Taşhan’daki konuklar

            17.08.2004

Bolu’daki ticari sirkülasyonu İzzet Baysal Caddesi’nden başka alanlara kaydırmak üzerine hepimiz birşeyler söylüyoruz. Bir cadde üzerinde rant oluşturulması yerine, diğer semtler de kendi özelliklerine göre değerlendirilmeli. Kültürel yapımızdaki nostaljik değerler ortaya çıkarılmalı, tarihi değerlerimiz elden geçirilerek yerli-yabancı insanların hizmetine sunulmalı. İlimize özgü ürünler, el sanatlarına ait eserler yabancıların albenisine arzedilmeli.

Peki nasıl olacak bu işler? Değişen yaşam koşullarında bireysel becerilerini ortaya çıkaran insanların olması yanında, geleceği gören, tarihine sahip çıkmasını bilen sivil toplum örgütlerine ihtiyaç var. Bu işleri birliktelikten güç alan bu sivil toplum, demokratik kitle örgütleri sahip çıkacak. İşte bunlardan birisi kısa adıyla "Yukarı Çarşıyı Güzelleştirme Derneğimiz."

Yukarı Çarşı (Bolu’nun eski çarşısı) esnafının oluşturduğu dernek, çarşının tarihi mirası olan Yıldırım Bayezit (Yeni Camii-Büyükcamii) camisini 12 Kasım depreminde gördüğü hasar üzerine eski projesine uygun olarak onarmış, hizmete açmıştır. Caminin eski görünüşüyle hizmete sokulmasında Dernek Başkanı Sn. Ahmet Yamaner ve Yönetim Kurulu’nun bitmeyen hırsları akılcı ve uyum içindeki çalışmalarına, başta Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker, o dönemin Belediye Başkanı Sn. Yüksel Ceylan, bir kısım kamu kurum kuruluş işletme sahipleri ve tüm Bolu halkının manevi güven ve maddi destekleriyle katkıları olmuştur.

Hizmet bitti mi? Yüreklerinde gelecek kuşaklara tarihinin sıcaklığını bırakma düşüncesi olan insanlar için hizmet elbette bitmiyor. Bir takım elbisenin ceketini yenileyip pantolonunu yamalı bırakmak olur mu? Cami ile Taşhan’ın bir külliye olduğunu düşünen dernek yönetimi, Taşhan’ı da eski haline getirebilmek için keşif yaptırmış belli bir dilim ödeneği arslanın midesinden almak kadar zor olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden çıkartılmıştır. Daha önce yapılan işlemlerden güven duyan Valimizin de yeni maddi katkılarıyla bir bölümde onarım hızla sürmektedir.

Bir bölümü diyorum. Çünkü Taşhan iki bölümdür. Bunlardan aşağı Taşhan Salih Zeki Kutucuoğlu’na, Yukarı Taşhan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. Şimdi akıllara takılan diğer bölümün onarım işi ne olacağıdır.

Seçim öncesi Sn. Salih Zeki Kutucuoğlu’na ait olan yerin restorasyon çalışmalarını tamamlamak üzere dönemin Belediye Başkanı Sn. Yüksel Ceylan’ın bir kısım tasarımları vardı.

Şimdiki Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz’ın da konuya sıcak bakacağını umuyorum. Zira kendisi ve ekibi Bolu’nun güzelliğini geliştirecek teknik bilgiye sahipler.

Taşhan’daki konuklara gelince. Onlarla tesadüfen tanıştım. Safranbolu Belediye Başkanı Sn. Nihat Cebeci’nin İstanbul’dan özel olarak alıp Safranbolu’ya getirdiği "Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı" İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Profesörlerinden Sn. Metin Sözen ve Vakfın sekreteri eşi, yanlarında Sn. Valimiz ve Dernek Başkanı Sn. Ahmet Yamaner.

Profesörün Safranbolu’ya geçeceğini haber alan Sn. Valimiz, onları cami ve onarımı yapılan Taşhan’ı göstermek üzere konuk ediyor. Tarihi yapılarla ilgililenen Sn. Profesörün elinde fotoğraf makinesi tüm ayrıntıları görüntülüyordu. Cami ve Taşhan’ı çok beğenmiş olduğu her halinden belli oluyordu.

Sanıyorum bizler mevcut güzelliklerimizin değerinden bihaberiz. Kültür değerlerimizi vitrine koyup teşhirde zorlanıyoruz.

Eller sigarasını yakmak için ateşin gelmesini beklemiyor, ateşi bulup getiriyorlar...

Bu yazı toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.