"Türk'üm doğruyum andı ve 10. Yıl Marşı müthiş bir faşizm içerir"

"Türk'üm doğruyum andı ve 10. Yıl Marşı müthiş bir faşizm içerir"

Abant Platformu'nun 'Vesayet ve Demokrasi' konulu toplantısında önceki gün 'Demokrasi ve dış güvenlik' konusu görüşüldü. Sunumların ardından katılımcılar değerlendirmelerde bulundu. Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Niyazi Öktem'in, "Okullarda 'Türküm doğruyum' diye başlayan and ve 10'uncu Yıl Marşı, içerik itibariyle müthiş bir faşizm içerir" demesi dikkat çekti.

Fetullah Gülen'in Onursal Başkanlığı'nı yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın oluşturduğu Abant Platformu'nun, Abant Palace Otel'deki 'Vesayet ve Demokrasi' konulu toplantısının ikinci gününde 'Demokrasi ve Dış Güvenlik' konusu görüşüldü.

Toplantı gazeteci ve yazarlar Mümtazer Türköne, Lale Kemal ve Eser Karakaş'ın sunumuyla başladı.

Mümtazer Türköne, 'Dış Güvenlik Reformu' konulu konuşmasında, işlerin daha düzgün ilerlemesi için askeri konuları, onlar kadar teorik ve pratik seviyede bilmek gerektiğini söyledi.

Sunumlar sonrası yapılan değerlendirmelerde Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Niyazi Öktem'in, "Okullarda 'Türküm doğruyum' diye başlayan and ve 10'uncu Yıl Marşı içerik itibariyle müthiş bir faşizm içerir" demesi dikkat çekti.

EĞER ASKERİ VESAYET İSTEMİYORSANIZ, ASKERİ VESAYET ALTINA ALMALISINIZ

Barış zamanında orduların uzmanlaşması gerektiğini belirten Mümtaz Türköne, şöyle konuştu:

"Parkinson Kanunu bürokrasinin işleyişiyle ilgili bir bürokratik kurumun yaptığı iş artsa, azalsa da, personelin sayısı geometrik olarak artar.

Askeri kurumların kendisi hakkında karar veremeyeceği aşikardır.

Bu nedenle dışarıdan bir el gereklidir. Eğer askeri vesayet istemiyorsanız, askeri vesayet altına almalısınız.

Savunma işini de ülkenin ihtiyaçlarına göre düzenlemek istiyorsanız, askeri ciddi reformdan geçirmek durumundasınız. Bizde de ciddi reform gerektiren durumlar var. Bugün ciddi bir bürokratik engelle karşılaşıyoruz."

Abant Platformu dün bir sonuç bildirgesi yayınlayarak oturumlarına son verdi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.