TBMM’nin en mücadeleci kadını Bolu’da

TBMM’nin en mücadeleci kadını Bolu’da

CHP Bolu Milletvekili aday adayı Burak Cop’un daveti üzerine Bolu’ya gelen Milletvekili Melda Onur, kadına şiddet konusunu masaya yatırdı. TBMM’nin kadın hakları konusunda en fazla mücadele veren milletvekillerinden Onur, kadına şiddeti çözüm önerileri de

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Kadın hakları aktivisti, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, CHP Bolu parti binasında partililerle bir araya geldi. Kadın hakları, kadına şiddet ve şiddete çözüm konusunda önemli açıklamalar yapan Melda Onur’un toplantısına, Burak Cop’un yanı sıra İl Başkanı Kazım Karsu, Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, CHP Delegesi Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, Gençlik Kolları Başkanı Eda Bayraktar ve çok sayıda partili katıldı.

‘24. DÖNEM NASILDI DENİRSE, KADIN CİNAYETLERİ DERİM’

Milletvekili Melda Onur’un açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“İleride gençler bize ‘Meclisin 24. Dönemini nasıl hatırlıyorsunuz?’ diye sorarlarsa ben kadının yaşam tarzı üzerinden yürütülen bir dönem olarak hatırlıyorum’ derim. Kadının yaşam tarzı, kadın cinayetleri ve her gün iktdarın yandaşı olan medyanın ve iktidarın bürokratların kadınların yaşam tarzının üzerindeki söylemlerinin olduğu bir 4 yıl.

Sürekli olarak 3 çocuk vurgusu, aile çok değerli bir şey; ama ailenin kutsanarak aile içnideki şiddetin görmezden gelinmeye çalışılması, sürekli olarak sağlıksız evliliklerin desteklenerek sağlıklı boşanmaların bir günah haline getirilmesi gibi birtakım söylemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Ardından bir kürtaj sezaryen kavgası çıkmaya başladı. Ardından hızla kadın vinayetleri artmaya başladı. Bu cinayetlerin iststistiki boyutuna dair bir bilgi yok. Sadece geçtiğimiz yıllara ait yüzde 1400 arttığına dair bir bilgi var. O da eski. Aile Sosyal Politikalar bakanlığı istatistik tutmuyor. Adalet Bakanlığına sorun diyorlar.

Ayrı plajlar, pembe otobüsler, ‘kahkaha atan kadın iffetsizdir’ söylemleri Bunlar Bakanlar seviyesidne oldu. Sonra hamile kadınlar sokakta gezmesin, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek caizdir gibi bilimum kadını belli bir çerçevenin içerisine sokmak amaçlı söylemler gelişti. Bu noktaya kadar geldi ve halen devam ediyor.

‘KADIN HAREKETLERİNİ ÖTEKİLEŞTİRDİLER’

Özgecan bir milattır dediler; ama ben Özgecan’ın bir milat olduğunu düşünmüyorum. Bizim miladımız çoktan başladı. Bunu başbakan söyledi. 2 gün sonra çıktı Cumhurbaşkanı çıktı, mini etekli kızlara verdi veriştirdi. Bitti milat.

Özgecan’dan sonra da birçok olay oldu. Daha 2 gün önce okuduk. Kocası şiddet uygulamış, sonra barışmışlar. Karısını ormana götürüp etlerini ısırarak koparmış. Ama koca, öldürmediği için serbest.

Başbakan Özgecan bir milat, bundan sonra kadın hareketi başlatıyoruz, dedi. Sizin kadın hareketi başlatmanıza gerek yok ki, zaten bir kadın hareketi var bu ülkede. Hatta Osmanlı’dan beri var. Kadın hareketleri, her şeye rağmen çalışıyorlar. Bu kadın örgütleri bir araya geldiler. Sırtlarını sıvazladılar.eski Bakan yine iyiydi, şimdikini mumla aratıyor. Bir yasa çıkartıldı kavga kıyamet. Sonra birikte çalıştıkları tüm kadın örgütlerine ‘siz gidin’ dediler. Artık ne Mor Çatı kaldı ne KADER kaldı. Bir tane kızı Sümeyye’ye kurdurduğu KADEM var. Diğer sivil toplum kuruluşlarınnı esamesi okunmuyor. Diğer kadın örgütleri, bu yasa çıkması için çok uğraşmıştı halbuki. Bakanlığın adından kadın kelimesinin kalkmaması için çok uğraştılar; ama aile düşmanı ve feminist olmakla suçlandılar.

‘TAHRİK İNDİRİMİ KALKMALI’

Kadın cinayetlerinin siyasi anlamda topluma örnek olarak nasıl çözeceğimizle ilgili. Bir, ötekileştirdiğiniz kadın hareketlerinin söyledikerini dinleyeceksiniz; çünkü onların hepsi birer tecrübe. Yasal boşlukları dolduracaksınız. TBMM’de ben de dahil olmak üzere verdiğimiz araştırma önergeleri, soru önergeleri, yasa tekliflerini dizseniz şu salonu doldurur. Benim teklif ettiğim,tahrik indiriminin kalkmasıydı. Nasıl töre saiki kalktı. O bölgelerde töre cinayetleridne düşüş oldu. Eşi, ailesi ya da sevgilisi tarafından öldürüldüğü zaman tahrik indirimi olmasın dedik. Yasanın boşkularına bakıp düzenleme yapmalıyız. Diyorlar ya kravat indirimi. Tabi ki kravat indirimi diye bir şey yok. Bundan kasıt,iyi hal, düzgün görünüm, boynunu eğip pişmanım diyorlar. Tahrik etme meselesi var, ben birçok duruşmayı takip ettim. Ölmüş bir kadının arkasından demediklerini bırakmıyorlar; şuna mesaj attı, kıskandım, tahrik oldum gibi. Bu yüzden bu tahrik indiriminin kalkması gerekiyor.

Yasa çıktı, biz aylarca yönetmelik bekledik. O bekleyiş süresince dünya kadar kadın öldürüldü. Sonuçta çıktı; ama doğru düzün uygulanmıyor. Çünkü yukarıdaki adamlar ve kadınlar, kadına dönük bir dil tutturrmuyor. Böyle olunca aşağıda polis, sığınma evi yetklilisi, vali, kaymakam, bu yönetmeliklerde kendilerine göre yorum yapıyorlar. Samsun’da Damla Ay cinayeti oldu. Annesi, kızını eşinden koruyamayınca kızını sığınma evine gönderiyor. Sığınma evindekiler, kızı oradan gönderiyorlar. Kocanı zaten polis aldı. diyor, evinin önünde daha evine giremeden kadını öldürdü. Ben bunu Fatma Şahin’e sordum. Bana gelen cevap ‘Hiçbir ihtimal yoktur’dedi. Orada soruşturma açılsa, o ihlal başka yerlerde yapılmaz.

‘ÜSTTEKİLER YANLIŞ DİL KULLANIYOR’

Bizim en önemli sorunumuz dil. Cumhurbaşkanı, Başbakan , Bakanlar ve halk tabakası onlara özeniyor. ‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ denildi. Çok anlamsızdı; ama birileri için çok anlamlı oldu. Adana’da bir adam, birlikte yaşadığı bir kadını öldürdü. Mahkemeye çıkacak, nasıl indirim alırım diye düşündü. Kürtaj olmuştu, onun için ben de öldürdüm, dedi. Arınç, kahkaha atan kadın iffetsizdir deyince suç duyurusunda bulunduk. Tabi ki Arınç, biri gidip birini vursun diye söylemedi bu sözü; ama kanaat önderi dedeiğimiz insanlar, ağızlarından çıkan sözlere dikkat etmek zorundalar.

Ankara’da Arzu isimkli bir kadınla tanıştım. Kocası kuma getirmek istiyor. Kadın da alayım çocukları boşanalaım diyor. Adam da benden sonra evlenirsin diye düşünerek mahkemeye gitmeden kadını iki dirseğinden ve iki dizinden vuruyor. İki dizden ve bir koldan kestiler. Şimdi öldürmediği için yaralamadan mı çıkacak bu adam. Bu adamın kurtulmaması gerekiyor.

Bu anlayıştan bu ülkenin çok çekeceği var. Bu cinayetler işlendiği müddetçe kadınlar daha fazla kenetleniyorlar. Kadın söke söke yaşam hakkını alacak. Kadın cinayetleri ve kadın konusu bir kadın meseledi değil; bir erkek meselesidiri. Çünkü öldürülen kadınsa öldüren de çoğu zaman erkek oluyor. Bu yüzden bu meseleyi birlikte çözmek gerekiyor.”

‘CİNAYET İŞLEYEN ERKEKLER PLANLAYARAK YAPIYOR’

Onur’un ardından kısa bir açıklama yapan CHP Bolu Milletvekili aday adayı Burak Cop da bir açıklama yaptı. Cop, şunları ifade etti; “Türkiye’de 2013 yılında 247 kadın öldürüldü, 2014’te arttı ve  281oldu. Güdne ortalama 5 kadın öldürülüyor diye bir istatistik var. Furumo kadar korkunç değil, ama ona yakın. Günde 5 kadın değil de 1 kadın öldürülüyor diye bundan avuntu duyacak değiliz. Hukuk sisteminde çok önemli sıkıntılar olduğu çok açık. Bazı durumlarda iyi hal ve tahrik gibi indirimler olabilir. Ama kadın cinayetlerinde bunlar otomatik olarak uygulanıyor. Boşanmak bir hukuki müessedir. Evlilik ne kadar doğru veya yanlışsa boşanmak da o kadar doğru ya da yanlıştır. 1926 yılında kadınlara verilen boşanmak hakkı, günümüzde hala kullanılamaz ya da kullanılmaya çalışıldığı zaman kadının hayatına mal olabilen bir şey. Kadın cinayetlerinin çok büyük kısmı, kadınlar boşanmak istediği için işleniyor. Hatta pekçok erkek, kadınlar üzerinde mülkiyet kuruyor. Cinayet işlemede önce kendilerine indirim getirecek eylem ve söylemleri düşünüyorlar. Bu tür söylemleri avukatları tarafından söyletiliyor.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum