Ticaret yapmayın denetleme yapın

Ticaret yapmayın denetleme yapın

Bolu Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk, Tarım İl Müdürlüğü'nün tohum dağıtmaması ve ticaret yapmaması gerektiğine ilişkin açıklama yaptı. Yamantürk,bu tür çalışmaların kooperatifler aracılığıyla sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanan, Hayvancılığın Desteklenmesine ilişkin kararlar hakkında açıklama yapan Yamantürk, Bolu'da desteklemeden faydalanacak çiftçilerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bolu'da bulunan hayvanların tamamı kayıt altında olduğu için, bütün çiftçilerimiz bu desteklemeden faydalanabilecekler. Destekleme 3 aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk kategoride saf ırk diye bilinen ırkın desteklenmesi için 350 TL, normal Hoştayn cinsi için 250 TL, yerli ırka da 200 TL destek verilecek. Desteklemelerden faydalanabilmek için belli koşullar var. Örneğin desteklemeden faydalanacak çiftçimizin, hayvanlarını şap aşısı yaptırmış olması gerekiyor. Kanuna göre şap aşısı yapılmayan hayvanlara yardım edilemeyecek.”

ÜRETMEYEN ÇİFTÇİYE DESTEKLEME YOK

Tarımsal ürünlerinin üretilmesine ilişkin destekleme kararında belli değişiklikler olduğunu ifade eden Yamantürk, “Yeni uygulamayla birlikte destekleme azaltıldı. Sadece üretim yapan, çiftçilik yapan vatandaşlarımız destekleme olarak bilinen yardımlardan faydalanabilecek. Muhtarlığın beyanıyla yem bitkileri, yonca silajlık mısır ekimlerinde  yapılan destekler var. Hayvancılığa destek var diğer üretimlere destek var” şeklinde konuştu.

DEVLET HEM DENETİMİ HEM TİCARETİ YAPAMAZ

Tarım İl Müdürlüğü'yle aralarında tohum dağıtımında itilaflar olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Biz tarım alanında yapılacak çalışmalarda ne görev verilirse, biz bu konuda her zaman hazırız. Biz bu manada yapılacak hiçbir çalışmadan kaçmayız. Bizim aynı zamanda satış mağazamız var. Ticarete tabiiyiz, vergiye tabiiyiz. Biz tohum girdilerinde, ilaç girdilerinde bunu sağlarız. Hatta biz şunu da önermiştik. Tarım İl Müdürlüğü'nün ticaret yapmaması lazım, Tarım İl Müdürlüğü'nün tohum dağıtmaması lazım, yonca tohumu dağıtmaması lazım. Tarım İl Müdürlüğü'nün ticaret yapmaması lazım, kontrolde kalması lazım. Bu durumu çok önemsiyorum, neden önemsiyorum. Devlet hem denetimi, hem ticareti yapamaz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.