TÜRK AYDINLARI BAŞKALAŞIM TÜRKİYE İÇİN MUTABAKAT (UZLAŞMA) METNİ..!

            10.06.2005

Bu ülkede kendini aydın, entellektüel olarak niteleyenler, Tanzimat'tan bu yana milletin değerlerinden kopuk yaşamayı; millete tepeden bakıp sözde fikir üretmeyi, emir verir edasında görüşler ortaya koymayı marifet sandılar..!

Ülkemizin sorunlarını tespit edip çözüm üretmek yerine; Başkalarının ortaya koyduğu İDEOLOJİLERİ kalıp gibi uygulayıp kurtuluşa kavuşacağımızı sandılar. Yeri geldi KAPİTALİST, yeri geldi KOMÜNİST, yeri geldi emperyalist, yeri geldi bölücü oldular. Ama ne hikmetse bu milletten yana hiç olmadılar.

Değişirken başkalaştılar, kime neye hizmet ettiklerini hiç düşünmediler. Millet açken onlar tok, millet sorunlarıyla cebelleşirken, onlar sorunsuz idiler.

Acıyı yüreğinde yaşamayan, acı çekenin halinden anlamaz..! Onun için Nasrettin Hoca bana benim gibi EŞEK'ten düşen birini getirin, beni en iyi o anlar diyor.

Bizim aydınımız şunu artık öğrenmelidir... Başkalarının istediği veya izin verdiği kadar milliyetçi, Atatürkçü dindar olunmaz. Peki başkaları kimdir..? Türk Milletinin iyiliğini, iriliğini ve güçlü olmasını istemeyen herkes başkalarıdır..!

Doğru olan yapılmalıdır. Türk Milleti doğrularda birleşmelidir. Doğrular ise ortak akılla ve bilgi ile bulunur. Gelişme ve değişim ancak kendi irademizle olabilir. Bizi biz yapan başkalarından ayıran: Dilimiz, Dinimiz, Kültürümüz her değerimiz önemlidir ve vazgeçilmezdir.

Farklı algılamalar, tarifler benliğimizde ayrışımlara telafisi güç yaralara yol açmaktadır. Uç noktalarda dolaşanlar, hainler, gafiller, köle ruhlular, korkaklar, işbirlikçiler bizim muhatabımız değildir. Bunlar etkili ve yetkili olsalar da, sesleri çok çıksa da, azınlıktadırlar, Milletimizin ezici çoğunluğu sağ duyuludur. Uyandırılmaları, uyanmaları yeterli olacaktır.

Türkiye ve Türk Milleti üzerine hesap yapan yerli ve dış güçler, Emperyalisler, bölücüler şunu çok iyi anlamalıdırlar.

Ülkemizde medya, üniversite, bürokrasi, iş dünyası, sanat siyaset ve hatta askerler arasında bile önemli kişileri satın alabilirler ama, DEVLETİN TAPUSU SAĞLAM ELLERDEDİR. ONLARI SATIN ALAMAZLAR. ATATÜRK Türk istikbalinin evlatlarına bu durumlardaki vazifesini ve muhtaç olduğu kudretini göstermiştir.

Kendini bu millete bağlı hisseden, bu milletin derdiyle dertlenen, sevinci ile gururlanan her insanımızın asgari ölçülerde uyması gereken mutabakat ölçüleri şunlar olmalıdır........!

NEDİR MUTABAKAT METNİ........?

1- Üniter DEVLET: Tarihi seyir içinde uzun mücadeleler sonucunda oluşturduğumuz Milletin tamamını kavrayan devletimize sahip çıkmalıyız. Devlet olmadan Millet olmak mümkün değildir. Devlete birinci derecede sahip çıkacak; Ordumuz ve yöneticilerimizdir.

2- BAYRAĞIMIZ VE MARŞIMIZ: Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımız ve onu temsil eden bayrağımıza her şartta sahip çıkmalıyız.

3- DİLİMİZ OLAN TÜRKÇE: Türkçe'nin yaşaması, yaşatılması, geliştirilmesine her yerde gayret göstermeliyiz. Milletimizin geçmişle bağlantısı, gelecekte yol göstericisi dilimizdir.

4-DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİ: Bu meselede çok tartışma koparılmaktadır. Oysa dinimizin özünde tartışmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Tartışmalar tamamen siyasi prim elde etme heves ve niyetinden kaynaklanmaktadır. Milletimiz tarih boyunca bütün dönemlerde DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİNİ hem kendi benliğinde hem de yönetimindeki bütün toplumlara layık görmüştür. Milletimiz genel anlayışı insan haklarının tümünü kapsamaktadır. Bu nedenle küreselcilere karşı, misyonerlere karşı dik durabilmemiz için dün örnek bir şekilde uyguladığımız din ve vicdan hürriyetini bugün de uygulamalı: Dinimizi her yönüyle doğru olarak öğretmeli ve yaşatmalıyız. Din eğitimi milli güvenliğimizle doğrudan ilgilidir.

5-DEMOKRASİ VE HUKUK : Rejimlerin içinde en az kusurlu olanı demokrasidir. Milletimiz içinde en uygun olanıdır. Dinimize ve Milletimizin geçmişine uygun bir yönetim modelidir. Bütün yazışmalara, kesintilerine kurum ve kurallarındaki eksikliğe rağmen Demokratik yönetim en uygun olma vasfını korumaktadır. Adalet kavramı: Kanunlarda, vicdanlarda, kurumlarda doğru algılanmak ve hukuk hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde yerleşmelidir.

6-ULUSLARARASI İLİŞKİLER: Devletlerin ilişkileri karşılıklık ilkesine ve çıkarlara uygun ol-malıdır. Maziyi hafızalarımızda canlı tutarak, Milletimizin geleceğini düşünerek uygun siyasetler geliştirilmelidir. Bağımsızlığını kazanmış Türk Cumhuriyetleriyle ve başka devletlerde azınlık halinde yaşayan Türklerle ilgilenmeli onurlu, güvenli mutlu yaşamaları yönünde katkı sağlamalıyız.

7-EĞİTİM:Eğitim, dil ve tarih anlayışı ile milli olmalıdır. Çağın bilim çağı olduğu unutulmamalı. Her ferdimiz eğitim alabilmelidir. Eğitim sistemimiz Bilimsellik, Çağdaşlık bahanesiyle kültürel Emperyalizme açık hale getirilmemelidir.

8-KÜLTÜR - SANAT - SPOR : Kültürümüz kurduğumuz medeniyetler örnek alınarak yozlaştırılmadan geliştirilmelidir. Başta folklarımız, Musikimiz, Mimarimiz geliştirilirken, korunmalı buna göre eğitim ve öğretimini vermeliyiz. Spor insanın bedenini ve ruhunu geliştiren, kitleleri peşinden koşturan bir olgu olduğuna göre: Her Türk çocuğu bu yönde kabiliyetine uygun yetiştirilmelidir. Milli sporlarımız öne çıkarılmalıdır.

9- AİLE VE ÇOCUK: Milli ve manevi bağlarla bağlı aile yapımızı bozmadan Milletimizi çökertme imkanı yoktur. Bunu bilen yerli ve yabancı işbirlikçiler; Aile yapımızı (Evlilik, anne baba ilişkileri, çocukların eğitimi ve etkilenmeleri gibi) bozmak için büyük gayret içindedirler. Bu yönde: Çizgi filim, kırtasiye malzemesi, kitaplar, yaşama biçimleri beslenme alışkanlıklarımıza, inançlarımıza etki ile ciddi mesafeler almışlardır.

Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkıp, geliştirerek buna son vermeliyiz.

10- SERBEST PİYASA EKONOMİSİ: Vahşi kapitalizmi dayatmayan kuralları olan serbest piyasa ekonomisi; Rekabet, kalite, gelişme fiyat istikrarını da sağlayacaktır. Gelir dağılımının aşırı bozulduğu ülkemizde; SOSYAL DEVLET İLKESİ asla unutulmamalıdır. Yolsuzlukla, Yoksullukla mücadele edilmeli herkese iş, aş kapısı açılmalıdır. Üretmek esas hedef olmalıdır. Stratejik öneme sahip yer altı kaynaklarımız ve sanayimiz ÖZELLEŞTİRME adı altında yabancıların kontrolüne verilmeden çalıştırılmalıdır. Üretmeden tüketme alışkanlığı; Yani borçlu yaşamadan kurtulmalıyız.

11- SON VE BÜYÜK HEDEF: Hepimiz için esas olan Türk Milletinin sonsuza kadar hür ve mutlu yaşamasıdır. Güçlü olmalıyız. Ezilen ve sömürülen toplumların yanında olmalıyız. Her alanda dünya dengesinin korunmasına çalışmalıyız. Milletimizin iradesi tüm sorunlarımızı düzeltmeye yeter. Yeter ki milletimizin bilgili, inançlı, tarihinden, kültüründen gurur duyan insanlık genleri olsun. Birlik beraberlik içinde olalım. Yukardan beri saydığım hususlarda asgari ölçülerde mutabakat (UZLAŞMA) İÇİNDE olalım. Çözemeyeceğimiz sorun kalmaz..! Her türlü güzelliklere birlikte.

Bu yazı toplam 1174 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.