Türkü anlatır türküler

            03.12.2004

İzzet Baysal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün Adnan Acar başkanlığında Fat-ma Bilgin, Banu Yerlikaya, Turan Eker, Ali Yılmaz, Okan Yağlı, Orhan Aytar, Orhan Gülmez, Metin Deveci, Volkan Ünal’dan oluşan Türk Halk Müziği Topluluğu, türküleriyle aldılar öğretmenlerinin yüreğinde oluşan pasını.

Köroğlu Dağları’nın kekik kokulu yaylalarından esen rüzgar karıştı Anadolu’nun bozlağına, uzun havasına. Mor menekşeleri, sarı çiçeği topladı kınalı eller. Halay oldu, ağıt oldu, horon oldu Anadolu insanının yüreğinden kopan anlamlı sözler.

Kul olayım kalem tutan ellere.

Katip Arzuhalim yaz yare böyle derken, ışık olup etrafı aydınlatan öğretmenin yüreği titriyordu yerinden.

Türküler gibi Anadolu’yu dolaşan öğretmenim. Kimi yerde şehit oldu körpe beyinleri bilgilendirmek uğruna. Kimi Ağrı Dağı’nda uçtu, düştü çayır çimene. Kimi yayla yayla, köy köy göreve koştu, bayrağın dikildiği yere. Kimi alyanak allandı, al yazma pullandı. Kimi kara sevda ile zorlandı. Kimi alev alev yandı, yanıyor gençliği yetiştirmek üzere.

Atası, Başöğretmeni Atatürk’ün ilkesiyle dolu dolu olan öğretmenim Cumhuriyet’i yüceltme tutkusuyla, geleceğin mimarlarını şekillendirirken, toplum adına her gün, her an alın teri döküp düşünce üretirken, senede bir gün hatırlayıp gün düzenleyenler türkü gecesinde de dolduramamışlardı salonu.

Dinletebilmek için dinlemesini bilmek gerektiğine inanıyorum. Gönüllerin pasını almak için türkülerden bir demet sunan Türk Halk Müziği Topluluğu’na yeterli çoğunlukta alkış tutamadık. " Kırmızı gülü demet edip sunduk sizlere... uzun kavaklara uzadı sevinçlerimiz... türkülerimizi dinledik hep birlikte ayrılık vakti geldi çattı" dediğinde Sn. Adnan Acar ona alkışlarımızla ayrılık yok hep beraberiz diye belki de mesaj veremedik. Bizim gönlümüzü alanların gönüllerini belki de alamadık.

Teşekkürler diyor, başarılı çalışmaların devamını öğretmenlerim adına yürekten diliyorum.

Bu yazı toplam 912 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.