Tünelin çıkışında buluşalım

            01.08.2005

Karayolu ulaşımında tren hattınız yoksa, karayolu otoban ağını çoğaltarak emniyetli ve zamandan kazanmayı sağlayabilirsiniz.

Ulaşımdaki toplu taşımacılıkta Kara, Deniz, Demiryolundan hangisi daha avantajlıdır? Sorusu konu değil. O sorunun cevabı 1950’lerdeki Amerikan yardımlarıyla siyasetçilerimiz tarafından verilmiştir...

Günümüzdeki otomotiv sanayinin hergün çıkardığı yeni modelleri alıp kullanabilmek için, bankalarımızın sağladığı kolaylıklar devam ettiği sürece kara yollarımızın tıkanma noktasına geldiği görünen bir gerçektir. Trafikte meydana gelen bu tıkanıklığın çözümü de otobanlar olmuştur.

Rahmetli Sn. Özal’ın başlattığı otoban ağı çalışmaları ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle, öyle düz ovalardan kolayca olmamıştır. İşte bunlardan birisi Avrupa’yı Asya’ya bağlayan Tem Otoyolu. Bu yol İstanbul Ankara arasını yaklaşık bir saat kısaltacak. Ne var ki yapımına 1992 yılında başlanan Boludağı tüneli bir türlü geçit vermedi.

Şu sıralar yerel ve ulusal basınınımızda gündeme getirilen Boludağı tünelindeki ışığın görüldüğüne ait haberler sevindirici olmakla birlikte, bazı kaygıları da beraberinde getiriyor. Boludağındaki binlerce ailenin geçimini sağladığı işletmelerin hali ne olacak..?

Bolu’nun geleceğine yönelik çalışmalarda ciddi anlamda gündeme getirilen bu konu, şimdilerde Bolu dışındaki insanların iştahını kabartacak şekilde gündeme geliyor. İşte bir fırsat! Asrın felaketi olarak nitelenen Marmara depreminden Bolu’da nasibini almışken, ne kalkınmada öncelikli iller arasında ne de Teşvik yasası kapsamına alınmadığımız herkes tarafından bilinmekte. Bilinen acı bir gerçek de yatırım yapılacak iller arasındaki paydan en az yararlanacak il olmamız. Bunun anlamı "Ey Bolu! Sana ayıracak birşeyim yok! Kendi yaranı kendin sar! Başının çaresine bak!" Çok açık verilen bu mesajı Bolulu işletmeci görmezden gelemez, gelmemeli.

Artık; "Olsa da olu, olmasa da olu" felsefemizi, tünelin bir ucunda bırakıp diğer ucunda buluşma zamanı.

Şu anda tünel yapımı için kurulan Astaldi şantiyesi alanının 250 dönüm olduğu söyleniyor. Karayolları burasını, kendi yasal prosüdürleri doğrultusunda hizmet için ihaleye açacak. Üzerinde benzin istasyonu, otel ve çeşitli ticaret aktiviteleri olacak bu ihaleye Bolu iş adamları birleşerek güç oluşturup girmeli. Geniş bir tabana yayılacak bir şirketin kurulma örneklerini bu insanlar geçmişte verdi. Geçmişte kurulan BOLBAK, Çimento Fabrikası, SEKA, Lamine Lif (şimdiki GENTAŞ) fabrika ve işletmelerinin kurucularının Bolulular olduğu hafızalardan silinmedi.

Bu işin öncülüğünü birileri yapmalı. En uygun isim; Bolu Ticaret ve Sanayi Odası diye düşündüm. Bu konuda Başkan Sn. Sabahattin Yamaner’le yaptığım görüşmede çalışmalara başladığını işletme sahipleriyle bire bir görüşmeler yaptığını, bu konuda geniş katılımlı toplantı yapacağını açıkladı. Çok sevindirici bir haber. Kolay gelsin diyorum.

Şimdi birleşerek geleceğin aydınlık yol haritasının çizilmesi gerek. Tünelde ışığın görünmesi birilerinin geleceğini aydınlatırken, bizim geleceğimizi karartmasın. Orada kurulacak bir ticaret merkezi hem D-100 üzerindeki Boludağı esnafını rahatlatacak. Hem Bolunun turizm boyutundaki kalkınmasına neden olacak. Ne olur önemli fırsatı kaçırmayalım. Tünel çıkışında buluşalım. Alınan duyumlara göre bireysel olarak Ankara bağlantıları kurulmaya başlanmış. Ne olur bu konudaki treni kaçırmayalım.

Bu yazı toplam 883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.