TÜRKİYE NEDEN MİLLİ POLİTİKA OLUŞTURAMIYOR..?

            04.02.2005

Ülkemizin önemli iç ve dış sorunlarına karşı herkesin MUTABIK olacağı milli politikalar oluşturamıyoruz. Milletimiz nezdinde sorunlar tartışılmadan birisi çıkıp ortaya bir laf atıyor. Bu laf birilerinin hoşuna gidiyor. Oluyor POLİTİKAMIZ. Bu yanlıştır yapmayın etmeyin diyen insanların söylediklerine ya kulak tıkanıyor. Yada kökten reddediliyor. DEMOKRASİ İLE idare edilen ülkelerde herkesin sesine kulak verip bu sesleri bir GÜRÜLTÜ gibi, Çatlak ses gibi algılamadan, hor görmeden değerlendirmemiz gerekirken hep suçlayıcı, reddedici tavırla yaklaşıyoruz. Birlik beraberlik oluşturamıyoruz. Oysa çok sesli KOROLAR MÜZİK ADAMLARININ YÖNETİMİNDE ne güzel eserler ortaya koyuyorlar. Tek sesli gibi davranabiliyorlar.

Ülkemizin en önemli problemleri: Dış politika AB ile ilişkilerimiz, inançlara bakışımız, Eğitim, Enflasyon, işsizlik v.s. bu konuların hiçbiri bir siyasi partinin, bir zümrenin, bir kişinin konusu değil...! Her biri için toplumsal mutabakat çerçevesinde; MİLLİ BİR DURUŞ, MİLLİ BİR POLİTİKA belirlememiz gerekirken bunu maalesef yapamıyoruz.

AB'ye müzakerelerine başlayabilmemiz için hükümet olanca gücüyle çalışıyor. 3 Ekim 2005 de AB'nin istediklerini yaparsak görüşmeler başlayacak...! Kıbrıs, Ege kıta sahanlığı, sözde Ermeni soykırımını tanıma, yeni azınlık yaratma, su rejimini düzenleme, Serbest dolaşım v.b. konularında TUZAKLAR OLDUĞU açıklamaları hiç dikkate alınmıyor. Tartışmaya değer bulunmuyor. Adeta pişmiş aşa su katmak olarak görülüyor. Aslında doğru olan; Bu insanlar ne diyor; Bir değerlendirelim. Doğru yapalım derken birileri bizi aldatıyor mu diye bakmamız gerekirken bakmıyoruz. Kendi insanımıza kulak tıkarken; Başkalarının sırtımızı sıvazlaması bizim için yeterli oluyor. Bu anlayış birlik beraberliğimizi bozdu. Bu anlayış hep hatalı sonuç almamızı sağladı. Milli politikalarımızın alaya alınmasını, ciddiye alınmamasını sağladı.

Misyonerlik faaliyetleri o kadar kapsamlı ve ürkütücü hale geldi ki; Bu konuyu dinen hassas olanlar söyleyince kimse ciddiye almıyordu. Geçenlerde RAHŞAN ECEVİT söyledi diye her çevreden ciddi eleştiriler oldu. Herkes geçmişte hata yapmıştır. Önemli olan hatayı görüp geri dönebilmektir. Evet LAİK'lik adına bu ülkede inançlarımıza İPOTEK konuldu. Ama birileri de inançlarımızı siyasete ve çıkarlarına alet etmedi mi...?

İnsanlarımız inançlarını bilimsel çevrede öğrenseler ve uygulayabilselerdi belki bu çarpıklıklar olmayacaktı. Ancak çarpıklıklara takılıp bu günkü tehlikeye karşı MİLLİ bir politika oluşturamazsak herkes zarar ediyor. Herkes kaybediyor...! Misyonerlik çalışmalarını basite alıp inanç ve hoşgörü özgürlükle kapatamayız.

Özellikle siyasilerimiz kendi söylediklerinin dışında hiçbir doğruyu kabul etmiyor. Siz hırsız, üç kağıtçı, karıştırıcı bile olsanız PARTİNİZİN şemsiyesi altındayken size kimse toz konduramaz...!ama o şemsiyenin altından ayrılınca herşey değişiyor. En son örneğini; genel başkanlık yarışı yaşayan bir partisinde gördük.

Özellikle çok partili dönemden bu yana her konuda kırılma, çatlama devam ediyor. Bu gidiş iyiye götürmüyor. Birlik beraberlik içinde hedefe yürümeliyiz. Geçmişten ders çıkarmalıyız.

AMERİKA KOMŞUMUZ OLDU ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ...!

Amerika'nın dünya hakimiyetini kolay elde etme serüveninin halkaları birer birer gerçekleşiyor. Afganistan'la başlayıp; Türk Cumhuriyetleri, Sırbistan, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna, IRAK işgali ve İRAN, SURİYE'ninde bu sonuca katılmasıyla hakimiyetini noktalamak istiyor. Amerika büyük İsrail oluşturarak orta doğuda kendine muhalefet edecek hiçbir güç bırakmak istemiyor. Büyük orta doğu projesinin temeli esasında bu politikada yatıyor. Irak için ortaya attığı kitle imha silahları palavrasını; İran içinde atıyor. Kuzey Irak'ta İran'da Suriye'de meydana gelecek gelişmelerin ülkemizin bütünlüğünü etkilememesi mümkün değildir.

Amerika sözde ülkemizin müttefikidir. Ama bize verdiği hiçbir sözünü tutmamaktadır. PKK ve Kuzey Irak'ta Barzani-Talabani ikilisi ile münasebetleri SİYASİ sonuca ulaşmıştır. Kıbrıs-Ermeni ve ortadoks azınlıkla ilgili politikaları milli politikalarımızla taban tabana zıttır. Ülkemizde bazı sivil toplum kuruluşları, misyonerler, Amerikan çıkarlarına hizmet etmek üzere görevlendirilmiş gönüllü elemanlarıyla her zeminde kendi çıkarlarını devam ettirmek için çalışmaktadır. IMF ve Dünya bankası kanalıyla sıkıştırma devam etmektedir. Oyunun parçası olmamaya özen göstermeli. Çıkarlarımızı iyi hesaplamalıyız.

Bu yazı toplam 1087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.