Tedbirler arttırıldı

Tedbirler arttırıldı

SP İl Başkanı Abdullah Uzun'un ülke gündemine oturan iddiaları, polis ve jandarmayı harekete geçirdi.

SP İl Başkanı Abdullah Uzun'un ülke gündemine oturan iddiaları, polis ve jandarmayı harekete geçirdi.

Ulusal medyada geniş yer alan, iddialarla ülke gündemine oturan Abdullah Uzun, KKKA hastalığı taşıyan kenelerin bu bölgede görülme sebebinin İsrailli kadınlar olup olmadığını sormuş ve “Acaba ilimizde türü bulunmayan 8 ayaklı zehirli keneler havadan mı Gerede'ye gelmiştir. Sağlık Bakanlığı yetkililerine seslenmek istiyorum. Lütfen kene vakalarının olduğu hatları bir inceleyin. Bu hatlar bir yerde birleşiyor mu? Ve bu hatlarda daha önce değişik etkinlikler, geziler olmuş mudur?” diyerek yetkililerin dikkatini konuya çekmek istemişti. Geçtiğimiz gün Bolu Gündem'e açıklamalarda bulunan Uzun; “SP olarak bizim yaptığımız iddia edilen bir konuya, başta Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere dikkatleri çekmek. Yetkililer araştırmalarını yapsınlar. Eğer iddialarımız doğru ise gerekeni yapsınlar. Biz ülkemizi seviyoruz” diyerek hassasiyetini ortaya koymuş ve Genel Başkan Recai Kutan da Uzun'un iddialarına katılmıştı.

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun'un bu iddiaları Polisi ve Jandarmayı da harekete geçirdi. Gerede'de, gruplar halinde kamp yapan İsrailli kadın turistlerle ilgili iddialardan sonra polis ve jandarma ekipleri, bölgede güvenlik tedbirlerini artırdı.

İsrail'den Geographical Tours ve Türkiye'den Pastoral Turizm Equinox Travel şirketleri tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen, Uluslararası ''Queen Of The Desert'' organizasyonu etkinliklerine, İsrail'den 600 kadın başvurdu.

16 Mayıs tarihinde başlayan ve 14 Ağustosa kadar sürecek etkinlikler kapsamında, İsrail'den 50'şer kişilik gruplar halinde Türkiye'ye gelen kadınlar, Gerede, Safranbolu, Amasra, Cide, Pınarbaşı ve Ilgaz rotasında arazi araçlarıyla turlara katılarak, kamp yapıyor.

''Queen Of The Desert'' hakkında bilgi veren Pastoral Turizm Equinox Travel Şirketinin sahibi Ümit Işın, etkinlik için seçilen bölgenin, yaz aylarında iklim olarak gezmeye elverişli olması, tarihi, doğal güzellikleri, kanyonları ve şelaleleri bir arada bulundurması bakımından, ulaşım için İstanbul'a yakınlığı nedeniyle seçildiğini söyledi.

Toplam 12 hafta ve 12 gruptan oluşan organizasyona sadece kadınların katıldığını vurgulayan Işın, etkinliğin ''yarışma'' olduğunu kaydetti. Yarışmacıların, 4x4 olarak adlandırılan arazi araçlarını kullanma, takım çalışması, yön bulma gibi yetenekleriyle yarışmada boy gösterdiklerini aktaran Işın, ayrıca her gruptaki kadınların da kendi içlerinde kurtarma, müzik, yemek, yoga, dans, hediye, uyandırma, oyun, edebiyat gibi takımlar oluşturduğunu dile getirdi.

Her grubun en başarılı takımının, gelecek sene Uganda'da yapılacak "Queen of the Desert" organizasyonuna ücretsiz katılma hakkı kazandığını dile getiren Işın, "Queen" projesinin, İsrail'de bir firma tarafından 1999 yılından bu yana çeşitli ülkelerde gerçekleştirildiğini ve en önemli özelliğinin de sadece kadınların katılabilmesi olduğunu aktardı.

Etkinliğin, 2000 yılında da Türkiye'de Doğu Toroslar'da yapıldığını ifade eden Işın, bu yıl yarışma için tekrar Türkiye'nin seçildiğini belirtti. Işın, şunları söyledi:''Yarışmaya sadece kadınların katılmasında amaç, doğada, macera ruhu ve takım dayanışması ile turu bitirmektir. Kadın yarışmacıların kullandığı 4x4 araçlar belirlenen rotada, konvoy halinde hareket ederek, bir rehber aracı ve destek aracı ile takip edilmektedir. Bu güzergah üzerinde her günün sonunda otellerde veya kamp alanlarında çadırlarda konaklamaktadırlar.''

Işın, yarışmanın devletin bilgisi ve güvencesi altında gerçekleştirildiğini dile getirerek, Bolu, Karabük ve Kastamonu Valilikleri ile jandarma komutanlıklarının bilgileri ve gözetimi altında gerçekleştiğini kaydetti.

İsrailli turistlerin kampı ile ilgili olarak ''kadınların İsrailli askerler'' ve ''keneleri İsrailli kadınların bıraktığı''na dair iddiaların ortaya atılması üzerine, Bolu Valiliği tarafından bölgede koruma önlemleri artırıldı.

Yetkililer, kamp yapılan bölgede sivil polislerin sabaha kadar nöbet tuttuğunu belirtirken, jandarma ekiplerinin de kamp güzergahlarında çeşitli güvenlik tedbirleri aldığını kaydetti.

Pastoral Turizm Equinox Travel Şirketinin sahibi Ümit Işın, ortaya atılan iddialardan İsrailli turistlerin haberi olmadığını ifade ederek, haberdar olmamaları için de büyük çaba sarfettiklerini bildirdi.

Işın, şunları söyledi: ''Etkinliğe katılan turistlerin iddialardan haberi yok. Bu iddialardan dolayı yaşayacakları bir endişe ile etkinliğin sona ermesi kaçınılmaz. Bizler de haberleri olmaması için çaba harcıyoruz. Zaten zor bir dönemden geçen ülke turizmi, bu tür asılsız iddialarla daha çok yıpratılıyor.''

27.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.