında yatan, düşündüğünü güzel sözcüklerle anlatamamış, ifade edememiş olduğudur. Meramını anlatamayan insanlar, sorunlarını kaba kuvvete başvurarak çözmeyi yeğliyor.

Şu beceri yarışmasında bu gerçeği bir kez daha gördük. Öğrencilerimiz biraraya gelip düşünmüşler. Düşündüklerini önce eskiz çalışmalarıyla şekillendirmişler. Sonra ölçülendirip kullanabilecek halini ifade erden teknik anlamdaki detay resimlerini çizmişler. Sonra bu tasarımlarına ait uygulamayı gerçekleştirmek üzerine kolları sıvayıp makina başına geçmişler. Bilgisayar tuşlarından istedikleri şekilde kumanda etmişler. Zaman zaman el becerileriyle yaptıkları ile yön vermişler. Sonuçta aklın ortaklığında, becerilerine alın teri katarak ürünlerini somut olarak ortaya koymuşlar. En zorunu büyük bir özveri ve ustalıkla yerine getirebilmenin keyfini yaşarken; “Hadi bakalım, anlat şu yaptığını! Neyi nasıl uyguladın? Bu yaptığın ne işe yarar, nerede kullanılır? Nerelerden yararlandın? Zorlandığın konular oldu mu? Şu işi nasıl yaptığını, neden yaptığını anlatıver” dendiğinde, işin en zor yerine geliniyor, sanki keyifler kaçıyordu. Öğrencilerimizin kendi yaptıkları işin pazarlamasını yapmakta zorlandıkları her hallerinden gözlemleniyordu. Sonuçta ne oluyor, benim emeğimi başkası pazarlıyor, benim sırtımdan para kazanıyordu. Bu yarışmalarda işin bu yönü de umarım görülür. Umarım güzel konuşmanın değerlendirmesi, seçim meydanlarından bilimsel çalışmaların tanıtımında, pazarlamasında da kullanabilmenin önemi öne çıkartılır.

19.04.2006

Bu yazı toplam 573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.