TÜRKİYE AMERİKA İLİŞKİLERİ NEDEN PARANOYAKLAŞTI...?

            25.02.2005

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın bir yandan ORTADOĞU, diğer yandan KAFKASLAR ve RUSYA, öbür taraftan balkanlarla çevrili STRATEJİK bir konumda olması: Enerji kaynaklarının (Fosil esaslı) ve yer altı maden alanlarının yoğun olduğu bölgede bulunması; Tarihi seyir içinde toplumların içiçe geçmesi dolayısıyla sonradan oluşan devletlerde; ilişkiler, çıkarlar manzumesinin karşımıza çıkmasına sebep olmuştur.

Dünya iki kutuplu bir denge sürecinde iken; VARŞOVA paktı ve NATO sürekli birbirlerini test etmiş olmalarına rağmen bu denli acımasız bir işgal ekonomik abluka yaşanmamıştır. Rusya’nın dağılmasından sonra AMERİKA, AVRUPA, ASYA kıtasındaki birçok devleti sivil darbelerle veya Afganistan'da olduğu gibi TERORİST faaliyetlerle Amerikan çıkar alanlarına (SOROZ SİVİL TOPLUM FAALİYETLERİ İLE ) dahil edilmesini sağlamıştır. Bununla da yetinmeyip özellikle SALDIRGAN ve İŞGALCİ tavırla dünyayı Hırıstiyanlaştırmayı planlayan Amerikan Başkanı BUSH Afrikadan ÇİN'e kadar olan coğrafyadaki İSLAM ülkelerini kapsayan BOP projesini ( Büyük Ortadoğu projesini) başlattığını açıklamıştır. Büyük Ortadoğu projesi çoğu geri kalmış, Demokrasi ile yönetilmeyen islam ülkelerinde DEMOKRATİK rejimler kurmak şeklinde özetlenmiştir.

Amerika bu projeyi gerçekleştirmek için yanına; İngiltere ve İsrail'i almıştır. Türkiyeye de Demokrasi ile yönetilen tek İslam ülkesi olması nedeniyle görev verilmiştir. Yıllardan beri islam ülkelerini sömüren; Filistin'deki jenoniste seyirci kalan Amerika, birdenbire DEMOKRASİYİ hatırlayıvermiştir.

TÜRKİYE AMERİKA İLİŞKİLERİ NATO MÜTTEFİKİ OLMAMIZA RAĞMEN HİÇBİRZAMAN DOSTLUK İÇİNDE GİTMEMİŞTİR...!

Türkiye her zaman uslu çocuk rolünde olan bir ülke konumunda istenmiştir. Türkiye'nin her zaman yapması gereken EV ödevi vardır. Bu ödev verilir. Tekrar yeni ödevi beklemesi söylenir. Nato içinde olmamıza rağmen; Nato ülkeleri ile özellikle YUNANİSTAN'la olan ilişkilerimizde hep kayrılan ülke Yunanistan olmuştur. Kıbrıs, Ege adaları, ortodoksların talepleri, Ermenistan ile ilgili hususlar. Türkiye'nin iç sorunları Bölücülük gibi konularda hep ikircikli davranışlar sergilenmiştir.

Türkiye'ye askeri yardım adı altında; DEMODE malzemeler kakalanmış Ordumuz ve mensupları bağımlı hale getirilmiştir.

Türkiye; jonson mektubunu, Haskaş yasağını, Kıbrıs harekatı nedeniyle uygulanan SİLAH AMBARGOSUNU, Yunanistan'ın Nato'ya dönüşü için verilen ASKER sözüne karşılıklı AMERİKA'nın iki yüzlülüğü, muavenet gemisinin vurulmasını, çekiç güç vasıtasıyla PKK'nın ve işbirlikçilerinin desteklenmesini; BARZANİ ve TALABANİ ile Türk milletinin aynı kefeye konulmasını, Amerika'daki ROKEFELER vakfı ve benzeri vakıflarca ülkemizde azınlıklarla ilgili çalışma yapılmasını, Kuzey Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirmelerini, PKK'nın hala kollanmasını PROTESTANKLIĞIN TÜRKİYE'de yayılması için İSRAİL-ABD işbirliği ile yapılan çalışmaları; sözde ermeni soykırımını tanıdığını belirten SENATO kararlarını; Ermenistan'ın; Azerbeycan'ın % 23 işgaline rağmen desteklenmesini üzüntü ile yaşamış, yaşayarak görmüştür. Görmeye de devam ediyor. Amerika'nın bu yaptıkları olumsuzlukların karşısına; Türkiye için sen de bana şunları şunları yaptın diyebileceği DOSTLUĞA, MÜTTEFİKLİĞE, sığmayacak birkaç gerekçe sıralaması gerekmektedir..

Efendim Türkiye'de Amerikan karşıtlığı % 82'lere çıkmış. Nedenini araştırmak yerine: Amerikan küstahlığı ile olayları değerlendiren ROBERT L.POLLOCK THEWALL STREET JORNA gazetesinde bu hali PARONOYAKLIK İLE DEĞERLENDİRMİŞ. Amerika'nın başkan yardımcısı da PİT ise: Biz Türkiye için çok iyi şeyler yaptık. BUNA RAĞMEN Amerikan karşıtlığını anlamakta güçlük çekiyoruz HÜKÜMET bu işe el koysun diyor.

Başkan bey; Türkiye'de kartelci medya satın alınmış gazeteler, köşe yazarları, Amerikancı ve AB'ci SİVİL toplum kuruluşları ve ve hatta SİYASİLERE rağmen (Büyük bir Amerikan lobisine rağmen ) bu karşıtlık varsa, oturup kendileri iyi bir değerlendirme yapmalı.. Mazlumu ezelim hiç kimse ses çıkarmasın. Ev ödevi verelim Türkiye yapsın diyorsanız Türkiye'nin Demokratik bir ülke olduğunu da hatırlamanız gerekiyor. Buna rağmen birileri verdiğiniz ödevi yapıyor. Sizin katliamlarınıza, işgallerinize, sömürünüze, zaten ses çıkarmıyor. Ama Türk milletinin VİCDANI bu yapılanları unutmuyor, affetmiyor. Bu vicdan sahibi olmak demektir. İlahi adalete inanmak demektir. Ama sizinki ne demekse onun adını da siz koyun.

Bu yazı toplam 1165 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.