Turizmoloji Mezunları Derneği

            30.07.2004

Her meslek kuruluşu ya ürettiği ürünün gördüğü rağbete göre, ya da sesini duyuracağı güçlü birlikteliği ve dayanışmayı ile varlığını kabul ettirerek ayakları üzerinde durabilme şansına sahiptir.

1982 yılından itibaren gelişmeye başlayan turizm sektöründe hizmetin sadece parası olanların yapacağı iş olmaktan çıktığı görülmekte. Müşteri hizmetinin sadece para gücüyle yapılmadığını da, yaşanan çoğu örnekte görmekteyiz. Hizmetin, özelliğine uygun eğitimle donatılmamış personel tarafından yapılanlarla insanları mutlu etme olanağı yok.

Turizm alanındaki hızlı gelişme, akademik kariyere sahip hizmetliye her geçen gün daha fazla sayıda ihtiyaç olduğunu da beraberinde getirmiştir.

Ne var ki 1972 yılında "Türkiye Seyahat Acentaları Birliği" (TÜR-SAB) Yasası çıkarılıp sektör içinde belli bir eğitim öğretimi almamış kişilere çalışma yasağı getirildiği halde, ne var ki Oteller Birliği adı altında kurulan işletmelerde böyle bir eğitimlilik zorunluluğu getirilmemiş.

Ülkemizde devlet eliyle turizm sektöründe istihdam edilmek suretiyle birçok yeni okullar açılmış olmasına karşın, konaklama sektöründe eğitimsiz ucuz insan gücü çalıştırmayı tercih etmekteler. Bu durumun, sektör içinde sıkıntılara neden olduğunu gören turizmciler, bir dernek kurup açılışını yaptı. Valimizin ve oldukça kalabalık bir davetli huzurunda açılışı yapılan bu derneğin Başkanlığını Hüseyin Kaya, Sekreterliğini Reşat Demirel, Başkan Yardımcılığını, Ümit Duran, Saymanlığını Murat Yılmaz ve üye Gülşah Aydik tarafından kurulan "Turizmoloji Mezunları Derneği"dir.

Turizmin içinde olan bu değerli kurucuların amaçları, turizm sektöründe görev alacakların turizm konusunda eğitim almaları ve örgütlenmelerini sağlayacak kuruluşu hayata geçirmek.

Türkiye İdarecileri Birliği’nin Ankara’da düzenlediği "Türkiye Sorunları"na yönelik üç gün süreyle yapılan toplantılarda ciddi anlamda Karadeniz Bölgesi turizminden söz edildi. Bölgenin Doğu-Orta-Batı Karadeniz olarak değerlendirilmesinden söz edildi. Ardından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin organizasyonunda Safranbolu’da Turizm Yüksek Okulu’nun ev sahipliği yaptığı "Batı Karadeniz Turizm Potansiyeli" konulu iki gün süreli toplantılar yapıldı. Bu toplantıda Batı Karadeniz illeri temsilcileri yer aldı. Gene bu toplantıda Bolu ilinin Batı Karadeniz turizmine açılan ilk kapısı olduğu vurgulandı.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde ilimizde varolan doğal güzelliklerin yanında kültürel değerlerimizle birlikte aşçılarımızın da dünyaca ünlü olmalarının değerlendirilmesinde eğitimli örgütlenmelerinin öneminin ne denli büyük olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu alanda bir ilke imza atmanın gururunu yaşayan kurucularımızı kutluyor, başarılar diliyorum. Parayı eğitimli örgütlü güçlerle yönlendirmeye çalışacak olan derneğimizin güzel ve verimli hizmetlerde imzası olacağı inancımla hayırlı olsun diyorum.

Bu yazı toplam 928 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.