Türk Dili’ni öğrenme ve yerinde kullanma -1-

            07.04.2005

Bilgi çağı dediğimiz günümüzde, öğrendiklerimizin çok çabuk demode olduğu bir gerçek. Bilgi ile birlikte, hızla değişen teknoloji ürünleri aynı hızla hayatımıza giriyor, kullanmakta zorlanıyoruz. Kurumlar kendi çalışanları arasındaki bu zaafiyeti ortadan kaldırabilmek düşüncesiyle “Hizmet İçi Seminerler” düzenliyorlar.

Duygularımızı, yazılı, sözlü ve beden dilimizi kullanarak açıklarız. Bu bağlamda ilimiz Milli Eğitim Müdürlüğü Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe branş öğretmenlerimizi dilimizin doğru kullanımı için, “Dili Öğrenme ve Başarıyla Kullanma” başlığı altında bir günlük seminer düzenlemiş.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde düzenlenen seminere, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Hizmet İçi Daire Başkanı, panelist olarak da Prof.Dr. Nur Doğan, Doç.Dr. Fatih Andı, Doç.Dr. Şeyma Güngör, Prof.Dr. Hayati Develi ve Doç.Dr. Musa Duman’ın birer sunum yapmak üzere, katılacağını öğrendim.

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Halil Ecevit; dilin iletişim ve konuşma aracı olduğunu, dilin kullanımının doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, eğitim yoluyla öğrenilip, geliştirileceğini söyleyerek, konuklarına hoşgeldiniz dedi.

Hizmet İçi Daire Başkanı; Türk Dili ve Edebiyatı ve dil konusunda son on yıldır ciddi seminer yapılmadığını, devlet başarısının edebiyat öğretmenleri tarafından olacağını, bir ülkenin kalkınmasında Konfiçyus’un sözünden bahsederek, önce o ülkenin dilini düzeltme ile işe başlanacağını söyledi.

Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan; Bu seminerin Bolu’da yapılmasında katkı sağlayanlara teşekkür ederek, konuklara ve öğretmenlere teşekkür etti. 1967’li yıllarda lise öğrencisi olduğunu, o dönemlerde Kompozisyon ve Dilbilgisi’nden sınıf geçmenin kolay olmadığını, vatan olmada, ulus olmada dilin önemli olduğunu, Bolu’nun bir şansı daha var ki, o da İzzet Baysal olduğunu, Bolu’yu sağlık ve eğitim alanında donatmış olmasına rağmen, 700'e yakın branş öğretmeni açığımızın olduğuna ait mesajıyla konuşmasına son verdi.

Müsteşarımız Sn. Necat Birinci; Konu ile ilgili hoş ve doyurucu bir konuşma yaptı. Hepiniz hafta sonunu bekliyorsunuz. İşlerinizin bir çoğunu hafta sonuna bırakıyorsunuz ama bazen böylesi çalışmalarla belki de planlarınız bozuluyor. İnanın ki biz böyle bir günü bile bulamıyoruz derken nasıl bir yoğunlukta olduğunun mesajını da veriyordu.

Ülkeler, teknik gelişmelerle kalkınırlar sanılır: “Dinini ve kültürünü bilmeyen ülkelerin kalkınmaları zor. Türkiye’nin ne duruma geldiğini içeriden görmek zor. Unutulan şey kalkınmayı anlatacak olan sosyal bilim gerçeğidir. Temel bilimlerin gelişmesi gerek. Onun için de Türk Dili’ne ihtiyaç var. Her birimizin bir yöneticisi vardır. Çocukların gönüllerini yönetenler de başarılı edebiyat öğretmenleridir. Dünyayı ideolojiler ve dinler değiştirmez. Dünyayı değiştiren yalnızca dildir. Millet olarak, elimizde son derece güçlü bir edebi malzeme var. Bu malzemeyi sınıfınızdaki delikanlılara kullanmak zorundasınız. Adı üzerinde onlar delikanlı. Günde 10 kere 10 değişik kıza aşık olur vazgeçerler. Delikanlının ne yapacağı belli olmaz. Onları edebiyat öğretmeni şekillendirir. Ana babalar da çocuklarını önce sosyal yönde işlemeli.

Öğretmenlik bir aşk işidir. Edebiyat öğretmenliği ise, bu aşka ait deryaların başıdır. Bu seminerde bir paylaşım sözkonusudur. Bizler, birbirimize danışmayı sevmiyoruz. Danışmayı aşağılık olarak kabul ediyoruz. Milletin nesillerinin birbirleriyle yakınlaşması sizlerle olacaktır. Milli romantizm 1940’lara kadar sürmüş, sonra unutulmuş. Sesle dili birleştirmede dersi sıkıntılı hale getirmeyin. Tiyatro sanatçısı oyunun her parçası için, 400 kere prova yapar ama edebiyat öğretmeni prova yapmaz. Sınıfa giriş ve çıkışı mekanik hale getirmeyin. 700 milyon maaşla bunu nasıl becereceğiz demeyin. Ben beyin yıkamak için gelmedim. 100 temel eser okuma alışkanlığını sağlayan eserlerdir. Türkçe müfredatı o eserlerle şekillenecektir. 100 temel eser özet çıkarma amaçlı olmayacak. Bu konuda internetlik inceleme metodu olacak, her esere bir dosya açılacak. Liseyi bitiren bir öğrenci, 50 şiiri ezbere ezberlemiş olmalı. Bizim neslin şiir defterleri vardı.

500 kelimelik Temel Eğitim Sözlüğü yapılacak.

Öğretmen paylaşan olacak. Öğrenciyi konuşturacak. Küreselleşen dünyada milletler kendi benliğine daha sıkı sarılıyorlar. Müsteşarlık ulaşılmayan bir nokta değil. Bize yakın. Sizler laboratuvarın içindesiniz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Bu yazı toplam 668 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.