TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ-ECZACILAR ODASI HER KONUDA KONUŞUYOR-GEREKLİ OL

            03.09.2004

Ülkemizde iyi niyetle başlanılan herşey; kötü niyete, kötü emellere KURBAN ediliyor; Hastanelerdeki DÖNER SERMAYE ve PERFORMANS uygulamaları neden başlatıldı..? Personel daha ilgili çalışsın, özlük haklarında düzelme olsun, hastanelerin ekipmanı ve malzeme sıkıntıları aşılsın. Sağlıkta kaliteli hizmet verilsin diye. Peki gerçekten bu şekilde sonuç alındı mı? Hayır. Hastanelerin temizliğinde ve hizmet kalitesinde kısmi iyileşmeler oldu. Esas İYİLEŞME başta doktorlar olmak üzere, personelde meydana geldi. Nasıl mı?.. Ücretleri ciddi oranda arttı. Aldıkları maaş kadar da DÖNER SERMAYEDEN veya performanstan almaya başladılar. Bizim kimsenin aldığı parada gözümüz yok. Ancak alınan para iyi niyetle başlatılmış. DÖNER SERMAYE ve performans uygulamasına gölge düşürüyor. Daha önce de yazdım. Ulusal basında da çıktı. Hastanelerde performans yükseltmek için özellikle; Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur, resmi daireler gibi sigortalılara yapılan tedavilerde ciddi savurganlık söz konusu olduğunu VİCDAN sahibi doktorlarımız ve sağlık personelimiz söylüyor. Gerekmediği halde yazılan ilaçlar, tahliller, röntgenler yapılıyor. Benim kurumuma FATURA geldi, 24 saat içinde aynı hastaya 43 adet iğne yapıldı görünüyor. Hastaya doğruluğu sorulduğunda hem GÜLÜYOR, hem de ÜZÜLÜYOR. Bu savurganca tutum sonunda SOSYAL GÜ-VENLİK KURUMLARI ve Devlet Daireleri iflas etti..! Bu para belli kişilerin cebine giriyor. İlaç, araç-gereç satanlar ve bazı personelin... Peki kimin cebinden çıkıyor? Hepimizin... Üstelik kullanılan ilaç ve malzemelerin çoğu İTHAL, öbür taraftan ise; ilaç alacak parası, tedavi olacak parası olmayan insanlarımız var. Eskiden hastaneler bu insanları REHİN alıyordu.

Her konuda TOPLUMSAL düşündüğünü ortaya koyan TABİPLER ODASI, ECZACILAR ODASI başta olmak üzere; Sağlık Sendikaları çalışanları bu çarpıklığa dur demelidir. Bu sonuç hiç de etik değildir. S.S.K.’daki soygun sonucunda yapılan NEŞTER operasyonları BUZDAĞI hakkında az çok fikir vermiştir.

HER MESLEĞİN DÜRÜST MENSUBU VAR..!

Döner Sermaye uygulaması ve performans kriterlerindeki çarpıklığı ortaya koyarken, işin gereğini yapan dürüst ve her türlü özveriye uygun çalışan meslek mensupları olduğunu da biliyorum. Ayrıca sistemin bu şekilde çarpıklaşması veya çarpıklaştırılmasının sorumluluğunun sadece sağlık çalışanlarına bırakılmaması gerektiğine de inanıyorum. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluşları milyar dolarlara varan bu savurganlığa karşı çözüm önermelidir. Bu şekliyle Döner Sermaye ve Performans uygulaması belli kesimlere ve kişilere yaramakta; özellikle de Devlet Kurumları ile Sosyal Güvenlik kurumları ciddi zarara uğramaktadır.

Son günlerde S.S.K.’na ilaç alımlarında atılan KAZIKLARLA ilgili ilginç ve düşündürücü haber ve yorumları açıklamaları okuyoruz, dinliyoruz.

Bir yandan cari açık yükseliyor, diğer yandan borçlar, işsizlik, yatırımsızlık bunlar hep yılların çürümüşlüğünün sonuçları. Bu çürümeyi durduramazsak, hepimiz etkilenmeye devam edeceğiz.

Öncelikle siyasilerimiz olmak üzere; ilgili sivil toplum kuruluşlarımız ucu kendilerine dokunsa bile TOPLUMUN KURTULUŞU İÇİN HASTALIĞIN tedavisini reçetesini iyi yapmalı ve yazmalıdır.

Bu yazı toplam 1185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.