Türk siyasetinin alternatifi yok mu?

Özellikle 2006 yılından bu yana parlamento içi ve parlamento dışı muhalefetin yetersiz kalması siyasette alternatif arayışlarını artırdı. AKP parlamento dışında kalan partiler ve onların liderlerinin yanlış politikaları sonucunda iktidara geldi. Yeni bir lider, yeni bir politika ile tam milletin burnundan soluduğu bir dönemde, huzura çıktı. Yıllarca koalisyonlardan ve yanlış yönetimlerin faturasını ödemekten bıkan vatandaş, tercihini AKP’den yana yaptı. Adaleti sağlayamayan, hortumu, soygunu önleyemeyen, devletin kurumlarına çeki düzen veremeyen, ülkeyi borç batağına sürükleyen adamı olanın dışındakini hor gören partilere itibar etmeyerek bir ders verdi. Uzun bir koalisyon döneminden sonra ilk defa anayasayı bile değiştirebilecek bir parti iktidar oldu..! AKP iktidar olduktan sonra yeni bir sayfa açacak, milletin menfaatlerini içeride ve dışarıda koruyacak, halka dönük bir politika izleyecekti.İktidarın ilk yaptığı iş devlete borç takmış olan zenginlerle borç yapılandırması yapmak oldu. AB’ye gireceğim diye milli hassasiyetlerimizi tartışmaya açtırdı, adeta teslimiyetçi bir yaklaşım sergiledi. Kıbrıs’ı çözme adına RUM politikalarının önü açıldı. Şimdi durum eskisinden de kötü oldu. Kuzey Irak’ta milli politikamız terk edilerek, ABD’nin politikasının benimsenmesi, IMF ve Dünya Bankası politikasına devam, sıcak para ile baskı altına alınmış düşük kur ve düşük enflasyon politikası, borçlanmaya devam 199 milyardan son Döviz değerleriyle 400 milyar doları bulan borç, vatan topraklarının satışı, milli hassasiyetlerin (Kimlik, Eğitim, Misyonerlik gibi) örselenmesi; Memur, çiftçi ve işçi gibi sabit gelirlilerin yok sayılması. Zenginlere vergi kolaylığı ve aflar. Anayasal kuruluşlarla çatışma,sonuna kadar kadrolaşma. Tek başına iktidar olmanın mağrurluğu ile sağa sola sataşma, kendinden olmayanı dinlememe,daha da kötüsü itham etme, korkutma, yıldırma, sindirme.. Bu yapılanların hepsi halkın göz önünde yapılıyor. İKTİDAR parlamento da, siyaset ve medya da denetimsiz kalınca; Vatandaş derdini anlatacak merci bulamadı. Adalet siyasallaştı..! Fikri toplumu dalga dalga sardı.Adalete gidemeyen, derdini anlatamayan vatandaş, bu kötü duruma karşı kişisel olarak, grup olarak, sivil toplum kuruluşu olarak tepki oluşturmak üzere harekete geçti. Kimi tehditle, kimi azarlanarak, kimi ise üç nokta koyarak, kimine ANANI DA AL GİT DİYEREK, bazılarının yaptığını karanlık güçlerle irtibatlayarak SUSTURULDU VEYA SUSTURULMAYA ÇALIŞILDI.

Evet, son dönemde İSTİKRAR BÜYÜSÜ VE ONA BAĞLI OLDUĞU POMPALANAN ekonomideki pembe tablo da bozuldu. 20 GÜNDE paramız %23 değer kaybetti. Faizler %23-24’lere fırladı.

ÜLKE YENİDEN KAN KAYBEDİYOR. Ülkede gelir dağılımı daha da bozuldu. İŞSİZLİK % 23 SEVİYESİNDE. İnsanımızın satın alma gücünde olumlu bir gelişme yok. Terör, hırsızlık, kapkaç, güvensizlik arttı. Milli hassasiyetlerimiz ayaklar altında, birliğimizin harcı bozulmuş.

İşte bu gelişmeler siyasetin içindekileri dışındakileri;sorumluluk bilincinde olan herkesi arayışlara yöneltti. Bu arayışlarda eskimiş kokuşmuş olan değil, yeni olan vizyonu olan öne çıkmalıdır. Peki çıkarabilir mi? Evet çıkarabilir.Dün hiç ortada yokken nasıl AKP çıkmış ise, yenileri de çıkabilir. ÇIKMALIDIR DA…!Peki mevcut siyasi partilerden halk ümidini kesti mi..? Tam kesmiş görünmüyor.O ZAMAN MEVCUTLAR DA KENDİLERİNİ VE TEŞKİLATLARINI YENİLEMELİ MİLLETİN TALEPLERİNİ İYİ DEĞERLENDİRMELİDİR. Millete kendilerini tekrar anlatmalıdırlar. O takdirde halk kendilerini yeniden değerlendirecektir. ALTERNATİFSİZLİK DEMOKRASİ DIŞI REJİMLERDE VARDIR. Demokrasilerde daima çare vardır. Alternatif de vardır. Hiç kimse bulunmaz hint kumaşı değildir. Hiç kimse yeri doldurulamaz değildir.

30.06.2006

Bu yazı toplam 1050 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.