Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Teşvikli il tartışması

            23.02.2005

Teşvik’in de cılkı çıktı.

Deprem geçirmiş Bolu olarak devletin verdiği Teşvik Yasası’ndan biz de yararlanalım diye büyük uğraş verildi.

Bir zamanlar Kalkınmada Öncelikli Bölge olmak için çok çırpınmıştık. Netice beyhude.

Bizim gayrisafi milli hasılamız, 1500 doların üstündeymiş ve çok kalkınmış zengin bir şehirmişiz ve 36 il arasına Düzce girdiği halde biz giremedik, hesaplamalar böyleymiş.

Teşvik Yasası kapsamına bizim gibi giremeyen diğer illerin güçlü milletvekillerinin bastırması neticesi, hesaplar yeniden yapılıyor, bu hesaplara maddeler ilave edilerek 13 ilin daha bu teşvikten yararlanması gündeme geliyor. Ve Teşvik Yasası da teşvik olmaktan çıkıyor.

Bu konu AKP Milletvekilleri, hükümet ve uluslararası para fonu (IMF) birbirine düşüyor. 49 ilin Teşvik Yasası’na dahil edilmesi bu illere yatırım yapan yatırımcılara büyük imkanlar tanınması ekonomik her işimizi denetleyen IMF’yi kızdırıyor ve bu işin kaynağını soruyor.

Pazar günkü Hürriyet Gazetesi’ndeki haber aynen şöyle: "Bir grup AKP milletvekili, yeni Teşvik Yasası’ndan yararlanacak il sayısını 13’den 18’e çıkarmak için yasa teklifi verdi. (Yani 36+13=49 değil, 36+18= 54 il) 30’dan fazla milletvekilinin imzasıyla verilen teklif aynı kapsama Konya, Sakarya, Balıkesir, Şanlıurfa, Afyon, Kırklareli’nin de alınmasını öngörüyor. Bu teklife İzmir ve Samsun illerinin milletvekilleri de destek verdi."

Burada ne Bolu’nun ismi, ne de bizim milletvekillerinin cismi var.

AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, "Bu iş bir lobi faaliyeti, hükümeti iknaya çalışıyoruz. Sakarya deprem geçirmiş bir il, şimdiye kadar yapılan yatırımlar altyapıyı oluşturmak içindi. Şimdi istihdam yaratacak yatırımlara ihtiyacımız var."

Biz de depremi yaşadık, büyük sıkıntılar çektik, sesimizi duyurabilmemiz için herhalde bizim lobi faaliyetimiz yok, olsa da yetersiz. Birşeyler yapıyormuş gibi Ankara’ya gidip geliyoruz, görüşmeler yapıyoruz, netice sıfır.

Yıllar önce kalkınmada öncelikli iller arasına girmek için gösterdiğimiz çaba gibi. Artık bizim de şova kaçmadan lobi faaliyetlerini öğrenmemiz lazım.

Hem bu teşvik artık anlamını iyice kaybetti. 81 ilin 54’üne teşvik olur mu Allah aşkına? Ya tüm Türkiye’yi Teşvik Yasası kapsamına alırsın, ya da gerçekten çok titiz, dikkatli bir etüt neticesinde gerçekten ihtiyacı olan 8-10 ili teşvik kapsamına alırsın olur biter. O zaman bu işe ne IMF, ne siyasiler ve ne de sivil toplum örgütleri karışıp işin cılkını çıkaramaz.

Bu yazı toplam 1293 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.