Teşekkürler dostlara

Okulumuz Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, bundan 60 yıl önce Erkek Orta Sanat Okulu adıyla Bolu’da eğitim öğretime başladı. Yıl 1945. Dik olsa da yokuşu/ Hisar tepesinde açılmış ortaokulu/ Ya İstanbul Kabataş ya da Kastamonu/ Olmuş gençler için lisenin yolu/ Olsa da olu olmasa da olu demişler/ Karga tepesinde Kız Sanat Enstitüsünü açıvermişler/ Olumu olu burası Bolu/ 1945’de açıvermişler Orta Sanat Okulu.

    Evet 1944 yılında meydana gelen depremin şokunu yaşayan Bolu’da, beline keseri, testereyi takan ustayım diye çıkmış piyasaya. Kimi binalarda dökülmüş kara sıvalar. Kimi binalar yan yatmış yıkıldı yıkılacak. Sokakları tenha ve karanlık. Elektrojen grubuyla elde edilen elektriği gecenin 24.00’ne kadar aydınlatmaya çalışıyor, köşe başlarında bulunan elektrik direklerinin dibini.

    Sanayi kelimesini kitaplarda okuyan insanlar gerçeğini görme şansına sahip değil Bolu’da. Mahalle aralarında birkaç sandalye atölyesi. Yukarı Çarşı’da biraz hareketli Bakırcılar Çarşısı ve bir iki sıcak demirci dükkanı. Semerci ustaları ve köylerden gelenleri konuk eden hanları, hamamları.

    Burası Bolu demiş ahalisi/ olsa da olu olmasa da olu demiş/ Ve de olmamış yıllarca lisesi. İşte böyle bir fotoğraf karesinde yerini aldı bugünkü Endüstri Meslek Lisesi. Önce Erkek Orta Sanat Okulu. Sonra Erkek Sanat Enstitüsü. Elektrik bölümlerine kız öğrencilerin alınmasıyla erkekliği kaldırıldı oldu Sanat Enstitüsü. Türkiye genelinde yaşanan boykotlardan sonra öğrencilerinin üniversitelere girebilmesi için oldu Endüstri Meslek Lisesi.

    Eski devlet hastanesinin yeni yerine taşınmasıyla boşalan yerde açılan okulun ilk öğretmenleri ve öğrencileri çekti bütün çilesini. Ağlayan duvarlar adını taktığımız ışıl ışıl rutubetli duvarların çevrelediği sınıflarda yaptık atölye çalışmalarımızı. Yeri geldi, demiri bulamadık meşe odunları ile öğrendik örs üzerinde çekiç ve balyoz sallamayı. Yeri geldi, sırasız sınıflarda ağaç çantalarımız üzerinde yazdık iki büklüm yazılarımızı. Yılmadı öğretmenlerimiz, yılmadık hiç birimiz, birlik olduk, güç verdik birbirimize. Sesimizi duyurduk kısa sürede herkese. Öncüsü olduk sanayinin. Sesini duyurduk kısa sürede lisemizin.

    Yıllarla büyüdü gelişti. O, görevini yaptı. Yol gösterdi yeni teknolojilerden nasibini almak isteyenlere. Onunda kutlamak hakkıydı doğum gününü. Onunda hakkı vardı bugünlere gelişinde güç alıp yüreklendiği insanlarla birlikte mutluluğu yaşamaya. Onunda hakkıydı, her sıkıştığımızda kapısını çaldığımız dostlarla birlikte olmaya, eğlenmeye neden olmaya.

    Ve 24 Şubat 2006 günü dost bağında kurdu dostlarına dostlar sofrasını. “Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister kahve bahane” diye toplandılar tüm dostlar Termal’de bir arada. Çalındı söylendi kadehlerin ıslattığı dudaklarda çoşkuyla türküler. Çorak toprakların sıcaklığı gibi yüreklerde yandı dostluk ateşi. Yalnız bırakmadı eski dostlar eski dostu.

    60. yılda bir kez daha mutluluğu paylaştık. Mutlu ve nezih bir gece geçirdik. Bu çorbada tuzu olan bizleri destekleyen herkese teşekkürler.

    Böyle bir gecenin yaşatılmasına neden olan Okul Aile Birliği’ne, Okul Koruma Derneği’ne ve Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulları’na.

    Okulumuzun öğretmen ve yöneticilerine herkese teşekkürler. Nice yıllara başarı dileklerimle.

01.03.2006

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.