Turizmde eğitimli örgütlenme

            30.06.2004

Gazetemizin komşu yazarı sevgili kardeşim Sn. Reşat Demirel’in uzmanlık alanına giren “Turizmde Eğitimli, Örgütlü İnsan Gücünün Önemi” başlıklı yazısında bahsettiği dernek kuruluşuna yönelik çalışmalarını okuduğumda geç de olsa bu konuda ilk adımın mimarları olması adına Sn.Demirel’i ve Sn. Hüseyin Kaya’yı kutluyorum.

Yaklaşık yüze yakın meslek 3308 sayılı “Çıraklık Eğitim” Kanunu kapsamı içinde kendi alanlarında çırak, kalfa, ustalık belgesi alması zorunluluğunu getirmiş, işyeri açmayı da belli koşullara bağlamıştır.

Eğitim-öğretimde sanayinin istediği ara eleman ihtiyacının meslek liseleri mezunlarıyla karşılanacağı yetkililerce hep söylenir olmuş ama, ne yazık ki söylemden eyleme geçirilmemiştir. Burada amaç, üniversite kapısı önündeki yığılmayı önlemek olmasına karşın, belli meslek alanları dışında iş bulma olanağı sağlanamadığından üniversite önündeki yığılmaların önüne geçilemiyor.

1980’li yılların başında 50 bin yatak kapasiteli olarak başlayan turizm sektöründe yatak kapasitesi bugün 600 binli rakamlara ulaşılmış olmasına rağmen, sektörde çalışanların eğitimli olmalarına pek de dikkat edilmediğine dikkat çeken Sn. Demirel, eğitimli örgütlenmenin önemine işaret ediyor. Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan inşaat ve turizm sektöründe çalışanların her ne hikmetse 3308 sayılı yasal zorunluluğu dışında bırakılmasının mantığını anlamak zor.

Ülkemizde bireysel çabalarla belli adreslere ulaşıp başarılı olma, örgütlü çalışmaların hep önünde olmuştur. Günümüz dünyasında birbiriyle dayanışma içinde olan örgütlü kuruluşların ayakta durabildiği bir gerçektir. Turizm gibi önemli bir hizmet sektöründe çalışanların bundan böyle, olsa olsa metoduna göre görev yapmalarını beklemenin yanlışlığını gören Sn. Demirel’in TURİZMOLOJİ, “Karadeniz Bölgesi Turizmoloji Mezunları (KATUMED) Derneği”ni kurma çalışmasını başlatmış olmaları sevindirici. Ancak dernek üyeliği için getirilen “Alanında yüksek öğrenim görmüş” olmaları koşulu sanki biraz ağır olmuş gibi. Bu durumun biraz yumuşatılarak “Otelcilik Turizm Meslek Lisesi” mezunlarını da içine alabilecek bir örgütleme düşünülemez mi diye aklımdan geçti. Turizm sektörünün mutfağında bedenen ve aklen görev ve hizmet üretecek bu insanların da aynı çatı altında toplanması, sektördeki başarılı uygulamalarda güç birliğinin oluşturulmasına yardımcı olmaz mı diye düşündüm. Sakın ola bu düşüncem çizmeden yukarı çıkma olarak algılanmasın. Benimkisi sadece bir temenni. Başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 831 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.