Türk turizmi yerli turisti neden yok sayıyor?

Anadolu coğrafyasında dört mevsimi aynı anda her zaman yaşamak mümkün: Antalya'da bir yanda deniz, diğer yanda yayla ve kayak yapmak mümkün. Karadeniz Bölgesi'nde deniz ve yayla turizmi iç içe geçmiş durumda.

Tarihi eserler açısından bakıldığında da bu coğrafya bağrında barındırdığı (Hitit, Likya, Firikya, Roma, Selçuklu, Osmanlı) medeniyetlerle adeta milyonlarca yıl ötesine sizi yolculuk yaptırır. Ülkemizde bu denli coğrafi ve tarihi güzelliğin yanında KÜLTÜREL zenginlik, insanımızın misafirperverliği, sıcak sevgisini de ekledik mi, TURİZM açısından son derece şanslı bir konum arzetmekteyiz.

Önceleri çevre faktörü , tesis yetersizliği yetişkin personel bulamama , eğitim noksanlığı nedeniyle TURİZM’den beklentilerimizi karşılayamadık. Ülkemizi iyi tanıtamadık. Şimdilerde bu olumsuzlukların çoğunu geride bıraktık ama, yine de DÜNYA KAMUOYUNA ülkemizin bu eşsiz güzelliklerini tanıtamadık …! Her yıl ülkemiz ile ilgili bir olumsuzluğu ön plana çıkarıyoruz. Bu yıl KUŞ GRİBİ ve TERÖR gündemi nedeniyle YABANCI TURİST SAYISINDA beklentilerde ciddi düşüş var. Bu düşüşün etkilerini ortadan kaldırıp tesislerin boş kalmaması için YERLİ TURİZİMİN özendirilmesine çalışılıyor. Firmaların bazıları göstermelik kampanyalar düzenliyor.

Ama özelliği olan tatil köylerine yerli turistin gitmesi yine hayal. Hala kampanyalara rağmen bizim insanımız için tatil hayalden öteye geçemiyor. Bu ülkede yaşayacaksın ama ülkenin büyük bölümünü tanımayacaksın… Yabancının en düşük gelirlisinin bile kaldığı beş yıldızlı konaklama tesislerinin kapısından bile bakamayacaksın… Bu durum insanımıza verilen değerin göstergesi olarak kabul edilirse… Biz kendi insanımızı adam yerine koymuyoruz anlamı çıkıyor.

Kendi insanımıza yabancıya göre hem pahalı hizmet sunacaksınız. Hem de onu adam yerine koymayacaksınız. Devletimiz vatandaşına ülkesini tanıma ve aynı zamanda tatil yapma fırsatı vermeli, ucuz vadeyle tatil kredisi açılmalıdır. Turizim acenteleri, işletmecileri de yabancılara sağladıkları promosyon avantaj gibi uygulamaları kendi ülke insanına tanımalıdır. Şu an yıldızlı tesislerde tatil yapabilen ülkemin insanları RESMEN 2. sınıf muamelesine tabi oluyor hem fiyat hem davranış yönüyle. İnsanımızın kültürünün artması , kaliteli TURİZM talebinin çoğalması için artık yerli turisti de hesaba katmalıyız.

Tesislerin % 50-60 doluluğu ile yetinmeyip, % 100 dolu olmasını sağlamalıyız.

Ülkede bozulan dengelerin kurulması için hep üsttekilere göre değil, alttakilere göre de hizmet ve talep oluşturmalıyız. Devlet de buna öncülük etmelidir. Tatil sezonunun başlamasına az bir zaman kaldı. Henüz geç kalmış sayılmayız.

05.05.2006

Bu yazı toplam 1111 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.