TÜRKİYE’DE GELİR DAĞILIMI, İŞSİZLİK RAKAMLARI SİYASİ VE SOSYAL

            02.07.2004

Cumhuriyet döneminin en önemli sorunları; ülkenin hem insan kaynaklarını geliştirmek hem de ülkeyi topyekün kalkındırma gayreti olmuştur. Bütün gayret ve çalışmaya rağmen ülkemizde okuma-yazma bilmeyen insanların sayısı %22’dir. 1923 yılında ATATÜRK 1.İktisat Kongresi’ni topladığında ülkede SINAYİ üretim yoktu. SINAYİ yoktu, o nedenle belirlenen öncelikli hedef, milli bir sanayi kurmak ve halkın temel ihtiyaçlarını sağlamaktı. Alınan kararla müteşebbisin desteklenmesi; halkın ihtiyacı olan ÜÇ BEYAZ’ın üretimi (un, şeker ve kaput bezi) sağlamaktı.

Devlet sanayiinin gelişmesine öncülük edecek kalkınma Devlet eliyle başlatılacaktı. Nitekim bu yapıldı. ATATATÜRK 10.yıl nutkunda AZ ZAMANDA ÇOK İŞLER BAŞARILDIĞINI, buna rağmen yapılacak çok şeyin olduğunu belirtiyor.

KÖPRÜLERİN ALTINDAN ÇOK SULAR AKTI

Cumhuriyet’in ilk yıllarından geldik. 21. asıra artık devletin ekonomik faaliyetlerden elini çekip asli fonksiyonlarına dönmesi tartışılıyor. Devletin elindeki kuruluşlar ÖZELLEŞTİRİLİYOR..! Devlet bürokratik ve hantal yapısı ile ekonomiyi götüremiyor. Bu doğru; ancak Türk özel sektörü de gerçek rekabet, kalite, ürün çeşidi, yasal yükümlülük, sosyal adalet ilkesine uygun çalışmıyor.

Özellikle son 25 yılda; hortumlamak, çalmak, kayıt dışı kalmak, kayıtlı ise vergi kaçırmak; enflasyondan para kazanmak konusunda DÜNYA LİTERATÜRÜ’ne girecek örnekler verdik.

Ülkenin dış borcu ve iç borcu katlanarak artarken; nüfusun %5’lik kısmının gelirleri ise astronomik ölçüde artış gösterdi. Her alandaki MAFYALAŞMA’nın da etkisiyle EKONOMİ ve EKONOMİK düzen bozuldu.

GELİR DAĞILIMI SOS VERİYOR!

Kalkınmada bölgeler arasında eşitlik sağlanamaması artan nüfusun köylerde barınamamasından dolayı şehirlere göç, çarpık şehirleşme, gecekonduculuk, eğitimsizlik, yüksek enflasyon, işsizlik vb.gelir dağılımını tamamen bozdu.

Bankalardaki mevduat rakamları açıklandı. Buna göre; en yüksek mevduat % 59.2 ile İstanbul’da bulunuyormuş. Mevduatın (paranın) dağılımına bakıldığında ise; %27’si 1-10 milyar arasında, %12’si 10-50 milyar arasında olan kişilere ait. Bir başka deyişle paranın %61’i yüksek tutarda ve belirli ellerde toplanmış, bu ne demektir? Türkiye’de gelir dağılımı gerçekten SOS veriyor. Gelir dağılımının bu kadar bozulması toplumsal dengeleri, özellikle kültürel yapıyı, inançlarımızı, adetlerimizi, örfümüzü, ahlakımızı törpülüyor, yok ediyor. Herşeyden önemlisi çekirdek aile yok oluyor.

İŞSİZLİK RAKAMLARI..!

Asgari ücretin %5’lik artışından önce işsizlikle ilgili değerlendirmeler yapıldı. İşsizliğin tüm iyi niyetli çabalara rağmen azalmadığı açıklandı. Asgari ücretin artırılması halinde daha da artacağı ileri sürüldü. Evet, Türkiye’de hakhukukadalet sağlanamazsa kayıtlı ekonomiden çok, kayıtsız ekonomi devam ederse; parası olan yatırım yapmadan para ile para kazanırsa, hortumcunun üzerine yeterince gidilmezse yatırım olmaz. Yatırım olmayan yerde işsizlik azalmaz. Devlet iş kapısı olmaktan çıktı. Özel sektör iç piyasaya mal veremiyor. İhracat kur farklarıyla zararına veya başa baş maliyet üzerinden yapılabiliyor. Kayıtlı ekonomi ne yapıyor? Hırsını en kolay çalışandan çıkarıyor. Sendikalı olmak, asgari ücret istemek, sigorta talep etmek İŞSİZLİĞE çağrı demek.

Dış kaynaklı yatırımlar artırılamadı; ama dış kaynaklı (çoğu siyasi) arsa ev talepleri devam ediyor.

Toplumsal dayanışmamızın son kırıntılarını da yiyip bitirmeden; gelir dağılımı ve işsizliğe karşı ÖNLEMLERİMİZİ artırmalıyız. Bu konuda TOPLUMSAL mutabat sağlayacak girişimlerde bulunmalıyız.

Türk toplumu temelinden sarsılıyor. Kırılıp döküleni tamir etseniz de eski güzelliğinden eser kalmıyor. Üstelik insan bir eşya da değildir.

Bu yazı toplam 1340 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.