Tımarhane değil...ENSARİ RUH SAĞLIĞI HASTANESİ İÇİN KONUŞTU

Tımarhane değil...ENSARİ RUH SAĞLIĞI HASTANESİ İÇİN KONUŞTU

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Hülya Ensari kafaları karıştıran sorulara açıklık getirdi ve “Hastanemiz tımarhane değil” dedi.

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Hülya Ensari kafaları karıştıran sorulara açıklık getirdi ve “Hastanemiz tımarhane değil” dedi.

Kısa bir süre önce, İzzet Baysal Devlet Hasta-nesi yanındaki Alman Kızıl Haçı'nın yaptığı binalarda hizmete açılan, Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesi günde ortalama 150 başvuruya cevap veriyor. Hastane Başhekimi Dr. Hülya Ensari, halk arasında kafaları karıştıran sorulara açıklık getirirken, hastanede stres ve yaşam koşullarına bağlı gelişen depresyon ağırlıklı hasta gruplarını tedavi etmeye çalıştıklarını belirtti. Ensari; “Eskiden ruh sağlığı hastanelerinin adı, halk arasında 'tımarhane' olarak anılıyordu. Bunun sebebi ise o tarihlerde depresif duygu durum bozuklukları konusunda bilinç olmadığından sadece cevresine ve kendisine zarar veren şizofreni hastaları ruh sağlığı hastanelerine getiriliyordu. Bundan kaynaklı olarak ta ruh sağlığı hastanesi denilince, olumsuz bir imaj vardı. Oysa günümüzde ruh sağlığı hastanelerine toplumun %50’sini kapsayan çekingen, sıkıntılı, toplum karşısına çıkamayan,deprem korkusunu veya olası diğer korkularını atamayan, panik atak, her hangi bir travmaya maruz kaldıktan sonra ortaya çıkmış stres bozukluklarının oluşturduğu hasta grupları müracaat ediyor. İşte bu nedenden dolayı hastanemiz bir tımarhane değil ruh sağlığına kavuşmaya çalışan insanların çoğunluğunu oluşturduğu bir merkezdir” dedi

BOLU'NUN RUH SAĞLIĞINI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ

Dr. Ensari Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin toplumun ruh sağlığını korumaya yönelik önleyici hekimlik çalışmaları da sürdürdüklerini ifade eden Ensari, bu kapsamda toplumu bilinçlendirecek eğitim programları düzenlediklerinin de altını çizdi. Dr. Ensari şunları kaydetti; “İlimiz okullarında uzman doktorlarımız tarafından şiddete ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına yönelik bir dizi eğitimler de verdik ihtiyaca yönelik bu toplantıları yapmaya da devam edeceğiz.”

ADLİ PSİKİYATRİ MERKEZİMİZ YOK

Dr. Hülya Ensari ayrıca; "Mevcut hastanemizde 42 yatak aktif olarak kullanılmakta fakat yatan hastalarımız içinde alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarının ayrıca suç işlemiş hastaların bulunduğu Adli Psikiyarti servislerimiz yok. Halkımızın çekindiği bu hastalık gruplarına farklı illerde oluşturulan servisler hizmet veriyor” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.