Tut elimi

            07.06.2004

Şu okullarımızın yılsonu etkinliklerini izledikçe başarıdaki sıralama aklıma geliyor. Böylesine hareketli, böylesine rolünü benimseyip profesyonelce sergileme yeteneğine sahip olan çocuklar, neden başarı yarışlarında geriye düşer anlamak zor.

2003-2004 eğitim-öğretim yılı Mayıs ayı yarısından sonra ilköğretim okullarımızda etkinlikler sıraya giriyor. Her akşam sosyal bir aktivite. Şiirden korosuna, folklorundan tiyatrosuna en ince ayrıntısına kadar sergiliyorlar.

Böylesine beceri sahibi ve akıl dolu malzemeyi işleyip neden vitrine koyamıyoruz?

Bu sorunun yanıtını bulamıyorum. Dikkat çeken bir başka olay daha böylesine dinamik olan çocuklar ne oluyor da kendilerine ait özgüvenlerini yitirip durağanlaşıyor, sosyal aktiviteden uzaklaşıyorlar?

31.05.2004 tarihi akşamında mezun olduğum Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun sene sonu gecesi vardı. Önce ses korosundan dinletilerle başladı. Öğrenciler Anadoludan ezgilerle sildiler kulaklarımızın pasını. Hem enstruman kullanma, hem de ses, çok güzel hazırlanmış çocuklar. Sahnede duruşları, saz ve ses uyumları bu işin ustalarına taş çıkartacak cinstendi.

Ya şiir dinletileri? Diksiyon, vurgu ve anlam olarak, duyarak okumaları ve ses tonları fevkalade olan öğrenciler içinden seçilmişler. Kendilerini zevkle dinledik. Tabii ki bu güzelliklere neden olan öğrencilerimize verilen mikrofonun da katkısı vardı. Bu durumun düşünülmüş olması başka bir ayrıcalıktı.

“Böyle Olmalı” adlı tiyatro verdiği mesajlar nedeniyle bir başka anlam taşıyordu. Alışılmışın dışında bir oyundu sergilenen. Hep büyükler küçüklere rehberlik ederek çocukların geleceklerine ışık tutulur. Bu oyunlarda aile içindeki davranışlarda oluşan yanlışlıklara sanki “Biz herşeyin farkındayız. Bizlere örnek olacak davranışlarınızda sözleriniz ile eylemleriniz birbirini tutmuyor. Bize iyi örnek olamıyorsunuz. Bizimle ilgilenin! Sorunlarımızın ne olduğunu bilin! Sevgiyi paylaşmak istiyoruz. Bizi sevgisiz bırakmayın! Hayatı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Elimizi tutun, elinizin sıcaklığını, yüreğinizde hissedelim. Geleceğimize giden yolda beraber yürüyelim! Tut elimi baba, tut elimi anne. Hayatı gelin birlikte paylaşalım! Mesainizin bir bölümünü bize ayırın. Gerekirse bunun ücretini bizler veririz” mesajlarıydı bunlar.

Güzel bir geceydi. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Sunucusu, müzik ve Türk öğretmenlerini kutluyorum. Okulumla bir kez daha gurur duydum. Öğrencilerinden müdürüne tüm Cumhuriyet ailesine teşekkürler.

Bu yazı toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.