Turizmin önemli bir ayağı da...

Turizm için tarih, kültür, folklor ve doğa güzellikleri yanında sıcak su kaynaklarının da önemi büyük olmalı. Turizmin önemli bir ayağı da sıcak su kaynaklarını insanların hizmetine sunabilme becerisinin gösterilmesidir.

    Turizm hareketliliğinin yoğun olduğu bölgelerimize şöyle bir baktığımızda; güneş, deniz, tarihi mekanlar, göller, yaylalar, kayak merkezleri ve sıcak su termal tesisleri. Tabii ki bu varlıkların yanında rahat edebileceğimiz tesisler ve buralarda verilen güvenli, dürüst hizmeti görüyoruz. İlimiz; belki denize açılan pencereden yoksun ama, turisti özendirecek çok güzel doğa varlıklarına sahip. Coğrafi konumu itibariyle ulaşımı kolay ve güvenli. Bize düşen görev; bu güzelliklerimizi albenisi olacak biçimde vitrine koyabilme becerisini gösterebilmek.

    Yıllardır üzerimize serpilen ölü toprağını silkeleyip kurtulmamız gerekiyor. Dünyanın bu konuda öne çıkan bölgelerinde yapılanlar, Allah’ın lütfettiği güzelliklere insanların dikkatini çekecek şekilde makyajlayıp hizmete sunmak oluyor. Bu sunum yerine getirilirken huzur, güven, iyi hizmet ve kaliteye özen gösteriliyor.

    Bizler yıllardır günübirlikçi diye adlandırdığımız insanlara, hancılık görevimizi yapamadan, sadece kapımızın önünden gelip geçişlerini izlemiş, dönüp bakmadıklarına öfkelenip hayıflanmışız. Hemen hiç düşünmemişiz, bu insanların dikkatini çekmek için ne yapmamız gerektiğini. Hiç düşünmemişiz, soframızın zenginliğini göstermeyi ve damakta bırakılacak tadın özlemini çektirmeyi.

    Oturun Bolu’nun merkezine, uzatın kolunuzu, alın avucunuzun içine Abant’ı, Gölcük’ü, Aladağlar’ı, yaylaları. Uzatın kolunuzu ulaşın Esentepe’ye, Kartalkaya Kayak merkezlerine. Soluklanın Mengen’in yeşilliklerinde, dinlenin kuş cenneti Yeniçağa’da. Atın naranızı Köroğlu’nun sesinden Dörtdivan’da, Kıbrıscık yaylalarında. Seben’imizin bağında bahçesinde. Uzatın ayağınızı, ısıtın bedeninizi. Yıkayın ruhunuzu sıcak sulu kaplıcalarında. Yaptık mı? Yapabildik mi? Elin adamı suni olarak yapıp sunuyor bu hizmeti de, bizler doğal olanı tanıtamamışız yıllarca.

    Böyle mi olacak? Böyle mi gidecek? Dünya değişiyor derken, bizim yerimizde saymamız devam mı edecek? Elbette bu böyle gitmeyecek. Elbette değirmenin taşları boşa dönmeyecek. İnsanlar akıllarını birleştirecekler, cüzdanlarını birleştirecekler, akılcı düşünüp güçlü işletmeleri kuracaklar, kurmaları gerekecek. Ayakta kalabilmenin birinci şartının güçlü olmak olduğunu öğreneceğiz, öğrenmek zorundayız.

    Aldığım duyumlar bu konuda çok olumlu kıpırtıların başladığı şeklinde. Yıllardır Bolu’da yürümez diyen olumsuz düşünceleri silip atacak bir güç birliğinin oluşturulmasına yönelik çalışmaların olması, son derece güzel ve sevindirici. Sıcak su kaynaklarımızın değerlendirilmesine yönelik tasarılar gerçekleşir de, ün yapan başkalarının tesislerini konuşmaktan kurtulur, kendi tesislerimizle övünmenin gururunu yaşarız.

    Ortak akıl, ortak güçlü sermaye bugünlerde böylesi güzel yatırımlar için değerli ve önemli. Haydi hayırlısı.

03.01.2006

Bu yazı toplam 618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.