Teşvikte arayışlar-1

            01.03.2004

Şu GSMH’nın 1500 dolar olarak ölçü alınmasını öngören, Kalkınmada Öncelikli İllere bu konuda bir takım haklar tanıyan Teşvik Yasası’nın uygulanması sonucunda, birçok ilin sanayicisini etkilediği bir gerçek. Yalnız sanayici mi etkilendi? Tabii ki sanayicinin bulunduğu yöre insanı da bu sıkıntıdan nasibini alacak.

İşte bu bağlamda kapı komşumuzun elde ettiği avantajlar sonucu boğazı kelepçelenip soluklanması engellenen ilimiz sanayicileri, nefes alabilmek için bir dizi toplantılar yapıyor.

Yaşadığımız depremler sonrası sivil toplum temsilcilerinden oluşan İl Kurultayımız, o günün önemli sorunlarını çözmede hatta geleceğe yönelik öneri paketlerinin hazırlanmasında çok büyük katkılar sağlamış ve sonuç almıştır. Bir ilde değişen ve gelişen teknolojiler sonucunda sorunlar biter mi? Yaşam devam ettiği sürece insan aklı bir başka gelişmenin sonucu meydana gelen hem yeniliği, hem de sorunlarını yaşayacaktır. Burada önemli olan toplumsal sorunları çözmek için bireylerin biraraya gelip, akıllarını birleştirmeleridir. İşte İl Kurultayı bu işlevi yerine getirmiştir.

Günümüzde özelleşme öne çıkarken, özel teşebbüs “Ey devlet, sen ticareti bilmiyorsun! Sen aradan çekil, bana gölge etme, bırak bu işi ben yapayım” diyor. İşin özeti bu. Gelin görün ki biraz sarsıntıyla karşılaşılınca “Ey devlet neredesin? Tut elimi boğuluyorum!..” Bu durumu anlamak zor.

Teşvik Yasası sonucunda yapılan toplantılarda bunu gördüm. Üst yönetim şemsiyesi altında toplanıp yağmurdan korunma önlemleri almak. Bu toplulukta her kesimin temsilcilerini görememek. Hastanın ağrıyan yerini göstermesi yerine başkalarının ağrılı yeri tespit etmesi uğraşları gibi. Gönül istiyor ki bu yasa karşısında şu önlemlerle, şu konuları aşmak mümkün projeleri, sanayici tarafından ortaya konsun.

Deniyor ki, DİE yeniden GSMH tespiti için çalışma yapsın. Ya da başka bir bilimsel kurula bu hesaplama yaptırılsın, sonuçta son tastik makamı Devlet İstatistik Enstitüsü daha önce yaptığı hesaplamayı Pardon, ben yanlış yapmışım. Afedersiniz mi diyecek?

Deniyor ki, çıraklık eğitimine giden çırak öğrencilere devletin sanayici lehine ödediği sigorta primleri yükseltsin. Kendisine özgü yasaları değiştirmedikçe nasıl olacak bu? Sonuçta ne kadar çırak gönderiliyorsa, o kadar yararlanılıyor. Acaba işletmeler çıraklık eğitiminin kendi bünyelerinde yapılıyormuş gibi mi düşünüyorlar?

Devam edecek.

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.