Tüketiciyi Koruma Derneği’nden

Köroğlu TV’de Tüketici haklarına yönelik programda sormuştum.Bireysel hakların korunmasında devreye girerek mağdur olan insanların haklarını savunuyorsunuz. Peki toplumsal olarak haklarımızın elimizden alınmasına yönelik uygulamalar olursa ne olacak?

Tüketiciyi Koruma Derneği olarak toplumsal hakların da savunuculuğunu yaptıklarını söylediler. Sorum, o günlerde sıkça gündeme gelen tavuk gübresinin gelişigüzel kullanılması sonucu toprağa ve yeraltı su kaynaklarına zarar verdiğinin uzmanlar tarafından gündeme getirilmesi üzerineydi. Bu durumun toplumun geleceğini tehlikeye düşüreceğini söylemiştim. Gerekeni yapacaklarını söylemişlerdi, yapmışlar. İşte sonuç.

18.01.2004 tarih ve 1004-004 sayılı yazısı ile Bolu ili Merkez ve ilçelerinde kurulu bulunan tavuk çiftliklerinin gübre ve atıklarının gelişigüzel yerlere dökülmesi sonucu çevreyi ve yeraltı sularına ait kaynaklarını olumsuz yönde etkilediği belirtilerek, söz konusu gübre ve atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması ve bu şekilde sağlıklı bir çevrenin oluşturulması gerektiği belirtilmiş.

Bu yazıya Bolu Valiliği İl Çevre Orman Müdürlüğü’nün 16.02. 2004 tarih ve 72-257 sayılı yazılarında, hayvansal atıklar hakkındaki yazı ile “Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 23.04.2004 tarih ve 1807 sayılı yazılarına göre işlem yapılacağı belirtilmiş.”

İşte yazı; Ülkemizde son yıllarda küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektörünün hızla gelişmiş olduğu, bu sektörden kaynaklanan atıkların oluşturduğu kirliliğin çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başladığı ve bu nedenle Çevre ve Orman Bakanlığı’nca kümes ve ahırdan kaynaklanan çevre sorunları için, ekonomik ve uygulanabilir çözümler, gübre ve enerji elde edilerek yararlanılması amacı ile hazırlanmış olan “Kümes ve Ahır Gübrelerinin Geri kazanılması ve Bertarafı Etüd Projesi”nin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla envanter oluşturulmasının amaçlandığı belirtilmektedir.

Bu bağlamda, ilimizde mevcut durumun tespit edilmesi amacıyla envanter çalışmaları devam etmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Umarız insanlarımızın ve topraklarımızın geleceği için tehlike olacak bu konuya ait çalışmalar sağlıklı sonuca ulaşır.

Ayrıca duyarlı davranışları için Tüketiciyi Koruma Derneği Bolu Şubesi yönetimine teşekkürler.

Bu yazı toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.