Ters yoldaki acı son

            24.06.2004

Ters: Çok çeşitli anlamda kullanılan bir kelime. Uygun olmayan, elverişsiz, gerekli olan duruma karşı olan hallerde kullandığımız bir kelime.

Tersi dönmek: Şaşırıp bulunduğu ve gideceği yeri kestirememek. Insanların ne zaman tersi döner? Sağlık nedenleri ile bir ara başınız döner, gözleriniz kararır. Bulunduğunuz yerin ne durumda olduğunu düşünemezsiniz, yığılır kalırsınız. Başınızı bir yerlere çarparsınız. Gideceğiniz yönü şaşırırsınız. Fazla alkol alır, cesaretiniz yükselir, olmayacak işleri yapmaya kalkarsınız. Ya da yanlış yere yanlış levha dikerler, gideceğininz istikametin tersine bir yerlere gidersiniz.

İşaret levhaları yön belirlemek için genelde trafiğin yoğun olduğu önemli kavşak noktalara konur. Konur ki insanlar yanlış yola girip mala ve cana mal olacak kazalar yapmasın.

18.06.2004 Cuma günü akşamı Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin yemeği sonrasında D-100 üzerinde Paşaköy ışıkları ile Çizmeci Motel arasında meydana gelen trafik kazasında sevgili hocam Satılmış Cömert’i kaybettik.

Gece saat: 02:00... Acı acı çalan bir telefon ve telefonda acı haberi veren okul müdürü Çavuşoğlu’nun sesi. Abi Satı Hoca ters yola girmiş. Onu kaybettik. Ailesine nasıl bildireceğiz. Almaya geliyoruz hazırlan. Telefonu kapadım. Şoke olmuştum...

Olay sonrası kafama takılmaya başladı. Paşaköy kavşağından sonra yapılan duble yol ve şehir sınırları içindeki tali yollar nedeniyle D-100 dört şerit hale geldi. Gündüz sorun olmayabilir. Ama gece bizim çiftlikten, kalıcı konutlardan, organize sanayi bölgesinden D-100 üzerine çıkışta "girilmez - çıkılmaz" diye işaret levhaları olması gerekmez mi? Bu sorunun yanıtını kim verir, öğrenmek istiyorum. Çünkü bu kazadan sonra gecenin karanlığında tali yolu birinci yol olarak düşünüp ikinci yola yani ters yola girdiğini söyleyen, karşısından gelen arabaların farlarını gördükten sonra hemen aynı yerden geri dönen birçok insanın olduğunu öğrendim.

Demek ki yanılgıya düşen yalnız Satı Hoca değilmiş. Birçok sürücü ters yola girip dönmüş. Nedeni uyarıcı bir levhanın ve ya bir işaret çizgisinin olmamasından.

Şimdi düşünüyorum teknik anlamda durumun ne olduğunu karayolları biliyordur. Eğer bu bölgelere işaret levhalarının dikilmesi gerekiyorsa neden şimdiye dek dikilmedi? Dikilmesi mecburiyeti yoksa böyle bir önlem alınamaz mı? Başka acıların yaşanmaması için düşünülmesi gerekir. Sanırım herkes aynı şeyi düşünüyor olabilir.

Bu yazı toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.