TÜİK, Bolu'da milli gelir kişi başına 13 bin 862 TL dedi,peki onlar ne dedi?

TÜİK, Bolu'da milli gelir kişi başına 13 bin 862 TL dedi,peki onlar ne dedi?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı her milli gelir çalışmasından muzdarip olan ilimiz, en son geçtiğimiz gün açıklanan “bölgesel milli gelir” araştırmasında da yine şok oldu. Yapılan araştırmaya göre, ilimizde kişi başına düşen milli gelir 13 bin 862 TL.

ERBAYRAM: BİZ BU KADAR GELİRLİ BİR İL DEĞİLİZ

Şerafettin Erbayram (Bolu Kalite Yem A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı)

Bu hesaplamalarda noksanlıklar var. Bu konuyla ilgili daha önce arkadaşlarla çalışma yaptık. Bir komite kurduk. Uzmanlar getirdik. Bu hesaplamanın yanlış olduğu bilimsel olarak da kabul edildi, ama TÜİK bunu kabul etmedi. BoluDüzce ayrımındaki bilgiler yerine oturmadı. Dava açmamıza rağmen TÜİK tatmin edici bir cevap vermedi. Geçmişte kullanılan verilerin hala yeniden karşımıza çıkması ilginç. Bu rakamlar bizim için iyi mi olacak kötü mü olacak bilemiyorum. Bizi kalkınmış bir il olarak göstermek ne kadar hayır getirecek bekliyorum. Biz bu kadar gelirli bir il değiliz. Bunun bize ne kadar zararı olacağı konusunda endişem var.

ŞİMDİ 13 BİN 862 LİRAYI NASIL TEMİZLEYECEKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER

Tuncay Alnıak (Avukat)

2004 yılında, Bolu Halk Platformu adıyla bilinen ve benim de içinde bulunduğum grubun, Bolu'nun milli gelirinin 5 bin Dolar olmadığına ilişkin hukuksal mücadelesine siyasi şov, “yanlışlığın düzeltilmesi bizi ne kadar kurtarır ki!” cümleleriyle karşı koyan Alaaddin Yılmaz, “üç beş kuruş verip rapor alıyorlar” diyen Mehmet Güner ve mücadelenin önünü kesen diğer AKP'li siyasiler, şimdi bu hazin sonu Bolu Halkına izah etmek zorundadır. Biz 5 bin doların mücadelesini verirken, şimdi 13 bin 862 lirayı nasıl temizleyebileceklerini düşünsünler. Bolu'nun çıkarları bunu gerektirmesine rağmen, o tarihlerde bu belirlemeye sahip çıkmayıp, bırakın desteği engel olanların şimdi ne düşündüğünü çok merak ediyorum.

KARANLIKTA GÖZ KIRPAN OLDUM

Yurdaer Kalaycı (Yurdaer Otel Sahibi Gastronomi Uzmanı)

Bolu'nun milli gelir hesaplamasının yanlış yapıldığını daha önce defalarca dile getirdim. Yine aynı yanlış veriler üzerinden hesaplama yapılıyor. Yıllardır anlatıyorum. Yanlış üzerine yanlış inşaat yapılıyor. Bu olaya en çok karşı çıkan adam olduğum için, “karanlıkta göz kırpan oldum” ben. Konuyla ilgili birçok çalışma yaptım, rapor hazırladım. Ama kimse dinlemedi beni. Hiç kimse bu konuyla ilgili parmağını kıpırdatmadı.

BU KADAR YÜKSEK GELİR ÇIKMASI ŞAŞIRTICI

Fikret Başar (Türk Eğitim-Sen İl Başkanı-Kamu-Sen İl Temsilcisi)

Haberi bugün gazetenizden okudum ve şaşırdım. Ben bir eğitimci olarak şöyle bir hesaplama yaptım.
Bir öğretmenin tek başına öğretmenlik maaşı ve 2 çocuğuyla ilgili yaptığım hesaba göre, kişi başı milli gelir 6 bin 400 TL. Aradaki fark 7 bin 642 TL. Bu fark nedir ben de merak ediyorum. Bu kadar yüksek gelir çıkması şaşırtıcı. Bu durumda biz de çıkan bu üst rakamlardan hak talep ediyoruz.

TÜİK'İN YAPMIŞ OLDUĞU BU YANLIŞ TESPİTLER, BOLU'YA ZARAR VERMEKTEDİR

Yusuf Uyman (TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi)

Bu rakamların uçuk olduğunu düşünüyorum. Bolu'da bu kadar gelir nerden geliyormuş anlamış değilim. Daha önce Kocaeli, Düzce ve Sakarya'yı kapsayan araştırma sonuçlarında Bolu, Kocaeli'den sonra gelir seviyesi bakımından en yüksek iller arasında ikinci sıraya konulmuştu. Geçmiş dönemde yapılan tespit ne kadar yanlış ve uçuksa, bu tespit de o kadar uçuk ve yanlıştır. TÜİK'in yapmış olduğu bu yanlış tespitler, Bolu'ya zarar vermektedir. Yapılan bu tespitler nedeniyle Bolu teşviklerden yararlanamamaktadır. Bu tespitin yanlış ve zarar verici olduğunu düşünüyorum.

TESPİTLERİN YANLIŞ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

 Ali Ercoşkun (AK Parti İl Başkanı)

Türkiye İstatistik Kurumu tutup yoruma dayalı bir tespitte bulunamaz. TÜİK bu tespitleri rakamlara göre yapar. Bu tespitlerin yapılabilmesi için, kurumun başvurduğu 150200 kriter var. Bu kriterlere göre değerlendirme yaparak, bir sonuca ulaşılmıştır. Bilimsel anlamda ortaya çıkan değerlerdir. İstatistik sonuç olarak bir bilim ve tespitlerin yanlış olmadığını düşünüyorum.

BOLU İŞE VE AŞA İHTİYACI OLAN BİR ŞEHİR

Umut Oran (Bolu Ticaret Odası Meclis Eski Başkanı)

Bolu gelişmiş bir il değil. Gelişmekte olan bir il. Bir kere TÜİK'in dışında 2008 yılında iller arası rekabetçilik endeksinde Bolu 58. sıradaydı. Aynı dönemde ticaret becerisi ve üretim potansiyeli endeksinde 68. sıradaydı. TÜİK'in daha önce Bolu'yla ilgili kişi başına düşen gelir seviyesinde 5 bin Dolar gibi bir rakamın ifade edildiğinde, biz Bolu Halk Platformu olarak bu tespitin yanlış olduğuna ilişkin hukuki bir mücadele gerçekleştirdik. TÜİK ile süren dava şuan temyizde, karar kesinleşmedi. TÜİK'in son dönemde yaptığı 13 bin 862 TL'lik tespitinin de doğru bir tespit olduğunu düşünmüyorum. Bolu işe ve aşa ihtiyacı olan bir şehir. TÜİK rakamlarının doğru olduğunu, gerçekleri yansıttığını düşünmüyorum.
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.