Türkiye Sorunları Konferansını renklendiren paneller-1

Panelistler; Prof.Dr. Tayfur Özşen Mersin Üniversitesi, Prof.Dr. Anıl Çelen Ankara Üniversitesi (Panel Başkanı), Prof.Dr. Ali Ercan M.S.B. Savunma Sekreterliği Müsteşarı. Halil Şimşek, emekli General Haliç Üniversitesi, Mehmet Damar Sayıştay Bşk. Konu: Türkiye Sorunları. Panel Başkanı basında çıkan haberler üzerine biraz öfkeli.

Konferansın başladığı ilk günde, basın kendi mantığı içinde aradığını bulmuş gibi. “Bunlar mı Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulacak?” anlamında kare kare uyuyan insanlar manşete geçmiş. Manzara belki hoş değil ama, düşünülmesi gereken madalyonun öbür yüzü. 81 ilin temsilcileri bu görüntüye gelenler. Bunların içinde bir gün önceden yola çıkanlar ve geceyi yolda geçiren yol yorgunları var. Bu hava koşullarında uzun bir yolculuğun, uykusuz geçen gecenin sabahında sıcacık bir salonda hareketsiz, heyecansız, rutin bir açış konuşmalarının ve program açıklamasının yapıldığı konuşmalarda göz kapaklarının gücünü kaybederek gözler üzerine düşmesi olarak algılanabiliyordu ama olmamış...

Türkiye’nin çıkarlarına Türkiye kendisi karar verecektir diyerek başlıyor sözlerine Prof.Dr. Sn. Ali Ercan. Cumhuriyetin yüzüncü yılına doğru Türkiye’nin fotoğrafını çekenler vardır. Geri kalmış ülkelerin kaderinde elindeki imkanların savurganlığı vardır. Haksızlıklar vardır. Kıtlık korkuyu yaratır. Beklentiler yalakalığı meydana getirir. Geri kalmış toplumlarda nüfusun küçük bir kesimi büyük geliri sağlayanlardır. Nedeni de dünyadaki nimetlerin sınırlı oluşundadır.

Ülkeyi yönetenlerin neye sahip olduklarını bilmeleri gerekir. Ülkemizin yaş grafiği 29 ortalama yaştı. 2023’te genç nüfus eriyecek, ömür ortalaması biraz artacaktır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki uçurum Gayri Safi Milli Gelirde kendini göstermektedir. Avrupa Birliği’nde 20.000 dolar olan GSMG, Türkiye’de 3.000 dolardır. 2023 yılına gelindiğinde bu oran belki 10.000 dolar olacaktır diyerek sözlerini bitirdi.

İkinci konuşmacı Haliç Üniversitesi’nden emekli General Sn. Halil Şimşek’ti. Konuşmacı ulusal güvenlik sorunları üzerine olacaktı. Cumhuriyetin bedeli 10 milyon şehittir. Devletin bekası milletin refahı içindir. Bu da tam bağımsızlık ve güvenli bir devletin olmasını gerektirir.

Irk birliği kültür birliğini yaratır. Barış ortamı potansiyel güçle sağlanır. Güvenlik ülkelerin varolma sorunlarına cevap içindir. Bu durum ülkelerin benimsediği kuralların başında gelişir. Ülkemizin üç tarafının denizle çevrili olması savunmayı kolaylaştırır. Türkiye Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar ve Hazar ortasında olması nedeniyle dünya coğrafyasında önemlidir.

Çağımızda ileri teknoloji bilişim teknolojisidir. Bu teknoloji sanayinin yerini almıştır. Avrupa’da askeri güç bakımından en güçlü devletiz. Askeri teknoloji pahalı ve koşulludur. Tek başına askeri güç yeterli değildir. Politik güç atanmışlarla seçilmişler arasında sıkışıp kalmıştır. 1950 yılından itibaren milli politikalardan uzaklaştığımız gözlenmektedir. Etnik kavgalar ulus devlete zarar vermektedir. Tehdidin oluşması için ona niyet sonra kabiliyet gerekir. Bize önerilen herşey güvenlik gücümüze yöneltilen bir tehdittir dedi.

Üçüncü konuşmacı Panelist Sayıştay Başkanı Sn. Mehmet Damar’dı. Ekonomik gücü görmezden gelmek önemli dedi ve yolsuzlukla mücadelede sadece Sayıştayın yetmeyeceğini söyledi.

Bir ülkede bütün sistemler tam işliyorsa, önlem almak önemli. Halka ait kaynakların doğru kullanılması çok önemlidir. Sayıştaylar demokrasi bilincinin oluştuğu ilk günden bu tarafa devam eder. 1862’de başlamıştır. Yüksek denetim parlamento adına yapılan denetimdir. Sayıştay halk adınadır. Halkı yönetenlerin kontrolünü yapar. Ekonomik krizlerin kaynağında yolsuzluklar vardır. Yolsuzluk konumunda 133 ülke arasında 33.durumdayız.

Yönetenlerin yönetilenlere hesap vermesi gerekir. Saydamlık bilgi edinme özgürlüğüdür diyerek konuşmasını bitirdi.

Devam edecek

Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.