Ticaret ve Sanayi Odası nihayet bitirilecek

Ticaret ve Sanayi Odası nihayet bitirilecek

Yıllardır tamamlanmamış hali ile görüntü kirliliğinin yanı sıra, acaba sorularını da beraberinde getiren Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Merkez Bina'nın bitirilmesi için ön adım, 15 Mart 2010 tarihinde atılıyor.

BTSO Merkez Bina inşaatı, 15 Mart 2010 tarihinde ihaleye çıkarılıyor. BTSO Yönetim Kurulu ihaleyi “davetiye” yöntemi ile gerçekleştirmeyi kararlaştırdı. 15 Mart 2010 tarihinde davet yöntemi ile gerçekleştirilecek olan BTSO Merkez Bina inşaat ihalesinde gözler, ihaleyi kimin alacağına çevrildi. Bolu'daki müteahhit firmalardan inşaat sektöründe çalışan iş adamlarına konu ile ilgili sorular yönelttik. Bolu'daki müteahhitler BTSO'nun kulislerinden aldıkları bilgiye göre, BTSO'nun Bolu dışındaki firmalara davetiye gönderme isteğine tepki gösterdiler. BTSO inşaatının bitirilmesi işinin ihalesine Bolu BTSO'ya üye olan firma ve şahısların arasındaki yarış sonucunda karar verilmesini talep eden iş adamları, Bolu dışındaki firmaların davet edilmemesi gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca bu inşaatın Bolu dışından bir firmanın marifeti ile bitirilmesinin Bolulu müteahhitler tarafından “yüz karası” olacağını da kaydettiler.

BTSO MERKEZ BİNA İHALESİNİ KİM ALACAK?

Konşen İnşaat adına gazetemize açıklama yapan Tuncer Şengün, yapılacak bina ihalesi ile ilgili, “Ticaret Odası yeni hizmet binasının tamamlanması için bir ihale süreci başlattı. Bolu Ticaret Odası'na üye olan inşaat şirketlerine Ticaret Odası davetiye usulü ile bir ihale yapmayı düşünüyor. Biz de Ticaret Odası'nın yıllardan beri üyesiyiz. Yıllardır inşaatla ve ticaretle uğraşıyoruz. Biz de bize gelen bir davetiyeye seve seve gerekli işlemlerimizi yapıp ihaleye katılmak isteriz. Fakat aldığımız bazı bilgilere göre, Bolu dışından bazı inşaat firmaların da ihaleye çağırılacağını duyduk. Ben şahsen böyle bir duruma üzüldüm. Çünkü biz Bolulu inşaat şirketleri olarak Ticaret Odası'nın yarım kalan binasını tamamlayamayacak kapasitede inşaat firmaları değiliz. Bunların çok çok daha iyilerini arkadaşlarımız yapmıştır ve örnekleri ortadır. Ben Konşen İnşaat olarak 1990 yılından bu yana hem devlet işlerini hem özel işler yapıyorum. 5 yıl İstanbul'da Semiha Şakir Vakfı'nın bütün müteahhitlik işlerini hastanesine kadar yaptık. Göynük Hükümet Konağı, Mudurnu Hükümet Konağı Bolu'da merkez Sağlık Anaokulu böyle büyük inşaatları bitirdik. Şuan Bolu'nun merkezinde 3 tane yap sat projemiz devam ediyor. Firma olarak kendimize güveniyoruz. Bize davetiye gelirse biz hesabımızı kitabımızı yaparız, ama bizim bu konuda gönlümüz yapılacak çalışmanın Bolulu bir firma tarafından yapılması. Bolu'da iş yapan, Bolu'nun ekonomisine katkı sağlayan bir firma tarafından yapılması. Bolu'nun dışında bir firmanın bu işi yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Bizim firma olarak ihaleyi alıp almamız da hiç önemli değil. Önemli olan Bolu'da iş yapan bir arkadaşımızın yapmasına yardımcı oluruz” dedi.

DIŞARIDAN BİR FİRMAYA VERİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM

Özkanca İnşaat'ın sahibi Hasan Kanca, yapılacak çalışmayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ben bu ihalenin dışarıdan bir firmaya verilmesini doğru bulmuyorum. Bugüne kadar Bolu'nun ekonomisine katkı sağlamış, yaptığı işi kazandığı parayı Bolu için harcamış kişiler yerine dışarıdan bir şirketin bu ihaleye davet edilmesi doğru olmaz. Bu ihaleyi kimin alacağı da hiç önemli değil, yeter ki Bolu'da iş yapan arkadaşlarımızdan biri alsın.”

BU İŞİ LAYIĞI İLE YAPACAK BİR SÜRÜ FİRMA VARDIR

Borkan İnşaat'ın Sahibi Mehmet Turan, yapılacak çalışmayla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada: “Bolu Ticaret Odası'nın yeni hizmet binası daha önceki meclis döneminde belli bir aşamaya geldi. Bu meclis döneminde bitirilmesi düşünülüyor. Gayet güzel bir olay. Yalnız son dönemde malum işlerin az olduğu, resmi kurumların yapım çalışmalarının az olduğu bir dönemde bu tip bir inşaatın tamamlama çalışması, Bolu TSO'ya kayıtlı firmaların iştirakiyle yapılması, Bolulu bir firma tarafından yapılması tek dileğimiz. Ticaret Odamızdan ve yönetimden başka bir talebimiz yok. Bugün Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı, bu işi layığı ile yapacak bir sürü firma vardır. Bu firmaların arasında yapılacak bir ihale sonucu ile bu binanın yapılması en büyük dileğimiz” dedi.

BU İŞİ YAPABİLECEK VE BU İŞLERİ YAPMIŞ OLAN MÜTEAHHİTLER VAR

ErAk Mühendislik adına gazetemize açıklama yapan Selman Akkaya, “Bolu Ticaret Odası Bolu'daki esnafların ve sanatkârların kurmuş olduğu bir oda. Bünyesindeki esnafları, ticaret odası üyelerini bir nevi koruma amaçlı oluşturulmuş bir kurumdur. Bolu'da yapılabilecek bir ihaleyi eğer inisiyatifi varsa Bolu Ticaret Odası'na kayıtlı kendi üyelerine ihale yapmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Bolu'da bu işi yapabilecek ve bu işleri yapmış olan müteahhitler var. Bu çalışmanın da çok güzel bir şekilde yapılacağına inanıyorum” diye konuştu.
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.