Temizlik İmanın yarısıysa

            07.09.2004

Her zaman her yerde örnek gösterilerek temizliğin ne denli önemli olduğu vurgulanır. Temizlik, İmanla bütünleştirilip inananların temizliğe daha çok özen göstermesine çalışılır.

İman; lugatlarda şöyle açıklanıyor: "Dinin ortaya koyduğu değerlere, kurallara ve yasalara inanma, din inancı, kutsal inanç, itikat." İman tanımı bu olduğuna, temizlik de imanın yarısı olduğuna göre, İmanlı insanların bulunduğu çevre düzeninde, sokaklarında, parklarında, derelerinde, göllerinde kirlenmekten söz edilmemesi gerek.

Zaman zaman bu ülkenin %99’unun Müslüman olduğu vurgulanırken, toplumdaki olumsuzlukların tek yapıcısı % 1’lik kesimin olduğuna inanmak pek de inandırıcı olmuyor. %99’unun Müslüman ve de İmanlı kişilerden oluştuğunu söylediğimiz insanlarımızın bulunduğu mekanlara bir bakalım. Herkesin evi ayrı olduğu için ev içi temizlikte gösterilen özenin ne olup olmadığı hakkında birşeyler söyleme şansımız yok. Ancak, kapı önlerinden başlayıp sokak, cadde ve parklarımıza bir baktığımızda ne kadar temiz olduğumuzu görmek mümkün. Bu fotoğrafın kirli yüzü, ister istemez toplumun İman gücü erozyona mı uğruyor sorusunu akla getiriyor.

Temizlik imanın yarısıysa, bu kirlilik ne? Deniyor ki beldenin Belediyesi var. İşi; vatandaşın temizliği, havası, suyu ile ilgilenmek, sosyal hizmeti yerine getirmek onun görevi. Belki doğru. Kapıdan çıktığımızda ayağımıza takılan taş için Belediye’yi suçlama kolaycılığına alışan bizler, ayağımıza takılanı kaldırıp neden kenara koymanın erdemlik olduğunu düşünmeyiz? Bizler için hizmet üreten kurumlardan gücümüzü aşanlar için birşeyler beklemek, elbetteki bireyin hakkı. Peki bireyin hizmet birimine yardımcı olmak görevi yok mu? Bu görevi yerine getirirken ne kadar bu kurumların yanındayız hiç düşünüyor muyuz?

Çöpü gelişigüzel yerlere şaçan bizleriz. Görüntü kirliliğini seyreyleyen bizleriz. Pis kokuları soluyan bizleriz. Sinekten, fareden şikayet edenler bizleriz. Kimi kime şikayet edeceğiz? Kimden nasıl hizmet bekleyeceğiz? Temizlik İmanın yarısıysa, oturup düşünelim. Çevremize bakıp iki kere düşünelim. İmanımızın ne olduğunu, nasıl olduğunu, gereği için ne yapmamız gerektiğini hep birlikte düşünelim...

Bu yazı toplam 885 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.