Turizm Haftası şekillenirken

Haftalar vardır belli olayların sonucunda gündeme oturmuştur anılır ya da kutlanır. Analar, Babalar, Şehitler, Sevgililer, Kadınlar günü haftası gibi, bu gün ve haftalarda ne mevsimler ne aylar dikkate alınmaz. Onlarda tarih, olayların yaşandığı gün ve haftadır. Ya Turizm haftası!.. Bugünün belli bir zaman dilimine sıkıştırılmış kutlaması olur mu? Genelde turizm; gezme ,görme, bilgilenme, konaklama ve eğlenmeyi akla getiriyorsa insanlar da amaçladıkları alanda ve uygun oldukları zamanda turizm hareketini başlatabilir. Ülke coğrafyası kışı, yazı, ilkbaharı, son baharı ile ayrı bir özellik, ayrı bir güzellik gösteriyorsa, güneş ve deniz için sahillere, oksijen ve yeşillik için dağlara, kış sporları için kayak merkezlerine, kültür ve sanat için ilkbahar ve sonbaharın kendine özgü güzelliklerini yakalayacağı uygun yerlere ve tarih kalıntılarının bulunduğu mekanlara gider ya da gitmek ister.

    Turizm hareketlenmesinden ekonomik kazanç sağlamak isteyen o bölge insanları da gelecek konuklarını ağırlayabilmek düşüncesi ile hangi değerini nasıl pazarlayıp sunacağının hesabını yapar.

    15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Bu tarihler bir bölgede bahara hazırlık, bir başka bölgede kış sezonunun sona ermesi. Bolu sıcak su kaynakları ile termal, dağlarıyla kayak, gölleriyle, yaylalarıyla piknik, tarihi dokusuyla kültür turizmine uygun bir il.

    Aynı zamanda ulaşımı en kolay bir yer. Burada turizm deniz dışında her yönüyle canlı olması gerek. Burada turizm yılın her günü, her haftası olmalı. İşletmecisi, halkı bu konuda hep hazır olmalı. Albenisi olacak değerlerini öne çıkarabilmeli, pazarlayabilmeli. İnsanları bu konuda güler yüzlü, eğitimli olmalı. Sokak ve caddeleri temiz olup güven vermeli.

    Turizm dendiğinde, günü birlikçilerden ziyade en az bir gece konaklayanlar akla gelmeli. Ülke genelinde isim yapmış işletmelerimizin mevcut bir müşteri gurubu var. Bu gurup aldığı hizmetlerin karşılığını yapacakları reklamlarla veriyor olmalılar. Bizim derdimiz ve çabamız, şehir merkezindeki bu hareketi sağlamak. Onun için de Turizm Haftası etkinliklerinde merkezde bulunan otel ve işletme sahiplerini arıyor gözlerim.

    Ortaklaşa değişik aktivitelerle insanların şehir merkezine getirebilirler. Ortak akılla hem doğal güzellikleri tanıtmaya hem de damak zevkini tatmin edecekleri yemeklerimizi tattırmaya neden olabilirler. Sonuçta hem kendilerinin hem de şehir merkezindeki esnafın cebine üç beş kuruş girmesine neden olurlar.

    Turizm Haftası nedeniyle Vali Yardımcımız Sn. Mustafa Öztaş başkanlığında yapılan ilk toplantıda güzel düşünceler ortaya çıktı. Güzel olan bir başka olay da, görev verildiğinde turizmin içinde yer alan işletmelerimizin verilen her tür görevin içinde olacaklarının sözüydü.

    Vali Yardımcımız Sn. Mustafa Öztaş yöre varlıklarının tanıtımını yapabilmek için ilgi oluşturmak gerek. İlgi de göreceli olmalı diyordu. Doğru söylüyordu. İlgiyi oluşturmak için de liderlere ihtiyaç vardı. Bu konuda el birliği ile kazanın kulpundan tutmamız gerekiyor. Bu toplantıda bu sinyallerin verildiğine inanıyorum.

    Umarım bu yılın kutlamalarında pişen yemeğin tadı uzun süre damaklardan gitmeyecektir.

21.03.2006

Bu yazı toplam 678 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.