TÜRKİYE’NİN SİGORTASINI ZORLAYANLARA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR..!<

            25.06.2004

Ülkemizde demokratik gelişmeler adına yapılan düzenlemeler ve AB Kriterlerine uyum çalışmaları tam adrese ulaşmamış görünüyor. Huylu huyundan vazgeçmiyor. PKK ve uzantıları ile onların hamisi durumunda bulunanlar, bu düzenlemeleri bir zafiyet olarak algılayıp bölücülüğe giden yolda hızla ilerleme hedeflerini sıralıyorlar hem de pervasızca..!

PKK uzantısı KONTRAGEL yeniden terör düğmesine basıyor; kan, gözyaşı akmaya devam ediyor. Bu şekilde ülkeyi çifte kıskaca alarak bölünmenin önünü açacaklarını sanıyorlar. Milli hassasiyetleri bilinen kuruluşlar ise suskunluğunu korumaya devam ediyor, ya da kendilerinden beklenen şekliyle açıklama yapmıyorlar. Özellikle de LAİKLİK ve İRTİCA hassasiyeti için gösterdikleri tepkiyi BÖLÜCÜLÜK için göstermiyorlar. Bütün bu olup bitenleri ise; yerli işbirlikçiler, dönmeler, manda ve himaye taraftarları ile uluslararası KAPİTALİZM’in uşakları ya alkışlıyor ya da çanak tutuyorlar. Adeta basın ve yayın organlarında bölücüleri milli kahraman ilan etmedikleri kaldı..! Her hareketlerini allayıp pullayıp yayınlıyorlar..! Onlar da fırsatı çok iyi değerlendiriyor.

TÜRK OCAKLARI Genel Merkezi bu son gelişmelerle ilgili basın bildirisi yayınladı. Bu bildiriyi kamuoyunun dikkat ve hassasiyetine sunmak üzere köşeme aldım... İbretle okunup değerlendirileceğine inanıyorum.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİNİN BASIN AÇIKLAMASI

Dört eski DEP milletvekilinin tahliyelerine ilişkin kararın tamamen hukuki olduğu şeklindeki açıklamaları gerçekçi ve inandırıcı bulmuyoruz. Çünkü DEP davası ve mahkumiyetlerine yol açan eylemler bütünüyle zaten siyasal amaçlıdır. Üstelik on yıldan beri yurtiçinde ve dışında sürdürülen yoğun kampanyalarla, konunun uluslararası boyutta siyasal mahiyet kazanması sağlanmıştır. Türkiye’nin AB ilişkilerinde resmi Kopenhag Kriterlerine eklenen fiili şartlardan biri haline getirilmiştir.

AB’den görüşme takviminin alınmasına hayati bir mecburiyet olarak bakan siyasi merkezler, entellektüel ve bürokratik çevreler ve hükümetler, sürekli önlerine sürülen ödevler listesini telaşla yerine getirmeye çalışırlarken, DEP davasının hukuki boyutu arka plana itilmiş, yerine konuya siyasal hesaplarla bakma anlamı taşıyan bir tutum sergilenmiştir.

Bu yaklaşım sonucu, bir yandan Türkiye’de yargının bağımsız olduğu ve mahkeme kararlarına saygı ifadeleri tekrarlanırken, diğer yandan hukuki işlevi tartışılmaması gereken mahkemelerimiz ve hakimlerimize dört eski DEP milletvekiliyle ilgili yoğun bir baskı ortamı hazırlandı.

Ülkemizin içine sürüklendiği ideolojik ve bölücü terör eylemlerine karşı, bir ihtiyacın ve zaruretin sonucu olarak kurulan DGM’leri sürekli şekilde eleştiri bombardımanına tabi tutanların hesapları açıktır. Yargıçlarımız, savcılarımız ve güvenlik görevlilerimiz planlı ve organize şekilde yıldırılmaya, işlerini yapamaz hale getirilmeye çalışıldılar. Bölücü ve ideolojik terör merkezlerinin sistemli saldırıları karşısında, canları pahasına görevlerini yapan, anayasal düzenin ve hukuk devletinin teminatı konumunda bulunan insanlarımız en hafif deyimiyle incitildiler, küstürüldüler.

Kimse unutulmamalıdır ki, DEP davasına ilişkin hüküm bağımsız yargımızın ilgili kanun hükümlerini uygulamasıyla ortaya çıkan bir sonuçtur. Davanın usulden bozulmasını esasa ilişkin bir hatadan dönme şeklinde yorumlamak, sanki bir hukuk faciası yaşanmış, haksızlık yapılmış ve hükümlüler sonuçta mağdur edilmişler gibi bir ortam yaratmaya çalışmak, konuyu siyasallaştırmayı başaran PKK ve yandaşlarına yeni bir propaganda vesilesi sunmak anlamına gelir.

Bu kampanyanın yakın gelecekteki hedefleri bellidir. Bunlar Zana ve arkadaşları tarafından daha cezaevinden adımlarını atarken dillendirilmeye başlanmıştır.

Devleti bölmeye çalıştıkları için cezalandırılanları "tutsak" olarak tanımlayan, binlerce PKK’lı için "genel af" isteyen, kalplerinin yarısının İmralı’da olduğundan bahsedenlerin kardeşlik ve barış sözcüklerini kullanmaları her zamanki gibi kurnazca hazırlanmış, ancak içimizdeki aymazların ve ahmakların kolaylıkla kandıkları taktik tavırlardır.

Ateşkes ilan etme konusunun son zamanlarda yeniden gündeme oturtulmaya çalışılması, terör örgütünün Türkiye Devleti’ne karşı görüşme ve pazarlık konumuna getirmeyi sağlamak ve böylelikle tanınmasına zemin hazırlama girişimlerinin yeni bir adımıdır.

Kürtçe TV yayınıyla birlikte, bütün bu gelişmeler sonuçta terör örgütü ve ona destek sağlayan çevreler tarafından Türkiye Devleti’nin zaafı, kendilerinin gücü, barışı olarak algılanmaktadır. Bunların kapsamının giderek genişletileceği, önümüzdeki günlerde ard arda önümüze sürüleceği, AB ilişkilerimizin şimdiye kadar yapıldığı şekilde bu girişimlere gerekçe ve motivasyon şeklinde kurulacağı kesindir.

Milli devletin ve Cumhuriyetin temel ilkelerinin bu tarzda esnetilmesinin sorumluluğunun ağır olduğunu herkes düşünmelidir. Bu kararları hayata geçirirken, dış ve iç çevrelerden yükselen övücü sözler ilgilileri aldatmamalı ve şaşırtmamalıdır. Siyasi karar organları etnikleşme amaçlarından en küçük bir sapma göstermeyen, kanlı eylemlerinden pişmanlık duymaya, şoven ve ırkçı bölücülere sonuç itibariyle kefil olduklarını ve bunun ne anlam taşıdığını iyi bilmelidirler.

Açılan bu kapılardan yakın gelecekte ülkemizde etnik kargaşaların yaşanmasında, bunun sonucu olarak barış, huzur ve kardeşliğin tehlikeli şekilde zedelenmesinden büyük endişe duyuyoruz; son derece kritik bir süreçten geçilirken, başta devlet ve hükümet yetkilileri olmak üzere bütün toplumsal kesimleri bu vahim tehlike karşısında uyarmak istiyoruz.

Bu yazı toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.