Türk Dili’ni öğrenme ve yerinde kullanma -2-

            08.04.2005

Seminerlerin amacı, değişen uygulamalara uyum sağlamaktır. İş hayatında yeni teknolojilerin neden olduğu işlem basamaklarını öğretmek, eğitim öğretimde uygulamaya konan yeni müfredat programları, sınıf geçme ve sınav yönetmeliklerinde meydana gelen değişimler ve ölçme değerlendirme teknikleri hakkında hizmetiçi seminerler düzenlenir.

Böylesi seminerlerde ses düzeninin çok önemli olduğu kadar, mikrofonu kullanmak çok daha önemlidir. Belki imzalanan katılımcı listesine uymayabilir ama oturduğum arka sıradan sayabildiğim kadarıyla yaklaşık 120 dinleyicinin bulunduğu salonun arka sıralarında oturanların yarısı, konuşmacının ne söylediğini anlamadı. Hem de sesim duyuluyor mu? sorusuna, duyulmuyor yanıtı verilmiş olmasına karşın.

Yeni Türkçe programlarının Talim Terbiye’de hazırlanıyor olmasından bahsedilirken, yanımda oturan genç, öğretmenlerin sınıfa girdiklerinde öğrencilerine Türk Dili’ni öğretme tekniklerinin nasıl olacağına ait örnekler verileceğini beklerken, konuşmacıların akademik bir dille Türk Dili’nin ne olduğunu anlatıyor olması, ilginin azalmasına neden oldu. Hele de önündeki bilgisayardan okuyarak konunun anlatılması, "böyle okunup anlatılacak idiyse, internetten almak mümkündü, ne diye bu sıkıntıyı yaşıyoruz" diyenleri duyar gibiydim.

Bilimsel olarak insanların dinlenme süreçlerinin ne olduğunu çok iyi bilen konuşmacıların, nedense bu durumu hiçe sayarak zamanı uzatması, salonun yavaş yavaş boşalmasının nedeni oluyordu.

Sn. Necati Yörük’ün konuşmalarından duyabildiklerimden başlıklar halinde vermeye çalışayım.

- Edebiyat insanlığın olduğu her yerde vardır. - Edebiyat güzel sanat faaliyetidir, edebiyatta güzel sanat vardır. - Sanatı dille güzelleştiren güzel sanata ihtiyaç var. - Tek anlamlı metinler çok anlamlıysa, edebi metindir. - Edebiyatta üç temel öğe vardır. Şiir, coşku ile dile getirmedir. - Anlatımı aksettirme. - Görterme gibi. - Yeni Türkçe programında öğretmeye bağlı unsurlar üzerinde durulacak. - Birbirini tanımayan arasında olay gerçekleşmez. - Birlikte yaşayan insanlar ve canlı varlıklar arasında olaylar gelişir. Nereden gelen kelime olursa olsun, onu kullanın. Bir tarafta vatandaş Türkçe konuş söylemleriyle dükkanlardaki levha isimlerine karşı tepkiler devam ederken, "süper market" örneği ile nereden gelen kelime olursa olsun kullanın önerisi kafaları karıştırıyor. Ayrıca "ülkeler teknik gelişmelerle kalkınır sanılır" ifadesi de bir münazara konusu olabilir.

Branşım Türkçe veya Türk Dili Edebiyatı öğretmenliği olmadığı için, çizmeden yukarı çıkmak yanlış olur diye düşünüyorum. Onun için de "ülkelerin kalkınmasında teknik gelişmeler önemlidir. Hayır, sosyal gelişmeler özellikle de dil ve edebiyat önemlidir" gibi münazara konusuna takılarak, tartışmaya açılabilir diye düşündüm.

Sn. İsmet Çekin de masal-efsane-destanlar üzerinde durarak akademik anlatımla bilgilendirdi. Bu bilgilenmede Köroğlu’nun Türkmen Beyi’nin torunu Ruşen'in olduğunu, Köroğlu’nun Köroğlu olduğunu, hiçbir çobanın, at yetiştiricisinin destan kahramanı olamayacağını öğrendik. Oysa Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yabancı ülkelerin bilim adamlarının toplanmasıyla, Köroğlu’nun Bolu’da yaşayan bir halk kahramanı olduğu kanıtlanmışken, Türkmen Beyi’nin Rum eline düşmesi sonucunda, kendisinin Türkmen Beyi olduğu öğrenildiğinde kör edilmesi olayı kafaları karıştırdı.

Herşey bir tarafa seminerin düzenlenmesi güzel. Güzel olmayan zamanlama, güzel olmayan ses düzeni, güzel olmayan anlatımların çok uzatılması. Öğleden sonra neler oldu bilmiyorum. Mutlaka yararlı olmuştur. Emeği geçenlere teşekkürler.

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.