Türk toplumunu diğer toplumlardan farklı ve anlamlı kılan değerler

Türk milletini diğer milletlerden farklı kılan değerler sayesinde; bu millet her türlü baskı, dayatma ve yok etme politikalarına karşı ayakta kalmayı başarmıştır.

Herkesin tam bitti dediği anda, bu millet mucize silkinişle yok edilmesinin önüne geçmiştir.

Peki milletimizi farklı kılan değerler neler? Bunların en başında AİLE KAVRAMI gelmektedir. Türk milleti aile bireylerinde sağlam bir karakter, sarsılmaz bir dayanışma ister. Bunu her şartta uygular. Onca sıkıntılardan çıkışın temelinde bu yatar. Ailenin bir ferdinin başına bir şey gelse diğerleri seferberlik ilan eder. Ancak son yıllarda aileyi yok etmek, aile içi kaynaşma ve dayanışmayı ortadan kaldırmak üzere her koldan çalışma yürütülmektedir. Akrabalık duyguları göçlerin etkisiyle zayıflatmıştır. Ekonomik sıkıntılarla bu bağlar daha da gevşemektedir.

Evlilik müessesesi ailenin en temel kavramı iken, bu KAVRAM sulandırılmakta. Gayri meşruluk özendirilmektedir. Çocukların ebeveynlerine ve birbirlerine karşı saygısı demokratik hareket ve eylem adına azalmakta. Bu durum özendirilmektedir.

Milletimizi her türlü kötülüğe, felakete karşı kaynaştıran; misafirperverlik, yardımseverlik duygularının yerine maddecilik, bencillik, kibir, aykırılık koyularak güzel özelliklerimiz yok edilmektedir.

İnancımız tartışmaya açılarak her tarafından bilen, bilmeyenlerce ÖRSELENMEKTEDİR. Oysa inancımız bize vatan sevgisinin, millet sevgisinin, bayrak sevgisinin İMANIN bir parçası olduğunu AŞILIYORDU. Günümüzde bu sevgileri de kaybetmemizi isteyen güçlerce; bu kavramlarla adeta alay ediliyor.

Yeni nesil herşeyin BAŞINI MADDE-SONUNU YİNE MADDE olarak görüyor ve algılıyor. Ar, namus, şeref, haysiyet gibi kavramları taşıyan aptal sayılıyor.

1974 yılından önce KIBRIS’ta yapılan katliamlar, 1974’ten sonra doğan KIBRIS İNSANI hiç etkilemiyor. Adeta sinek vızıltısı gibi kabul ediyorlar.

Türkiye’de de; aile, vatan, millet, bayrak, toplumsal dayanışma, kültür bütünlüğü dediğimizde ÇAĞDIŞI kalmakla, muhafazakar, gerici olmakla suçlanıyoruz.

Oysa Türk milletini diğer milletlerden farklı kılan özelliklerin korunması gerekiyor. Yurtdışından gelen TURİSTE soruyorsunuz, Türkiye’yi nasıl buldunuz? İnsanları çok sıcak, yardımsever, ülkeniz çok güzel, aile yapınız çok iyi diye cevap veriyor.

Bizi biz yapan, farklı kılan özelliklerimize sahip çıkmalıyız. Kültürümüzü, inançlarımızı, vatanımızı, bayrağımızı, ahlaki değerlerimizi korumalıyız.

Ailemizi şirket gibi düşünmemeli, bu yapının kutsal bir özelliğinin olduğunu unutmamalıyız. Unutturmak isteyenlerle mücadele etmeliyiz.

İletişimde meydana gelen gelişmelere, globalleşme safsatasına rağmen; değerlerimize sahip çıkıp farklılığımızı, benliğimizi muhafaza edip ayakta kalabiliriz.

ÜZERİNDE KONUŞULMASINA FIRSAT VERİLMEDEN MECLİSE SEVK EDİLEN KAMU REFORMU TASARISI SONUN BAŞLANGICI OLABİLİR Mİ?

Ülkemizde herkes birbirinden öc alırcasına düşünce üretiyor. Görüş ortaya atıyor. Birisi AK dediğinde muhakkak karşısında KARA diyen biri olması gerekiyor. Ben olaylara bu şekilde bakmak istemiyorum. Bu AKP hükümetinin çıkardığı; bankacılık yasasını, vergi düzenlemeleri ile ilgili yasayı, hastanelerden faydalanmayla ilgili düzenlemeyi olumlu buluyorum.

Ancak hükümetin dış politikasını; KIBRIS, EGE, IRAK (Kuzey Irak) ABD devletleriyle ilişkiler, AB birliğiyle olan ilişkileri noktasında teslimiyetçi, milli duruştan uzak olarak görüyorum.

Kamu yönetiminde yapısal bir reform gerektiğini daha önceki yazılarımda dile getirdim. Ancak yapılacak reformun yönetim zaafiyetine, milli birlik ve bütünlüğümüzde zaafiyete, toplumsal uzlaşmada sıkıntıya sebep olacak bir düzenlemeye de kapı aralamaması gerektiğini de belirtmiştim.

Parlamentoya sevk edilen KAMU YÖNETİMİ reform tasarısı; hükümet dışında herkes tarafından ciddi eleştirilere tabi tutuldu. Bu eleştirilerden sonra milli eğitimle ilgili değişiklik yapıldı. Ama diğer hususlarda hiçbir değişiklik yapılmadı. Bu kanunun adı CUMHURİYET TARTIŞMALARINA karışan ve yanlış anlaşıldığını söyleyen sayın Başbakanlık müsteşarımız hazırlamış. 80 yıllık Cumhuriyetin KAMU rejimi bir kişinin düşünce UFKUNA teslim edilecek kadar önemsiz bir ismidir. Bu kanun ABD’leri ve AB’nin dayatmaları sonucu çıkarıldığı söyleniyor. AB kendi içinde bütünleşmeye giderken, ABD’leri dünya hakimiyeti oluştururken hep başkalarını bölmek, parçalamak ve yönetmek istiyor. Bu reformda Türkiye 81 şehir federasyonuna bölünüyor eleştirisi var. Bu reformda devlet SOSYAL DEVLETLİKTEN tüccar devlet (Kapitalist devlet) anlayışına geçiyor deniliyor. Bu kanunla il genel meclisleri, belediye meclisleri ön plana çıkarılarak milli politikaların yerine yerel politikaların öne çıkarıldığı, objektif değerlendirme yerine SİYASİ ve etnik değerlendirmelerin öne çıkarılacağı tartışılıyor.

Ülkede TAŞI TAŞ üstüne koyan, bu ülke için hizmet eden herkese minnettarız. Ancak DEVLET ÜZRE YÖNETİM YAPTIKLARINI SANIP, ADALETSİZLİĞE SEBEP OLUP BUNUN DA FARKINDA OLMAYAN YÖNETİCİLERDEN BU MİLLET ÇOK ÇEKTİ..! LÜTFEN BEN YAPTIM OLDUDAN, SEN NEYMİŞSİN LAFLARINDAN ETKİLENMEYELİM..!

BAZI KONULARI ERTELEMESİNİ BİLDİĞİNİZ GİBİ BU KONUYU... ERTELEMEYİN AMA İYİ TARTIŞIN, KAMUOYUNU TATMİN EDİN.. ÖYLE KANUNLAŞTIRIN...

Bu yazı toplam 1065 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.