Timsah gözyaşlarına inanmıyoruz

Timsah gözyaşlarına inanmıyoruz

12 Eylül'de gerçekleşecek referandum öncesi, siyasi parti il başkanlarından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı duygulu konuşmanın değerlendirmesini aldık.İl başkanlarının yapılan konuşmaya verdikleri tepki ilginçti.

Anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak referandum öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül mağdurlarını içeren duygulu bir konuşma yaptı. Nevzat Çelik'in “Şafak Türküsü” isimli şiirinden alıntı yaparak gözyaşı döken Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını, ilimizde bulunan siyasi parti il başkanlarına sorduk. İşte il başkanlarının Başbakan'ın konuşması hakkında yaptıkları değerlendirme;

12 EYLÜL'DEN PALAZLANANLAR 12 EYLÜL MAĞDURLARININ DUYGULARINI ANLAYAMAZLAR

CHP İl Başkanı Tanju Özcan; "O gözyaşları timsah gözyaşları. Başbakan 12 Eylül mağdurlarının ne çektiğini, ailelerinin, çocuklarının ne sıkıntılar çektiğini bilemez. Çünkü kendisi 12 Eylül mağduru değil. Tam tersine 12 Eylül'den faydalananlardan. 12 Eylül'ün getirdiği siyasal ortamdan dolayı palazlananlardan birisi. 12 Eylül sürecinde benim gibi düşünenler, bizim büyüklerimiz 1402'lik olurken mesleklerinden atılırken, tutuklanıp hapislerde sorgusuz sualsiz aylarca, yıllarca bekletilirken, bu insanlarımızın çocukları her akşam cam önünde onarı gözyaşları ile beklerken, Sayın Başbakan İETT Futbol takımında profesyonel olarak futbol oynayıp top peşinde koşturup, aynı zamanda parasını da kazanıyordu. Sonraki süreçte de devrimciler ve ülkücüler cezaevinde oldukları için oluşan siyasi boşluktan faydalanıp Tayyip Erdoğan gibiler de onun ağa babaları da palazlanma imkânı buldular. O yüzden Başbakanın samimiyetsiz gözyaşlarına kimse inanmıyor. 12 Eylül'den palazlananlar, 12 Eylül mağdurlarının duygularını anlayamazlar. Başbakan'ın o insanlar için duygulanıp gözyaşı dökebilmesi mümkün değil. Tayyip Erdoğan panik halinde 13 Eylül sabahı içine düşeceği durumun farkına varmış olacak ki, bu gözyaşlarını onun için döküyor. Yoksa o gözyaşlarını Erdal Eren için dökmüyor.”

SAMİMİ BULMUYORUM

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı İsa Unutmaz, “Ben o gözyaşlarını samimi bulmuyorum. Bu güne kadar o gözyaşlarında kimse samimi olmadı. Onun da olmadığını tahmin ediyorum. Aslında ben bu konuda değerlendirme yapmak istemiyordum."

HİÇBİR ÜLKÜCÜ BU KONUŞMALARA İTİBAR ETMEZ

MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, “Anayasa taslağı değişikliğinden sonra Anayasa Mahkemesinden bir kaç kelime değiştirilmesi ile referandumun önü açıldı. Anayasa'da değiştirilmesi için öngörülen 26 maddede ne tip bir değişiklik olacağına ilişkin vatandaşlarımızı bilgilendirmek yerine, Sayın Başbakanımız duygu sömürüsü ve mağduriyet üzerinden bir siyaset yapmaya karar verdi. Kendi içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak ve bu durumu Evet'e dönüştürmek için MHP'nin tabanına hakarete varan derecede o şehitleri rahatsız edici konuşmalarda bulundu. Elbette ki hiçbir ülkücü bu konuşmalara itibar etmez. Bu durum onları daha da kamçılamıştır. Tüm ülkücüler genel başkanımızın görüş ve düşünceleriyle birliktedir. Hiçbir ülkücü tabanı genel başkanımızın düşüncelerinin dışında değildir. Eski Milli Eğitim Bakanı'nın ülkücüler hakkındaki konuşması, daha önceleri Başbakan'ın Başbuğumuz hakkındaki konuşmaları ülkücüler ve milliyetçilere 'Kafatasçı, eli kanlı' diyecek kadar ileri gidebilecek derecede yaptığı konuşmaları aklımızda. Bu gün ne oldu da ülkücülerin geçmişteki yaşadıklarını, sıkıntı ve mağduriyetlerini bu gün üstlenmiş durumda. Samimiyeti inandırıcı değildir. Tamamıyle referandumdan 'Evet' oyuna katkı sağlayabilmek için davranmaktadır. Hiçbir ülkücüde bu gözyaşlarına ve başbakanın ülkücüler hakkındaki konuşmalarını doğru bulmamaktadır. İnanamamaktadır. Referandum günü tüm ülkücüler, milliyetçiler, MHP 'Hayır'diyerek AKP hükümetine ders verecektir. 2011 yılındaki seçimlerde tasfiye edecektir. Başkanımızın ülkücüler hakkındaki konuşmalarına ve samimiyetine hiçbir zaman inanmıyoruz. Çalışmalarımıza 'Hayırda hayır var' diyerek devam edeceğiz."

12 EYLÜL'DE TOP OYNAYANLAR BUGÜN TİYATRO OYNUYORLAR

Bağımsız Türkiye Partisi İl Başkanı Mustafa Yağcı,“Biz bu gözyaşlarını samimi bulmuyoruz.Daha önce genel başkanımız, 12 Eylül durumuyla ilgili şunu söyledi: '12 Eylül'de top oynayanlar, bugün tiyatro oynuyorlar' dedi. Biz olayın tamamen siyaseten bir tavır olduğunu düşünüyoruz. Yapılan değişiklik kesinlikle 12 Eylülcülerden hesap sormak adına yapılan bir çalışma ve çaba değildir.”

ONLARA DOKUNAN BİR ŞEY OLMADI

Demokrat Parti İl Başkanı Cevat Yılmaz, “Başbakan'ın orada döktüğü gözyaşları timsah gözyaşlarıydı. Bütün bu süreçte en fazla mağdur olan parti Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi. Adalet Partisi sırasıyla bize gelmiştir. Onlara dokunan bir mesele olmamıştır.Referandum sürecinde de hayır oyu kullanacağız.”

GÖZYAŞLARI ÜZERİNDEN POLEMİĞE GİRMEM

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun, “Ben bu konuyu başbakanın gözyaşları üzerine bir polemik oluşturmak için değerlendirme yapmam. Bu konuda polemiğe girmem. Başbakan duygusal olabilir içerde ve dışarıdan ağlayabilir. Biz siyasiler olarak bir ülkeyi ilgilendiren bir anayasa değişikliğini bu gözyaşlarını değerlendirerek yorumlayamayız. Bu konuda genel başkanımızın hazırladığı Saadet Partisi anayasa değişikliği teklifini diğer siyasi partilere genel başkanımız da ulaştırdı bizde ulaştırdık. Yeni anayasa değişikliği siviller tarafından yapıldığı için biz bu değişikliğe bütün eksikliklerine rağmen 12 Eylül'de 'Evet' diyoruz. 13 Eylül itibariyle de yeterli bir anayasa olmadığı için 'Hayır' diyoruz."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.