Tasarımın beceride şekillenmesi-3

Yarışmalarda bir kısım kurallar uygulanır. Her yarışmanın kendine özgü yaptırımları, o yaptırımlara göre de kuralları belirlenir. Profesyonel bir atletle ilköğretim öğrencisini aynı kulvarda yarıştıramazsınız. Bu basit örnekten yola çıkarak, aynı koşullarda olmayan insanları, kurumları aynı ölçütlerde değerlendiren pota içine koyup sonucu belirleyemezsiniz.

Mesleki Teknik Öğretimin başlattığı “Proje Tabanlı Beceri Yarışması”nın çok güzel, çok yararlı olduğuna hemen herkes inanıyor. Öğrencilerimizi kendi alanlarında yeni buluşlar için araştırmaya yöneltmek gerçekten çok güzel.

Ancak, bu güzelliği değerlendirmek için; okullarımızı kendi türleri içinde ele almak gerekli. Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Liseleri, Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Liseleri, Çok Programlı Liseler ve Mesleki Eğitim Merkezleri ayrı ayrı kendi türleri içinde değerlendirilmeli.

Bazı meslekler var ki, dünya teknolojilerin gelişmesi sonucunda yeni buluşlarla yeni makina avadanlıkların ortaya çıkarılması için insanları adeta zorlar.

Bazı meslekler var ki, moda ile bağlantılıdır. İnsanların beğenilerine göre sürekli değişir ama bir bilimsellikleri yoktur. O tarz işlemlerde kültürümüzden gelen el sanatlarını öne çıkarırsınız. Bu tür işlerde işçilik ve model ön planda değerlendirilir. Bazı meslekler vardır, mevcut teknoloji ürünlerinden istifade ederek kendi işiniz üzerine pratiklik sağlayacak yazılımları sağlarsınız.

Bazı meslekler vardır ki, yeni öğrenme aşamasında ustanıza patronunuza bağımlı olarak çalışır, pratik düşünmenize çoğu zaman fırsat verilmez. İşin en önemli yanı, ayrı türlerdeki okullarımızın bu konuda kaynak yetersizliğidir. Kaynak yetersizliği hem ekonomik, hem de atölye ve laboratuvarlarının donanımlı olup olmamasıdır.

Durum böyle olunca, merkezde bulunan her tür imkana sahip olan donanımlı bir okula, küçük bir ilçede başka türdeki bir meslek lisesini aynı kulvarda yarıştırıp değerlendirmek, sanki eşyanın tabiatına aykırı gibi geliyor.

Denebilir ki, bu yarışmada beceri kadar düşünülen ürüne ait proje de önemlidir. İlla da atölyelerde ürünü imal etmek olmayabilir. Proje hazırlanması da değerlendirilecektir. Ancak her hazırlanan projenin uygulanabilirliği de yapım aşamasında ortaya çıktığını unutmamak gerekir.

Herşeye karşın yarışmaya katılan öğrencilerimizi, danışman öğretmenlerimizi kutluyor, onlarla onurlanıp gururlandığımızı ifade etmek istiyorum. Çok güzel eserler ortaya koymuşlar. Emek harcamışlar, göz nuru dökmüşler. Düşünmüşler, tasarlamışlar. Projelendirip ürün olarak ortaya koymuşlar. Tasarımlarını becerileriyle şekillendirmişler. Ama bu bir yarışmadır. Bir birincisinin olması doğaldır. Önemli olan böyle bir etkinliğin içinde yer almaktır. Başarı dileklerimle herkesi kutluyorum.

20.04.2006

Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.