Tilki bağlar çakal çözerse..!

            25.10.2004

Bir aile meclisinde oldukça yaşlı birisi anlatıyordu: "İşinin planlamasını iyi yapmaz, dostunu düşmanından ayıramaz, bastığın yeri bilemezsen hakimi olduğun herşeyi kaybeder terki diyar edersin" diyordu.

İddiasını da kimbilir kimden dinlemişti bir öykü ile perçinlemeye çalışıyordu.

Hayvanlar aleminde arslanın ormanların kralı olduğunu herkes bilir. Ormanda dalgın dalgın giden arslanın ayağına deve dikeni batar. Öyle yapar, böyle yapar çok uğraşır ama, dikeni bir türlü çıkaramaz. O sırada yoldan geçmekte olan tilki, arslanın kıvrandığını görür, korka korka yanına yaklaşarak sorar.

Tilki; günaydın ormanların kralı. Bu halin ne? Neyin var?

Kral acı içinde; "Ayağıma diken battı, çıkaramıyorum" der.

Tilki; ben sana yardım eder çıkarırım dikeni. Ama, önce ayaklarını bağlamam lazım.

Arslan: O niye o! Neden bağlayacaksın ayaklarımı?

Tilki; Ayaklarını bağlamazsam diken çıktıktan sonra beni yersin de ondan der Tilki.

Sonuçta arslanın ayakları bağlanır diken çıkarılır. Arslan rahatlamıştır.

Arslan; tamam sağol. Sana minnettarım, çöz artık ayaklarımı der ama, tilki arkasına bakmadan oradan uzaklaşır. Hareketsiz kalan arslan, ne kadar çabalasa da boşuna. Bir türlü ayağının bağını çözemez. O sırada yoldan geçen çakal, hayret içinde "Hayrola Kralım! Kim bağladı seni?" der. Arslan olanları anlatır ve çözmesini ister çakaldan.

-Çakal; çözerim ama, bilirim beni pek sevmezsin. Sana ait bu toprakları bana verirsen dediğini yaparım. Arslan, çaresiz isteği kabullenir. Tamam der. Bundan gayrı buralar senden sorulur. Çöz ayaklarımı! Ayağı çözülen arslan düşkün bir biçimde ormanda ilerlerken kurda rastlar. Kurt hasta mısın kralım? Bu düşkünlüğün ne dediğinde, arslan üzgün bir vaziyette "Buraları terkediyorum. Artık bu yerleri çakala bıraktım" dediğinde, kurt daha da şaşırarak o neden? O neden diye sorar. Arslan; Bir gün gelir, ayaklarını tilki bağlar, çakal çözerse yapacak birşeyiniz kalmamıştır. Çare, sahibi olduğunu sandığınız herşeyinizi terketmek zorunda kalırsınız. Ben de onu yapıyorum...

Bu yazı toplam 1430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.