Tasavvuf müziği ziyafeti

Bolu Kalkınma ve Tanıtma vakfının Türk Sanat müziği ekibi tasavvuf müziği ile kulaklarınızın pasını sildi. Kültür müdürlüğü salonunda verilen konser doyurucu ve güzeldi. Dinleyenler mutlu olarak ayrıldılar salondan.

    Tasavvuf; islamda, müminin Tanrı’nın doğrudan bilgisine ulaşmasını amaçlayan düşünce, inanç ve yaşam biçimi. Tanrıya doğru manevi bir yolculuk.Tasavvuf müziği; dinsel Türk müziğinin en gelişmiş dalı. Tasavvuf müziği repertuarının büyük bölümünü ilahiler oluşturur.

    Tasavvuf müziği geniş ölçüde sözlü bir müziktir. Burada din dışı müziğin tüm makamları kullanılmıştır. Tasavvuf müziğinde koyu bir hüznü yansıtan parçalar olduğu gibi, sevinci ve ruh hafifliğini aşılayan parçalarında olduğunu yazıyor lügat.

    Ramazan ay’ının güzelliğinde ilahi ve kasideleriyle Türk sanat müziği korosunda gönüllerimizi rahatlayıp çoşturdu. Teşekkürler Bolu kalkınma ve tanıtma vakfımıza.

    Sunucu emekli öğretmen Sn. Saliha Akşemsettinoğlu, ”Bir devrin ilahi güçlerini günümüze taşıyan, hepimizin aşinası olduğumuz o muhteşem ilahilerini sizler için seslendireceğiz” diyerek açtı perdeyi.

    Kah yalvararak; Ey Allahım beni senden ayırma./Beni senin cemalinden ayırma./İlahi..Seni imanla sevdiğim için,/beni din-i imandan ayırma. Kah sevgimizi dile getirip;.. “Gülyüzlü melekler, kah; alemler sana hayran diye seni sevdim” diyeceğiz.

    Kah;.. “Aman Allahım aman, alma tenden canımı” diye yakaracağız.

    Annen baban var mıdır..? Dendiğinde “Annen baban topraktır..." diyen sarı çiçeği bilmeyenimiz var mı? O ölümsüz ilahileri yaratan, o ilahi aşk değil midir? Yunus Emreleri günümüze taşıyan. Ve yine “tekbir” değil midir her an dilimizden taşan, gönüllerimizde yaşayan. Itrınin segahıyla çoşan çoşturan diyor ve sözü koroya bırakıyordu.

    Uyum içinde bir karo “Ey Allahım beni senden ayırma” diyor ve hemen ardından “Alma tenden canımı-Aman Allahım aman” ilahisini “ Sevdim seni mabuduma./Canan diye sevdim” kasidesiyle renklendiriyor komşum saatçi, hafız Sn. Muharrem İka. Yılların eskitemediği sesi dinlerken zaman tünelinde geçmiş zaman gidiyorum. Küçük karamanlı camisinde kılınan teravih namazlarını renklendiren rahmetle andığım Hoca İsmail’i-Hafız Hasan’ı-Avukat Ragıp Hatipoğlu’nu hatırlıyorum. Sayın İkanında eşlik ettiği bu dörtlüğün okuduğu ilahi ve kasideler ayrı bir renk, ayrı bir lezzet ayrı bir çoşku katardı teravih namazına. Ramazanın onbeşinden

    Sonra, “Gidiyor mübarek şehri ramazan...

    Bol mübarek oniki ay alsaydı bari...' kasidesi ile noktalanmaya çalışılırdı mubarek ay.

    Tellerden yankılanan anlamlı sesler dudaklarda yorumlanarak dalga dalga yayılıyordu salonda. Sordum sarı çiçeğe ve ardından salat-ı ümmiye ve tekbir...

    Çağlayanlar gibi gürül gürül geliyordu ard arda ilahiler, tekbirler ve kasideler.

    'Sol cennetin ırmakları akar Allah deyu deyu...' 'Tende canım, canda cananımdır Allah Hu diyen./Dilde sırrım, sırda sübhanımdır Allah Hu diyen...'

    İşte Yunus Emre; "Canım kurban olsun senin yoluna./Adı güzel kendi güzel Muhammed... Ardından Allah diyelim daim. /Mevlana görelim neyler.” Ve de işte Sn. Raif Kırlıoğlunun bestelediği, Battal Türksever'in güflesi, "Bir sevgi ateşi yanar içimde./ Sönmesin söndürmem yandıkça yansın "ı seslendiren erdal Mühürcüoğlu'nun yorumundaki güzellik.

    Tambur - Ud - Keman - Kanun ve defterle yapılan girişle taksim ve peşrevlerin ardından bitmesini istemediğiniz Hüzzam - Segah - Rast ve Hicaz eserler.

    Kabenin yolları bölük bölüktür... - İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir... Erler demine destur olalım./Pervane bak ibret olalım...- Dağlar ile taşlar ile çağırayım mevlam seni.

    Ve ardından Sn. İka ve Sn. Mühürcüoğlu'nun seslendikleri iki hicaz kaside ile perde kapanıyor.

    Ağızlarına, nefeslerine sağlık. Yüreklerine, parmaklarına güç; teşekkürler, teşekkürler.

01.11.2005

 

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.