Temiz toplum

            31.08.2005

Teknolojilerin hızla geliştiği, günümüzde yaşanan günlük olayları izledikçe, toplumun temizliği için bir deterjan bulunamaz mı diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Yaşadığımız olayları yorumlarken hemen herkesin olmasını istediği yaşam tarzındaki temiz toplum nasıl oluşturulacak?..

Temiz toplumdan amaç; kandırmacadan uzak dürüstlüğü, güvenirliliği ilke edinmiş insanlar topluluğu.

Hak ve hukuka uyanların, yalansız, riyasız olanların topluluğu. Sevgiyi bilen güçsüzleri koruyan, eşit paylaşımdan huzur bulan, birlikte yaşamaktan mutlu olan bireylerin topluluğu. Saygıyı hak eden saygınların çoğunlukta olduğu topluluklar.

Hilesiz hurdasız çalışanların, alın terinin ne olduğunu bilenlerin, daima iyiyi ve güzeli arayanların, yenilikler peşinde yılmadan koşanların topluluğu.

Bu tanıma uygun özellikte insanlar neyin etkisinde kaldılar ki, temiz toplumu arar olduk?

Her insan doğuşta saf günahsız ve temiz olmaz mı? Neden bu toplumu kirletenleri tek tek ayıklayamıyoruz? Neden insanları temiz toplum bilinciyle eğitemiyoruz?..

Kapı önü süpürüldüğünde, yalnız kapı önü temiz olur. Toplumun tümüne kapılarının önlerini süpürmelerini öğretebilsek. İşte o zaman, beldenin tamamı temiz olur, güzel olur. İşte o zaman, insanların mutlu olacağı yaşanası bir ortam olmuş olur.

Her akşam ekranlara yansıyan olumsuz olayları izledikçe sanki “üzüm üzüme baka baka kararır” sözünü doğrularcasına vurduların kırdıların, hırsızlıkların, terör olaylarının yarattığı olumsuzluklar denizinde, insanları daha fazla boğulmaya mahkum ediyoruz gibi. Sanki, toplumu kirletenleri biraz daha yüreklendiriyoruz.

Temiz toplumların oluşması için ortaya konan kuralları uygulamakta geciktiğimiz zaman yönetenlere karşı güven kalmıyor. Herkes kendi göbeğini kendi kesmeye, kendi adaletini uygulamaya çalışıyor gibi.

Hani biz her gittiğimiz yere adaleti, güzel ahlakı, iyiliği, doğruluğu, çalışmanın erdemini getirmiştik! Yoksa tüm bu güzellikleri dağıta dağıta dağarcığımızda kendimize kötülükleri mi bıraktık!

Bizler hep atalarımızın yaptıkları ile övünmeye çalıştık. Allah aşkına söyler misiniz bizim çocuklarımız ne ile övünecekler?

İşte, inip çıkan asansör misali sık sık değişen eğitim sistemimiz hakkındaki tartışmalar gündemdeki yerini muhafaza ederken, yeni bir eğitim öğretim yılına daha gidiyoruz. Temiz toplum yaratamamanın faturası her şeyden olduğu gibi eğitimsizliğe kesiliyor. Bu konuda öğretmenlerimiz belki de toplumun en huzursuz kesimini oluşturuyor. Belki de onlardan çok şeyler istiyoruz. Ama gene de unutmasınlar ki, onlar hayırların efsane ismi İzzet Baysal gibi saygın bir kişinin yaptırdığı okullarda bilgilendirmeler yapacaklar.

Temiz toplum için hiç birşey yapmasalar da, İzzet Baysal’ın yaşamını öğrenip, onun felsefesini öğretmeye çalışsalar görevlerini tamamlamış olurlar. Unutulmasın ki bu ülkenin doktoru, hakimi, polisi, askeri, bilim adamı, öğretmen elinde şekilleniyor.

Ne güzel söylemiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk. “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diye.

Bu yazı toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.